Pracując w domu czy biurze przede wszystkim na MacBooku Air z iPada korzystam niezmiernie rzadko (głównie na wyjazdach) Od dawna próbowałem wykorzystywać go więc jako drugi ekran mojego komputera. Do niedawna jednak z wątpliwym skutkiem.

Aktualizacja: Duet Display (a dokładnie aplikacja dla iPhone'a) została przeceniona niemal o połowę, z 13,99 € na 7,99 €

Próbowałem więc używać aplikacji przesyłających obraz z komputera Mac na iPada za pośrednictwem WiFi. Niestety z jakością takiego obrazu nigdy nie było najlepiej, dlatego też ostatecznie korzystałem z przeglądarki Safari na iPadzie otwierając źródła, które wcześniej przeglądałem na komputerze. Była to metoda "na około". Zależało mi jednak właśnie na wykorzystaniu iPada jako drugiego ekranu w codziennej pracy. Od kilku dni jest to możliwe za sprawą aplikacji Duet Display.

alt text

Pozwala ona wykorzystać iPada, ale także i iPhone'a, jako drugi, zewnętrzny monitor podłączony do komputera Macintosh za pomocą kabla. Wspierane są zarówno urządzenia z portem Lightning, jak i ze starym, 30-pinowym złączem.

Duet Display to tak, jak w przypadku innych tego typu aplikacji (wykorzystujących np. WiFi) tandem dwóch programów. Ten główny i płatny, zamieniający iPada lub iPhone'a w monitor - dostępny dla iOS, oraz program dla Mac, instalujący w systemie dodatkowy sterownik graficzny pozwalający na korzystanie z podłączonego iPada z aplikacją Duet Display, jak z zewnętrznego monitora.

To, co ważne, to połączenie po kablu USB wystarcza do wygodnej pracy np z otwartym oknem przeglądarki, klientem Twittera itp. Dodatkowo Duet Drive pozwala wykorzystać ekrany Retina w iPadach i iPhone'ach. Przy takim ustawieniu spada co prawda wtedy wydajność takiego "monitora", jednak do pracy z przeglądarką, tekstem itp. w zupełności wystarcza.

alt text

Jak dla mnie jest to naprawdę świetne rozwiązanie. Mój iPad 3 właściwie teraz nie ma już przestojów i kiedy nie korzystam z zainstalowanych na nim aplikacji, używam go właśnie jako zewnętrznego monitora podłączonego do mojego MacBooka Air. Co ciekawe, aplikacja dla iOS wspierać tez ma system iOS 5.1.1, a więc ten, który znajduje się na iPadach pierwszej generacji, które teraz można wykorzystać właśnie jako dodatkowe monitory (choć pozbawione ekranów Retina).

Całość działa bardzo dobrze, z wyjątkiem bety OS X 10.10.2. Jeśli korzystacie z tej testowej wersji systemu to nie radzę instalować Duet na komputerze Mac. Program będzie stwarzał problemy (ciągłe zrywanie i ponowne nawiązywanie połączenia z iPadem, czy problemy z poprawnym działaniem dodatkowe sterownika graficznego).

Aplikacja Duet Display dla iOS nie jest tania, kosztuje 13,99 €, ale moim zdaniem warta jest swojej ceny.

Aktualizacja: program został przeceniony z 13,99 € na 7,99 €

Obecna cena Duet Display to 9,99 €. Program dostępny jest teraz także dla Windows.

Duet Display - Pobierz z App Store

Aplikację dla Mac można pobrać za darmo ze strony: duetdisplay.com

alt text