Po dużym sukcesie klawiatur Roli Seaboard GRAND i Seabord RISE firma wypuściła nowy produkt — BLOCKS. Jest to kolejny po klawiaturach produkt wykorzystujący technologię 5D. Jednak BLOCKS jest zupełnie czymś innym niż do tej pory widzieliśmy. BLOCKS to modularne studio muzyczne, którego sercem jest dedykowana aplikacja NOISE i mały panel dotykowy o nazwie Lightpad Block w którego możesz uderzać, przesuwać go, modulować lub dociskać, co daje niesamowite efekty. Kontroler współpracuje łączy się z telefonem lub tabletem poprzez Bluetooth. Roli uważa, że BLOCKS będzie strzałem w dziesiątkę, gdyż panele będzie można ze sobą łączyć przy pomocy magnesów i powiększać możliwości.

Roli Lightpad Block — Konstrukcja i działanie

Lightpad Block (bo tak fachowo nazywa się główny element naszego studia) to kluczowy komponent, które współpracuje z aplikacją NOISE zaprojektowaną specjalnie na iPhone’a i iPada. Aby wydobywać dźwięki i komponować muzykę, należy pocierać, naciskać, przesuwać, uderzać i wykonywać palcami inne intuicyjne gesty na powierzchni dotykowej kontrolera Lightpad Block.

Urządzenie składa się z sieci podświetlanych kwadratów, które podpowiadają, jak stworzyć bity i melodie, korzystając z palety ponad 100 dźwięków. W urządzeniu zainstalowano aż 225 kolorowych diód.

Na Lightpad Block może zagrać każdy. Zarówno zawodowy muzyk, jak i amator stawiający swoje pierwsze kroki w produkcji muzycznej. A wszystko to dzięki niezwykle reaktywnej powierzchni urządzenia, z którą tworzenie kompozycji to sama przyjemność. Dzięki wspomnianej technologii 5D aranżacje napisanych przez nas utworów wyrażają równie dużo emocji co kawałki zagrane na żywych instrumentach akustycznych.

Aplikacja NOISE

W aplikacji NOISE dotknięciem palca wyzwalasz całą gamę dźwięków i specjalnych efektów. NOISE pozwala selekcjonować dźwięki, dokładać efekty oraz nagrywać i odtwarzać pętle. Mówiąc prościej - robić to wszystko, czego potrzeba do stworzenia muzyki.

Dzięki kolorowym kwadratom na powierzchni urządzenia nie popełnimy błędów myląc tonację - Lightpad Block podpowiada nam, które dźwięki będą do siebie pasowały. Nie trzeba kończyć szkoły muzycznej, żeby składać bity i grać akordy, skale czy arpeggia. Aplikacja daje dostęp do prawdziwej skarbnicy dźwięków, od perkusyjnych i gitarowych po elektroniczne bity z pogranicza ambientu. Dodatkowo możemy w specjalnym sklepie, który jest wbudowany w aplikacje dokupić sobie specjalne paczki z instrumentami.

Nauka utworów to łatwizna – wystarczy włączyć tryb nauki i śledzić unikalne wskazówki Light Trails, jakie oferuje Lightpad Block.

Roli Loop Block oraz Live Block

Dodatkowymi kontrolerami są małe panele (o wymiarach 4,8 na 9,5 cm) Loop Block oraz Live Block, które możemy dokupić osobno. Dzięki nim nagrywanie muzyki za pomocą kontrolerów BLOCKS jest jeszcze prostsze, ponieważ wszystkie zmiany w aplikacji NOISE robimy dzięki nim - nie musimy już klikać na telefonie np. by zmienić instrument. Oczywiście wszystkie moduły łączymy za pomocą magnetycznych złączy DNA - jest to genialne rozwiązanie, takie samo jak stara wtyczka typu MagSafe w MacBook'ach.

Przyciski urządzenia Loop Block pozwalają ustawić szybkość wykonywania utworów, nagrywać pętle i kwantyzować je tak, by nuta w nutę pasowały do wybranego tempa. Dzięki kontrolerowi Block masz studyjne techniki rejestrowania muzyki na wyciągnięcie palców, więc z łatwością stworzysz nieszablonowe, bogate kompozycje. Sekwencje nagrywasz za pomocą przycisku Record, a odtwarzasz, naciskając przycisk Play Wystarczy wcisnąć przycisk Undo, aby z nagranych sekwencji usunąć ewentualne pomyłki. Naciskają przycisk Snap wybierasz spośród piętnastu typów kwantyzacji, w tym do ćwierćnut, ósemek i szesnastek. Preferowane tempo utworu ustawisz w wirtualnym metronomie naciskając przycisk Click.

Niestety nie otrzymałem modułu Live Block, bo go przetestować. Wiem, że działa ono analogicznie do Loop Block z tym, że przyciski urządzenia pozwalają zmieniać skale i oktawy, grać akordy oraz arpeggia i przedłużać nuty. Dzięki Live Block masz pod ręką szereg funkcji, które oszczędzą Ci przedzierania się przez labirynt opcji oprogramowania.

Podsumowanie

Roli BLOCKS to świetne narzędzie dla muzyków amatorów, którzy dopiero zaczynają przygodę jak i zawodowców, którzy produkują muzykę i grają Live Act'y. Kontroler Lightpad Block możemy podłączyć do komputera za pomocą kabla USB i używać go jako zewnętrznego kontrolera w programach muzycznych takich jak Ableton czy Logic. Jest to urządzenie, które daje niesamowicie dużo zabawy podczas komponowania i grania na żywo. Moim zdaniem to obecnie najciekawszy kontroler na rynku.

Wystarczyło dosłownie kilka minut by nagrać prosty kawałek, którego możecie posłuchać poniżej.

Moja ocena: 10/10

Ceny poszczególnych kontrolerów:

  • Roli Lightpad Block — 199,95 $
  • Roli Loop Block — 99,95 $
  • Roli Live Block — 99,95 $

Więcej informacji na stronie producenta: roli.com