Jeżeli w Waszym miejscu pracy lub miejscu zamieszkania można połączyć się z kilkoma sieciami Wi-Fi, to z pewnością zauważyliście, że wiążą się z tym różne problemy. Mówiąc krótko, Mac nie zawsze wybiera połączenie, które jest najlepsze i przez nas preferowane.

Opisany wyżej problem można w bardzo szybki sposób rozwiązać. Przyznam, że sam swego czasu miałem w domu dwie sieci Wi-Fi, między którymi przełączałem się zależnie od tego, w którym pomieszczeniu korzystałem z komputera. Problem polegał na tym, że włączając komputer w moim pokoju (gdzie zwykle przebywałem) Mac uparcie łączył się z oddalonym routerem, a nie tym, który stał tuż obok niego.

Zmiana preferencji

Po otwarciu Preferencji systemowych należy przejść do kategorii Sieć i zaznaczyć w kolumnie po lewej stronie Wi-Fi. W dolnej części okna znajdziemy przycisk Zaawansowane, który należy kliknąć. Po zaznaczeniu sekcji Wi-Fi zobaczymy listę wielu sieci, z których w przeszłości korzystaliśmy. Część z nich możemy oczywiście usunąć zaznaczając je i klikając przycisk z minusem. Nie jest to jednak konieczne. Nazwy preferowanych sieci możemy bowiem przeciągać w taki sposób, aby te najważniejsze dla nas znajdowały się na górze listy. Pozwoli to na ustalenie swego rodzaju hierarchii, którą będzie od teraz respektował nasz komputer przy automatycznym łączeniu się z Wi-Fi.

iOS

Już jakiś czas temu część z Was pytała mnie, jak ustalić podobną hierarchię w przypadku systemu iOS. Wiem, że kilka lat temu pomocne było w tym przypadku narzędzie iPhone Configuration Utility, które nie jest jednak wspierane od iOS 8. Alternatywnym rozwiązaniem jest jednak zapomnienie dwóch sieci, których dotyczy problem i przyłączenie się najpierw do mniej priorytetowej, a potem do tej ważniejszej dla nas. O ile mi wiadomo, iPhone wybiera w takich sytuacjach „młodsze” sieci, choć może nie być to regułą.

Warto na koniec dodać, że w przypadku wielu domostw i miejsc pracy dwie sieci Wi-Fi nie są przeważnie najlepszym rozwiązaniem. Nawet używając dwóch i więcej routerów można utworzyć jedną sieć, co powinno być bardziej wygodne i eliminować opisany wyżej problem.