Pracujący w Apple od 2005 r. Chris Lattner poinformował, że w tym miesiącu opuści szeregi pracowników firmy. Amerykanin jest współtwórcą kompilatora LLVM oraz języka Swift, który został zaprezentowany w 2014 r.

Lattner pełnił od 2011 r. rolę szefa zespołu odpowiedzialnego za szeroko rozumiane narzędzia deweloperskie – język Swift, IDE Xcode, aplikację Swift Playground, kompilatory i wiele innych rozwiązań. W otwartym liście, który opublikował, informuje, że pojawiła się w jego życiu szansa „w innej przestrzeni”.

Przewodnictwo nad grupą pracującą nad rozwojem języka Swift przejmie po Lattnerze Ted Kremenek, który pracuje w Apple od 2007 r. i do tej pory pełnił rolę starszego menadżera do spraw języków programowania. Jak jednak zaznacza Chris Lattner, podjęcie decyzji o odejściu z firmy z Cupertino nie było łatwe, dlatego ma on nadzieję, że będzie mógł nadal angażować się w rozwój Swifta.

Premiera Swift 3.1 ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Prace nad czwartą wersją języka będą prowadzone już pod wodzą Kremeneka. O swojej decyzji Lattner poinformował za pośrednictwem maila, którego rozesłał do osób zapisanych do jego newslettera.


Aktualizacja - 10.01.2017 23:25

Chris Lattner będzie pełnił stanowisko wiceprezesa do spraw oprogramowania autopilota w firmie Tesla.

Źródło: MacStories, Tesla