Jedną z nowych funkcji, jakie przyniósł system macOS 10.12 Sierra, jest automatyczne przenoszenie plików znajdujących się na Biurku w Dokumentach do iCloud Drive. Nie wszyscy użytkownicy są jednak zadowoleni z tej opcji. Na szczęście można ją wyłączyć.

Po przejściu do Preferencji systemowych konieczne będzie wybranie zakładki iCloud. Obok pola z napisem iCloud Drive znajduje się przycisk Opcje – należy w niego kliknąć. Po pojawieniu się nowego okna będziemy musieli znaleźć Katalogi Biurko i Dokumenty i odznaczyć pole obok ikony Findera.

Niestety dezaktywacja opcji automatycznego przenoszenia plików do iCloud Drive wiąże się z pewnymi trudnościami. Wszystkie dane pozostaną w chmurze (będziemy je mogli potem ręcznie usunąć), ale znikną z dysku naszego komputera. Możemy temu zaradzić na dwa sposoby.

Po pierwsze przed zmianą ustawień warto przenieść pliki z Biurka i Dokumentów do innego miejsca na dysku lub zgrać je na zewnętrzny nośnik. Drugą opcją jest zaakceptowanie warunków wyłączenia wspomnianej wyżej opcji i ręczne przeniesienie plików z iCloud z powrotem do Biurka i Dokumentów. W obu przypadkach nie stracimy jednak żadnych danych, więc możemy być spokojni.