Przy okazji rezygnacji Jobsa ze stanowiska CEO Apple, w mediach pojawiło się mnóstwo mylących informacji na temat jego przyszłości w firmie. Postanowiliśmy zebrać garść najważniejszych faktów:

1. Steve Jobs odchodzi z Apple - taką informację podały dziś m.in. serwisy TVN24.pl czy WirtualneMedia.pl

Steve Jobs nigdzie się nie wybiera. Razem z Cookiem zasiada teraz w radzie nadzorczej firmy. Będzie również zajmował się dokładnie tym samym co przez ostatnie miesiące, czyli będzie uczestniczył w procesie tworzenia nowych innowacyjnych produktów - nowy CEO przejmie od niego obowiązki związane z przyjmowaniem raportów od podwładnych, komunikacją i tak naprawdę: biurokracją w firmie. Jobs (również ze względu czy to na wiek czy na stan zdrowia) wciąż z pewnością będzie odpowiedzialny jedynie za kluczowe decyzje dotyczące nowych produktów.

2. Koniec szefowania Jobsa w Apple to koniec Apple - media wyolbrzymiają wpływ Jobsa na całą machinę korporacyjną firmy - tak naprawdę Jobsa nie interesuje sposób zatowarowań Apple Store, kontakty z resellerami czy zlecenia serwisowe. Owszem, miał wpływ na wszystko co się dzieje w firmie, łącznie z detalami, ale sam nie zajmował się wszystkim. Od lat przygotowywano ludzi, by zarządzali firmą za niego i by to oni odpowiadali za lwią część podjętych decyzji. Tak działo się nie od wczoraj.

3. Był tylko jeden CEO Apple - Steve Jobs. Nieprawda. Warto spojrzeć wstecz, popatrzeć na daty: firma Apple powstała w 1976 roku, czyli ma już 35 lat. Jobs, tak naprawdę CEO firmy został dopiero w 2000 roku (!) czyli w czasach gdy iPody i iPhone'y były już w fazie projektów. Wcześniej Jobs mocno angażował się w inne pomysły, m.in. rozwijał własną firmę Pixar. Dowód poniżej:

W latach 1997 - 2000 mógł posługiwać się jedynie tytułem iCEO (tymczasowy szef firmy). Nawet jeśli uznamy, że wtedy był pełnoprawnym prezesem, to i tak w 35-letniej historii firmy zarządzał nią jedynie przez lat 14.

*CEO APPLE W KOLEJNOŚCI CHRONOLOGICZNEJ
*

  1. 1977 - 1981 – Michael Scott
  2. 1981 - 1983 – Mike Markkula
  3. 1983 - 1993 – John Sculley
  4. 1993 - 1996 – Michael Spindler
  5. 1996 - 1997 – Gil Amelio
  6. 1997 to 2011 – Steve Jobs (część czasu jako iCEO)
  7. 2011 - …. - Tim Cook

4. Tim Cook nie poradzi sobie na stanowisku CEO Apple. Tim Cook pełnił już rolę CEO podczas problemów zdrowotnych Jobsa. Podczas jego nieobecności, Cook z powodzeniem wprowadził na rynek nową wersję iPodów, MacBooków i iPhone OS, a także nową wersję iPhone'a (model 3GS). Wszystkie te produkty okazały się hitami. Zarząd firmy Apple jednogłośnie zaakceptował zalecenie Steve'a Jobsa do udzielenia Cookowi jednorazowej premii w wysokości 5 milionów dolarów, a także 75 000 akcji w podziękowaniu za „wybitne wyniki” w tym okresie.