Serwis Nature Biotechnology opublikował ostatnio wyniki obserwacji badań nad astmą prowadzonych przez naukowców ze szpitala Mount Sinai z wykorzystaniem platformy ResearchKit od Apple i specjalnej aplikacji Astma, która zbierała informacje od biorących udział w tym programie osób cierpiących na tę chorobę.

Badania prowadzone w okresie sześciu miesięcy w ramach ResearchKit na 7593 pacjentach z USA okazały się równie dokładne co inne metody. ResearchKit oraz aplikacja Astma pozwoliła na stały dwukierunkowy przepływ danych pomiędzy badaczami a pacjentami, z których wielu cierpi na ciężkie przypadki astmy. Za pomocą wspomnianej aplikacji przeprowadzano regularne badania wśród pacjentów, by dowiedzieć się, jaki wpływ na nich mają warunki, w których się znajdują (m.in. pylenie roślin, zmiana temperatur czy zanieczyszczenie).

Spośród ponad 7,5 tysiąca pacjentów biorących udział w programie ponad 2300 wielokrotnie korzystało z aplikacji i brało udział w badaniach przeprowadzanych za pomocą aplikacji. Wyniki tych badań pokrywały się z tymi zebranymi innymi metodami. Zdaniem naukowców krótkoterminowe badania przeprowadzane za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne pozwalają na szybkie zbieranie danych, a także niemal natychmiastowy kontakt z ich uczestnikami.  Z drugiej jednak strony muszą oni rozwiązać problem nastawienia pacjentów do takiej formy badań czy zapewnić bezpieczeństwo gromadzonych danych.

Źródło: 9To5Mac za Nature Biotechnology