Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli akumulatory o wyjątkowo długiej żywotności
Naukowcy z uniwersytetu Harvarda (John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences) stworzyli akumulatory, który wykorzystują wodę o neutralnym poziomie pH. Poza mniejszymi kosztami produkcji, różnią się one od litowo-jonowych akumulatorów znacznie dłuższą żywotnością.
Nowy typ akumulatora pozwala na gromadzenie energii elektrycznej w molekułach organicznych rozpuszczonych w wodzie o neutralnym poziomie pH. Baterie stworzone przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu nie są podatne na korozję oraz nie są toksyczne.
Akumulatory charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Każde tysiąc cykli ładowania skutkuje w ich przypadku zmniejszeniem pierwotnej pojemności o około jeden procent. W przypadku baterii litowo-jonowych tyle wynosi w niektórych przypadkach ich całkowita żywotność.
Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe baterie znajdą zastosowanie w urządzeniach elektronicznych dostępnych na rynku. Tańsze koszty produkcji, brak toksyczności oraz odporność na korozję i zapalanie się powinny jednak zainteresować wielu producentów.
Dodatkowe szczegóły dotyczące akumulatorów zostały opublikowane na stronie internetowej Uniwersytetu Harvarda.
Grafika: iFixit