O Duet Display pisałem na MyApple dwa lata temu. To świetny program pozwalający wykorzystać iPada, także te stare modele, jako dodatkowy monitor dla komputera Mac czy PC z Windows. Jego najnowsza wersja może symulować także dotykowy panel Touch Bar, w który wyposażone są najnowsze MacBooki Pro.

Big 9e6ec63f e520 4698 925e 8d1206d512ff

Przypomnę, że Duet Display to tak naprawdę tandem aplikacji dla iOS i macOS. Należy zainstalować je obie (wersja dla iOS jest płatna i kosztuje 9,99 €) i podłączyć iPada do komputera za pomocą kabla. iPad widziany jest w macOS jak normalny monitor, zarządzany z poziomu preferencji systemowych. Można nim także zarządzać bezpośrednio z menu Duet Display rozwijanego po kliknięciu w ikonę w górnym pasku.

Oczywiście obraz nigdy nie będzie tak dobry, a iPad w roli dodatkowego ekranu tak wydajny, jak prawdziwy monitor, polecam to rozwiązanie przede wszystkim do wyświetlania statycznych treści. Wielokrotnie jednak rozwiązanie to pozwoliło mi wygodnie pracować, znacząco rozszerzając obszar roboczy mojego MacBooka Air. Co więcej, to dzięki Duet Display i odpowiedniemu ustawieniu mój MacBook Air korzysta z ekranu Retina.

Duet Display

Teraz, w najnowszej jego wersji, mogę także korzystać z nowego panelu Touch Bar, który wyświetlany jest przy dolnej krawędzi ekranu iPada. W większości przypadków działa to bez zarzutu. Warto bowiem przypomnieć, że Duet Display pozwala na interakcję z interfejsem macOS przez dotyk. Stuknąć palcem można nie tylko w ikonę czy przycisk wyświetlany w panelu Touch Bar, ale także w linki na stronie w Safari dla Mac, górne menu itp.

Duet Display

Touch Bar wyświetlany przez Duet Display na iPadzie reaguje na zmieniające się programy, wyświetlając odpowiednie klawisze, czy inne elementy interfejsu, jak np. podgląd stron w kartach w Safari. Miałem jedynie problem z przeglądaniem ikon emoji. Mimo wielu prób nie mogłem ich przewijać.

Jeśli nie macie pod ręką monitora, ale posiadacie za to iPada i potrzebujecie rozszerzyć przestrzeń roboczą swojego komputera czy po prostu chcecie się pobawić Touch Barem na Macu, który go nie ma, to Duet Display jest moim zdaniem rozwiązaniem optymalnym.

P.S. Duet Display jest także dostępny dla iPhone'a, ale korzystanie z iPhone'a, nawet 7 Plus, jako dodatkowego ekranu wydaje mi się pozbawione sensu.

Duet Display dla Mac za darmo.

Duet Display dla iOS w App Store w cenie 9,99 €: