Apple poinformowało dzisiaj firmę Imagination Technologies, że w ciągu dwóch lat przestanie korzystać z projektowanych przez nią układów graficznych, zastępując je własnymi rozwiązaniami.

Od lat w kościach z serii A stanowiących serce m.in. iPhone'ów, iPadów, ale także przystawek Apple TV znajdowały się układy graficzne opracowane przez brytyjską firmę Imagination Technologies, która pobierała od Apple niewielkie opłaty licencyjne. Samo Apple ma w niej też swoje niewielkie udziały (8%).

Rezygnacja z układów Imagination Technologies oznaczać może, że Apple pracuje już nad układem, który mogłoby zastosować w swoich urządzeniach i który wykorzystywałby inne rozwiązania niż te stosowane przez tę brytyjską firmę. To z kolei pozwoli Apple na większą niezależność i oszczędności (własne układy graficzne to brak opłat licencyjnych). Według Imagination Technologies jednak jest to mało prawdopodobne. Firma ta wyraziła swoje wątpliwości w opublikowanym dzisiaj oświadczeniu. Jej zdaniem wyprodukowanie własnego układu graficznego bez naruszenia jej patentów, własności intelektualnej czy informacji poufnych byłoby ogromnym wyzwaniem. Poprosiła także Apple o przedstawienie dowodów, że będzie w stanie to zrobić bez wspomnianych naruszeń.

Możliwe jednak, że cała sprawa to tylko przepychanki związane z negocjacjami nowej umowy pomiędzy obiema firmami.

Patronite

MyApple Daily w iTunes Store.

Źródło: Imagination Technologies