Użytkownikom urządzeń Apple pewnie przyjdzie na myśl, któryś systemów tej firmy, ale niestety fakty są inne.

Przez wiele lat, był to Windows. To on do zeszłego miesiąca był królem internetu.

Ale czasy się zmieniają, Microsoft za późno zareagował i mamy dziś nowego króla, którym jest Android. Tak to Google od teraz rządzi internetem. Najpierw zdobyli rynek przeglądarek, a teraz OS. Nie ukrywam, że sam wziąłem w tym udział, 6 lat temu kupując Galaxy SII, który według mnie był lepszy od iPhona. Do dziś cieszę się z jego używania, ale coraz częściej myślę o zmianie. Prawdopodobnie będzie to S7. Czekam tylko aż do sprzedaży wejdzie ósemka i spadną ceny. Ale przeanalizujmy, jak to się przekłada na nasz rynek. W Polsce Android na pierwszym miejscu jest już od kilku miesięcy.

U nas liczą się praktycznie tylko 2 systemy, Android i Windows. No dobrze. Skoro systemy mobilne odgrywają coraz większą rolę, to spójrzmy na wykresy.

Tablety:

W naszej ojczyźnie jest zupełnie na odwrót niż na świecie, gdzie to iPady rządzą.

Telefony:

Jak widać surferzy, właściwie siedzą na Androdzie, iPhony z 40% w 2009 roku spadły do zalewie 2% i zajmują dopiero 3 pozycję za mobilnym Windowsem, który jednak od kilku miesięcy cały czas traci rynek. Na koniec wklejam dla porównania notowania globalne.

Swoje wnioski możecie umieszczać w komentarzach

PS Musimy pamiętać, że Android przoduje w kategorii dostępu do sieci, a nie jeśli chodzi o ogólne używanie systemów operacyjnych. Mimo, że mobilne systemy i urządzenia są coraz bardziej wydajne, to jednak nic nie zastąpi do pracy poczciwej „stacjonarki”. Apple od kilku lat próbuje nas przekonać iPadem Pro, ale niestety jak na razie w ogromnej ilości zadań mobilki albo są za słabe, albo potrzebują pełnoprawnego OS’a.

źródło: Statcounter