Niedawno na mojego iPhone'a i iPada trafiła nie jedna, a kilka wartych uwagi gier logicznych. Jedna z nich - Causality - wymaga od gracza nie tylko myślenia przestrzennego, ale i zrozumienia oraz wykorzystania tak abstrakcyjnego pojęcia, jakim jest czas.

Z pozoru wszystko wydaje się łatwe i proste. W Causality zadaniem gracza jest przeprowadzenie jednego lub więcej astronautów z punktu A do punktu B (niczym w szkolnym zadaniu matematycznym) w zadanym czasie po planszy złożonej z zawieszonych czy to w przestrzeni, czy nad wodą chodników.

Causality

Astronauci są dość bezwolni, poruszają się głównie do przodu, a skręcają lub zawracają tylko wtedy, gdy dany chodnik się kończy (bez przecinania z inną trasą). Gracz może zmieniać kierunek ich ruchu za pomocą manipulacji specjalnym czarnym polem z białą strzałką. Czasem należy przestawić je kilkukrotnie, kierując poszczególnych astronautów we właściwą stronę. Czekają na nich także przeszkody ustawione na planszy, na przykład specjalne blokady, które należy wyłączyć, wchodząc na połączone z nimi kablem odpowiednie pola. Niekiedy pod niestabilną płytą chodnikową czai się jakieś niebezpieczne stworzenie, wysuwające z wody swoje macki niczym ośmiornica.

Causality

Każdy krok na kolejne pole to jedna tura i jedna kreska na znajdującej się w dole ekranu linii czasu. Zaznaczone są na niej także ataki wspomnianych powyżej wrogich stworzeń (dzięki temu gracz wie, kiedy nie może wejść na niepewną płytę chodnikową). I choć czas jest istotnym aspektem tej gry, to jednak gracz nie musi się spieszyć. Sama akcja przypomina trochę przewijanie taśmy wideo. Można przesunąć akcję do przodu lub do tyłu, następnie zmienić ustawienia. Robi się to, przesuwając po ekranie palcem w górę lub w dół.

Causality

Niektóre pola kryją w sobie specjalne teleportery. Przenoszą one gracza nie tylko w przestrzeni (na inne pole), ale także i w czasie, a dokładnie do przeszłości. Skutkuje to tym, że na planszy pojawia się dodatkowy astronauta - ten z przeszłości. Z poziomu na poziom skala trudności rośnie. Pierwsze łamigłówki rozwiązuje się szybko. Później trzeba naprawdę mocno ruszyć głową, by wybrać właściwą trasę dla każdego z astronautów. W sumie na gracza czeka 60 etapów na czterech różnych obcych planetach.

Causality

Gra ma bardzo ładną grafikę izometryczną. I choć jest to grafika wysokiej rozdzielczości, to mi jednak kojarzy się ze starymi dobrymi czasami komputerów 8- i 16-bitowych. Pod pewnymi względami przypomina też trochę Monument Valley, choć różni się od niej elementem, który podlega pewnej manipulacji (w Causality jest to czas, a w Monument Valley była to perspektywa). Jeśli lubicie ciekawe łamigłówki, to szczerze polecam.

Gra Causality w App Store w cenie 1,99 €

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 1/2017:

Pobierz MyApple Magazyn 8/2016

Magazyn MyApple w Issuu