Dokładnie 33 lata temu, 24 stycznia 1984 roku, na rynek trafił komputer Macintosh. Dwa tygodnie wcześniej Steve Jobs zaprezentował go podczas zjazdu akcjonariuszy odbywającego się w Auli Flinta De Anza Community College w Cupertino.

Macintosh był pierwszym ogólnie dostępnym komputerem z graficznym interfejsem użytkownika, jako podstawowym, czy wręcz jedynym sposobem komunikacji człowieka z maszyną. To właśnie ten komputer miał największy wpływ na to, jak wyglądać miały w przyszłości systemy operacyjne. Wcześniejsze konstrukcje, czy o rok starsza Lisa, czy komputery zaprojektowane w laboratoriach Xerox PARC, którymi z kolei zainspirował się Steve Jobs, a także Bill Gates, były drogie i wyprodukowano je w niewielkich ilościach. Macintosh był też jednym z pierwszych komputerów typu "wszystko w jednym" (all-in-one).

Kolejny raz wspomnieć wypada, że pomysłodawcą tego komputera był Jeff Raskin i to on nadał mu nazwę Macintosh, po swoim ulubionym gatunku jabłek - McIntosh. Myślał on jednak o niedużym tanim komputerze o niewielkich możliwościach. Ostatecznie jednak Raskin przegrał ze Stevem Jobsem i odszedł z firmy. Współtwórcami tego komputera i jego oprogramowania byli także Bill Atkinson, Burrell Smith (zaprojektował płytę główną komputera), George Crow, Chris Espinosa, Daniel Kottke, Andy Hertzfeld, Susan Kare (zaprojektowała m.in. ikony graficznego interfejsu użytkownika systemu Macintosha). W zespole tym znalazła się także Joanna Hoffman, córka polskiego reżysera Jerzego Hoffmana. To w jej rolę wcieliła się Kate Winslet w filmie Steve Jobs z Michaelem Fassbenderem.

Na koniec wypada także przypomnieć konfigurację tego komputera. Posiadał on procesor Motorola 68000 (ten sam, który wcześniej znalazł się w Apple Lisa i który trafił także do wielu innych komputerów 16-bitowych), taktowany zegarem o częstotliwości 8 MHz. Komputer posiadał 128 KB pamięci RAM, z układami przylutowanymi bezpośrednio do płyty głównej, bez możliwości ich wymiany (można powiedzieć, że pod tym względem Maki wróciły do korzeni). Wersja z pamięcią 512 KB RAM pojawiła się we wrześniu 1984 roku. Macintosh posiadał wbudowany monitor kineskopowy o rozdzielczości 512 x 342 piksele i zagęszczeniu pikseli wynoszącym 72 ppi. W obudowie znalazła się także stacja 3,5-calowych dyskietek o jednostronnym zapisie i pojemności 400 KB.