Sprzęt elektroniczny w dzisiejszych czasach towarzyszy nam na każdym kroku. W wielu przypadkach już nie wyobrażamy sobie życia bez niego, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak on właściwie działa? Jeżeli masz odrobinę zdolności manualnych i chęci wykorzystania sprzętu z nadgryzionym jabłkiem do nietypowych rozwiązań, a przy okazji chcesz tworzyć swoje własne układy elektroniczne to ta seria jest dla Ciebie!

Strona 1 z 2

Nie ukrywam, że do tej serii zainspirował mnie MacKozer swoim cyklem szkoleń programowania dla najmłodszych. Skoro tematyka kojarząca się sporej grupie osób z kodem rodem z filmu Matrix da się przedstawić w sposób interesujący dzieci, dlaczego nie spróbować z elektroniką i zaprezentować ją w ciekawej formie, która zainteresuje nie tylko pasjonatów układów scalonych, ale i pozostałych czytelników MyApple? Obecnie elektronika stała się na tyle dostępna, że niektóre projekty możemy składać niczym budowle z klocków, warto więc z tego skorzystać i spróbować swoich sił w przygodzie z elektroniką praktyczną.

Podobnie jak Krystian nie przedstawiał siebie jako zaawansowanego dewelopera, tak i ja nie chcę uchodzić za wyjątkowego specjalistę, który nie odrywa się od lutownicy. Traktuję ten cykl jako forma edukacyjnej rozrywki i zamiast budować swoje projekty „do szafy” chcę się nimi z Wami podzielić. Mam nadzieję, że uda się stworzyć swego rodzaju bibliotekę poradników o różnym stopniu trudności, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Zdecydowaną większość tego cyklu chciałbym oprzeć o platformę Arduino, która moim zdaniem jest rewelacyjnym wstępem do przygody z elektroniką. Jej plusem jest oprogramowanie zgodne z macOS dzięki któremu będziemy mogli w prosty sposób „ożywiać” nasze elektroniczne układy.

Od czego zacząć?

Niewątpliwie, aby rozpocząć naszą praktyczną przygodę z elektroniką będziemy potrzebowali kilku komponentów. Według mnie najlepiej zainwestować w tzw. starter kit z płytką Arduino Uno R3. Praktycznie każdy internetowy sklep z elektroniką posiada go w swojej ofercie. Różnią się one zawartością, ale na początkowym etapie najważniejsze, żeby w skład zestawu wchodziły następujące elementy:

  • Arduino Uno R3 (lub jego odpowiednik),
  • kabel USB do połączenia Arduino z Makiem,
  • płytka stykowa (najlepiej min. 400 pól roboczych),
  • kabelki połączeniowe (najlepiej w wariancie Męski-Męski, Męski-Żeński),
  • diody LED (najlepiej po kilka sztuk: czerwona, zielona, żółta oraz RGB - dioda, która może przybierać różne kolory),
  • potencjometr liniowy 10kΩ,
  • rezystory (najlepiej o zróżnicowanych wartościach np.: 220Ω, 560Ω, 1 kΩ, 4,7 kΩ, 10 kΩ, 1 MΩ, 10MΩ),
  • małe przyciski (typu "tact-switch”).

Oczywiście im więcej dodatkowych części jak np. czujniki, czy wyświetlacze, tym lepiej, bo da to większe możliwości tworzenia ciekawych układów w przyszłości, ale na wstępie nie musimy przesadzać. Na początku każdego wpisu cyklu „Makowe przygody z elektroniką" w którym będziemy tworzyć układy elektroniczne będę zamieszczał spis elementów potrzebnych do ich realizacji.


Dla czytelników MyApple.pl nasz sklep przygotował promocję na wszystkie akcesoria do najnowszych telefonów iPhone. Przy składaniu zamówienia wystarczy wpisać kod: iPhone11 w polu Posiadam kupon rabatowy znajdujący się w koszyku. 

Produkty objęte promocją:

10% kupon ważny jest do 31.10.2019