Użytkownicy testowych wersji iOS 10.3 otrzymali informację, że aplikacje niezgodne z 64-bitowymi procesorami nie będą działać z kolejnymi wersjami tego oprogramowania. Prawdopodobnie chodzi w tym przypadku o system iOS 11.

Według najnowszych informacji, liczba programów, które nadal nie zostały dostosowane przez deweloperów do 64-bitowych procesorów, wynosi ponad 187 tysięcy. Wszystko wskazuje na to, że użytkownicy iOS 11 nie będą mogli ich uruchomić na swoich urządzeniach.

Przy uruchamianiu programów, które nie oferują wsparcia dla 64-bitowych procesorów, system iOS od dłuższego już czasu informuje użytkowników, że tego typu aplikacje mogą spowolnić działanie telefonu. Jak widać, Apple przygotowuje konsumentów do wprowadzenia istotnej dla części z nich zmiany.

Po raz pierwszy w historii istnienia systemu iOS (a także iPhoneOS) Apple nie zachowa kompatybilności wstecznej ze starszymi aplikacjami. Do tej pory taka sytuacja miała miejsce jedynie ze względu na ograniczenia sprzętowe i zależała wyłącznie od deweloperów.

Brak kompatybilności z aplikacjami, które nie wspierają 64-bitowych procesorów, nie powinien mieć większego znaczenia dla użytkowników. Mimo iż takie programy stanowią około 8% wszystkich pozycji dostępnych w App Store, to zwykle należy je ocenić jako produkcje porzucone przez twórców.

Nieco inaczej sprawa wygląda z iPhonem 5c, iPhonem 5 i iPadem 4. Urządzenia te mają 32-bitowe procesory i choć otrzymały aktualizację do iOS 10, to prawdopodobnie nie zostaną uaktualnione do iOS 11. W przypadku nowszych produktów wsparcie oprogramowania zostanie prawdopodobnie zachowane.

Źródło: AppleInsider