W piątek i sobotę w Katowicach w zabytkowej hali Starej Walcowni odbył się jeden z największych hackathonów w naszym kraju - zorganizowany przez ING - 24hcodING. MyApple było patronem medialnym tej imprezy, a ja miałem przyjemność obserwować ją z bliska i być jednym z jurorów oceniających powstałe przez 24 godziny projekty.

Strona 1 z 2

Położona dość daleko od centrum zabytkowa Stara Walcownia świetnie nadawała się na tego typu imprezę. W ogromnej hali, z dala od miejskiego zgiełku, znalazło się miejsce na stanowiska pracy dla kilkudziesięciu zespołów, miejsca do odpoczynku i rekreacji, włącznie z konsolami gier, flipperami czy walkami robotów Lego, a takze dobrze zaopatrzony bufet oraz scenę.

W hackathonie wzięło udział ponad 400 uczestników z różnych stron świata. Oczywiście najwięcej były osób z Polski, byli jednak także programiści z Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Turcji, Ukrainy i Włoch. Same zespoły, które startowały w hackathonie były często międzynarodowe. Ich zadaniem było stworzenie nie tylko aplikacji, ale i całych rozwiązań, które wpisywałyby się w ekosystem bankowy i ułatwiałyby komunikację, zakupy, płatności czy każdy inny transfer pieniędzy, a także szybki dostęp do innych produktów finansowych.

Cześć z zespołów przyjechała na hackathon jedynie z pomysłami, inne przywiozły już częściowo gotowe rozwiązania. Najważniejszy był jednak pomysł i sposób jego sprzedania. Niestety wciąż deweloperzy mają problemy z prezentacją tego co zrobili i tego, o co w ogóle chodzi w ich rozwiązaniu czy jak ono działa. Wśród zespołów ocenianych przez jury, w którym miałem przyjemność się znaleźć, kilka nie było w stanie zmieścić swojej prezentacji w przepisowych trzech minutach.

Na hackathonie zaprezentowano sporo rozwiązań dla płatności mobilnych za pomocą specjalnych tymczasowych portfeli zasilonych określoną sumą. Pozwalać one mają np. na umożliwienie zapłacenia za robione dla kogoś zakupy (np. osoba starsza udostępnia sumę opiekunowi lub opiekunce, która zrobi zakupy do określonej sumy) lub udostępnienie dziecku kieszonkowego, w postaci takiego właśnie portfela, co eliminuje potrzebę przelewania środków na konto, a także posiada konta w ogóle przez osobę, która ma wykorzystać te środki. Rozwiązania te przypominają trochę polski Blik. Podejrzewam, że na świecie jest już kilka podobnych.

Pojawiło się też kilka ciekawych rozwiązań wykorzystujących asystentów głosowych. Jednym z nich był BondING - pozwalający na wykonywanie głosem płatności i innych operacji. Tworzący go zespół przeszedł do finału hackathonu.

Jednym z finalistów był też zespół ShoppING Team, prezentujący kompleksowe rozwiązanie dla sklepów, pozwalające klientom skanować kod kreskowy produktu za pomocą specjalnej aplikacji, w której następnie dokonywana jest płatność. Dzięki temu kupujący uniknąć mają stania w długich kolejkach, a sklep będzie mógł oszczędzić na obsłudze kas. Klien korzystający z tego rozwiązania musiałby przy wyjściu ze sklepu przyłożyć smartfon z aplikacją do czytnika, który zeskanuje wygenerowany kod potwierdzający płatność za wszystkie towary. Przypomina to trochę pomysł sklepu Amazona, w którym także nie ma kas oraz rozwiązanie stosowane od ponad 10 lat przez sieć Tesco.

Wartym uwagi był też LendIT, którego twórcy także przeszli do finału. Jest to system pożyczek typu P2P pomiędzy indywidualnymi klientami banku. Za pomocą tej platformy klient może sprawdzać stopień ryzyka poszczególnych osób, potrzebujących kredytu, może też określić sumę, oprocentowanie, wysokość rat oraz termin spłaty.

Zwyciężył zespół Speednet z aplikacją PubbING, pozwalającą na zamawianie przez aplikację piwa czy innych napojów lub potraw w pubie. Płatności także odbywają się przez dedykowany program, a klient dostaje zamówienie nie ruszając się ze stolika. Projekt ten zdaniem jego twórców narodził się z autentycznej potrzeby. Speednet to mieszkająca w Gdyni grupa przyjaciół, a jednocześnie deweloperów, którzy często chodzą razem na piwo.

Hackathon 24hcodING to pod wieloma względami prawdopodobnie najlepsza taka impreza w naszym kraju. Chodzi mi tutaj zarówno o skalę całego przedsięwzięcia, jego organizację jak i tematykę.

Po zakończeniu 24hcodING miałem okazję porozmawiać ze zwycięzcami tego hackathonu - zespołem Speednet, zapytałem też Artura Kurasińskiego o jego wrażenia z całej imprezy.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.

Galeria zdjęć z imprezy dostępna jest na drugiej stronie.