Czy użytkownik iPhone’a może korzystać w łatwy, a zarazem bezpieczny sposób ze swojego telefonu podczas prowadzenia samochodu? Tak, jednak pod jednym warunkiem - jego pojazd musi wspierać funkcję Apple CarPlay. Na szczęście, coraz więcej producentów systemów car-audio i firm z branży motoryzacyjnej decyduje się na jej implementację. Funkcja ta pojawi się również w najnowszych modelach marki Jeep oraz Porsche.

Pierwszym ze wspomnianych modeli samochodów oferujących wsparcie dla Apple CarPlay jest nowy Jeep Compass. Choć samochód ten został zaprezentowany już pod koniec ubiegłego roku w trakcie targów motoryzacyjnych w Los Angeles, to jego producent poinformował o zaimplementowaniu rzeczonej funkcji dopiero wczoraj. Dostęp do Apple CarPlay umożliwi ekran dotykowy multimedialnego systemu Uconnect czwartej generacji. Co ciekawe, nowy Jeep Compass pozwoli również na korzystanie z funkcji Android Auto. Oba rozwiązania będą dostępne wyłącznie w modelach z ekranem dotykowym o przekątnej 7 lub 8,4 cala, natomiast nie będą wspierane w konfiguracji z ekranem 5-calowym.

Kolejnym modelem wspierającym funkcję Apple CarPlay jest Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid. Choć oficjalna prezentacja najnowszej limuzyny w ofercie producenta odbędzie się podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie, to na jej temat wiemy już praktycznie wszystko. Model Turbo S E-Hybrid rozwija moc 680 KM, jego maksymalny moment obrotowy wynosi 850 NM, przyspieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w zaledwie 3,4 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 310 km/h. Jak sama nazwa wskazuje, jest on samochodem hybrydowym. Inżynierowie Porsche zdecydowali się na wykorzystanie 4-litrowego silnika V8 o mocy 550 KM oraz jednostki elektrycznej generującej 136 KM. Silnik elektryczny jest zasilany z zamontowanego w tylnej części nadwozia akumulatora litowo-jonowego o pojemności 14,1 kWh. Zastosowanie systemu plug-in sprawia, że samochód może być ładowany ze zwykłego gniazdka sieci 230 V. Zgodnie z założeniami producenta ładowanie Panamery Turbo S E-Hybrid prądem 10 A powinno trwać około 6 godzin, natomiast przy korzystaniu z opcjonalnej ładowarki pokładowej o mocy 7,2 kW i gniazda 230 V (32 A), proces ten zostaje skrócony do około 2,4 h. Ładowanie można zaprogramować za pomocą systemu Porsche Communication Management lub aplikacji Porsche Connect dla iPhone’a i zegarka Apple Watch.

Choć przy wszystkich parametrach nowego modelu marki Porsche dodanie wsparcia dla funkcji Apple CarPlay wydaje się być tylko wisienką na torcie, to mimo wszystko wisienka ta jest całkiem spora. Konsola znajdująca się pomiędzy kierowcą a pasażerem jest tutaj zdominowana przez ogromny 12,3-calowy ekran dotykowy wspomnianego systemu Porsche Communication Management. Pozwala on na sterowanie różnymi funkcjami, w tym także Apple CarPlay.

Źródło: Apple Insider