Rynek akcesoriów przeznaczonych dla urządzeń z wejściem USB-C powoli się rozwija. Producenci wprowadzają coraz więcej dodatków (chociaż nadal jest to dość powolny proces). W październiku opisywałem stacje dokującą z USB-C firmy Minix, która idealnie pasuje do najnowszych komputerów Apple. Jak się okazało, w między czasie producent wprowadził do sprzedaży również „mniejszego brata”.

Minix Neo C Mini to produkt, który został wykonany z jednego kawałka aluminium, dzięki czemu sprawia wrażenie bardzo porządnie wykonanego. Od trzonu stacji odchodzi piętnastocentymetrowy elastyczny kabel USB-C, który umożliwia podłączenie HUB'a do komputera. Końcówka kabla wychodząca z akcesorium została wzmocniona centymetrową izolacją chroniącą przed wyłamaniem. Na górnej części obudowy znajduje się nazwa firmy oraz dioda, która jasnym światłem sygnalizuje, że akcesorium jest gotowe do pracy. Na spodzie producent umieścił cztery gumowe „nóżki”. Wymiary urządzenia są następujące 1 cm x 4 cm x 8,8 cm.

Minix Neo C Mini dioda

Stacja dokująca została wyposażona w dwa porty USB 3.0 typu A, jeden port USB-C oraz wyjście HDMI z obsługą ekranów 4K (3840 x 2160 pikseli, 30 HZ). Wspomniany port USB-C służy do zasilania. W momencie użytkowania akcesorium staje się delikatnie cieplejsze (mam wrażenie, że Minix Neo C Mini mniej się grzeje niż jego „starszy brat”). Nie spotkałem się z najmniejszym problemem w pracy urządzenia, nawet przy maksymalnym obciążeniu.

Minix Neo C Mini USB-A

Minix Neo C Mini USB-C HDMI

Warto zwrócić uwagę, że dock podłączony jedynie do komputera umożliwia korzystanie z zewnętrznego dysku twardego czy ładowanie telefonu. Oczywiście możliwe jest jednoczesne wykonanie tych czynności. Niestety, jeżeli Hub jest podłączony jedynie do zasilacza to nie pozwala on na ładowanie telefonu.

Minix Neo C Mini

Neo C Mini dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych - złoty, srebrny, gwiezdna szarość oraz różowe złoto. Jego niska waga (56 gramów) oraz małe wymiary sprawiają, że akcesorium nada się zarówno do pracy w domy, biurze czy po za nimi. Koszt urządzenia wynosi około 220 złotych.