Dokładnie dziesięć lat temu - 9 stycznia 2007 r. - Steve Jobs zaprezentował na targach Macworld w San Francisco pierwszego iPhone'a. Urządzenie to w dużym stopniu zmieniło nie tylko firmę Apple, ale i cały rynek telefonów komórkowych.

Niemal pół roku po prezentacji iPhone'a pierwszej generacji, urządzenie trafiło do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. W celu zakupienia telefonu użytkownicy musieli podpisać dwuletnią umowę z siecią AT&T oraz uiścić dodatkową opłatę wynoszącą 599 dolarów. W listopadzie smartfon trafił do sprzedaży w kolejnych państwach, także w Europie.

Warto dodać, że mimo swojego rewolucyjnego na swój sposób charakteru, pierwszy iPhone był urządzeniem pod wieloma względami ograniczonym - nawet w stosunku do obecnej wtedy na rynku konkurencji. Smartfonowi Apple brakowało modułów GPS oraz 3G, a ponadto użytkownicy musieli poczekać dodatkowy rok na pojawienie się App Store, co doprowadziło do rozwoju repozytoriów typu Cydia. Braki związane z oprogramowanie można by było długo wyliczać, dlatego należy wymienić chociażby o niedostępną opcję kopiuj-wytnij-wklej.

iPhone pierwszej generacji wyposażony był w ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Smartfon miał tylko tylny aparat z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli i nie pozwalał na nagrywanie filmów. Pierwsze telefony Apple dostępne były w wersjach o pojemności 4 i 8 GB, jednak później Apple sprzedawało także modele z 16 GB pamięci.

Smartfony Apple przebyły w ciągu ostatnich dziesięciu lat długą drogą, a system iOS 10 niesamowicie rozwinął się względem mającego już dekadę oprogramowania iPhone OS. iPhone'om życzymy wszystkiego dobrego i mamy nadzieję, że będą rozwijały się w dynamicznym tempie służąc swoim użytkownikom jako narzędzie do komunikacji, rozrywki i rejestrowania pięknych chwil. Pierwszemu modelowi – 2G – Apple poświęciło specjalnie przygotowaną stronę internetową.