Temat zanieczyszczonego powietrza w Polsce stał się ostatnio bardzo głośny i nie ma w tym niczego dziwnego. Smog roztaczający się nad wieloma miastami może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz dzieci. W App Store znajdziemy kilka darmowych aplikacji, które pomogą nam w monitorowaniu sytuacji wokół naszego miejsca zamieszkania.

Wpis ten ma charakter technologiczny, dlatego nie będę tutaj pisał o przyczynach stojących za pojawianiem się smogu oraz tym, jak się przed nim chronić. Powtórzę jednak za ekspertami, że w przypadku największego stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie pozostanie w domu lub mieszkaniu. Jeżeli więc planujemy spacer – szczególnie z dzieckiem – to czasami warto odłożyć go o kilka godzin w czasie i poczekać na poprawę sytuacji.

AirVisual

Aplikacja AirVisual zbiera dane z wielu stacji badawczych znajdujących się także w Polsce. Program pozwala na dodanie do kokpitu kilku miast, w których stan powietrza najbardziej nas interesuje. O poziomie pyłu zawieszonego w pobliżu naszej aktualnej lokalizacji informuje zaś za pomocą wskaźnika na ikonie. Co ciekawe, w aplikacji znajdziemy też ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata według wskaźnika AQI – Warszawa znajduje się obecnie na drugiej pozycji.

App Store

Smok-Smog

Smok-Smog to aplikacja, która początkowo została stworzona z myślą o mieszkańcach Krakowa. Obecnie mogą z niego korzystać mieszkańcy wielu miast z południowej Polski – od Tarnowa, przez Gliwice, aż po Wrocław. Program informuje o poziomie pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w powietrzu. Może on także wysyłać powiadomienia o przekroczeniu wybranych norm w naszej okolicy.

App Store

Jakoś powietrza w Polsce

Jakoś powietrza w Polsce to aplikacja przygotowana na zlecenie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, która czerpie dane z największej liczby stacji badawczych znajdujących się w Polsce. Program informuje o zawartości licznych związków oraz zanieczyszczeń w powietrzu, pozwala na zobaczenie różnych wykresów oraz mapy, która pozwala nam zobaczyć, jak wygląda sytuacja ze smogiem na terenie całego kraju.

App Store

Smog24.pl

Smog24.pl to program stworzony wyłącznie z myślą o mieszkańcach województwa śląskiego. Przedstawia on podstawowe dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w czytelnej formie a także pokazuje, jak obecny stan ma się do przyjętych norm.

App Store

Plume

Aplikacja Pluma zbiera informacje tylko z czterech polskich miast – Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia z wielu polskich miast. Poza Krakowem, Poznaniem, Warszawą i Wrocławiem w programie pojawiło się wsparcie dla stacji z Łodzi, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Lublina, Katowic, Białegostoku, Gdyni, Częstochowy, Radomia, Torunia, Olsztyna, Bielska-Białej, Rzeszowa oraz Kielc. Program pozwala na monitorowanie wielu miejsce z całego świata, a także sprawdzanie prognoz dotyczących smogu na najbliższe godziny informując, czy powinniśmy uprawiać na dworze sport, wychodzić z dziećmi czy spożywać jedzenie. Program w bardzo czytelnej formie informuje nas o poziomie zanieczyszczenia i oferuje kilka artykułów do przeczytania na ten temat.

App Store