Najbardziej popularne akcesorium do smartfona to prawdopodobnie etui. Jedne pełnią jedynie funkcję estetyczną, inne chronią to urządzenie przed uszkodzeniem, a jeszcze inne stanowią dodatkową baterię. To z pewnością nie wszystkie cechy, którymi charakteryzują się współczesne obudowy do smartfonów. Ja jestem zwolennikiem tych, które wymieniłem jako drugie.

Jak wiadomo, iPhone nie jest tanim urządzeniem, a chwila nieuwagi spowodować może, że zostanie uszkodzony, a najbardziej podatny na to jest chyba ekran. Szukając etui, które skutecznie ochroniłoby właśnie ekran mojego iPhone’a trafiałem jedynie na takie, które składały się z kilku części i znacznie powiększały objętość smartfona po umieszczeniu go w ich wnętrzu. Zniechęciło mnie to i zmieniłem kierunek poszukiwań. Decyzja padła na szkło hartowane. Od 3 miesięcy korzystam ze szkła hartowanego PURO Premium Tempered Glass.

Rynek folii i ochronnych szkieł hartowanych dla iPhone’ów jest ogromny. Podstawą są kosztujące kilka złotych folie, co do których skuteczności nie jestem pewien. Z pewnością chronią one przed porysowaniem ekranu, ale na więcej bym chyba nie liczył. Kolejną kategorię stanowią niedrogie szkła hartowane, które są o wiele twardsze, ale podobnie jak folie - nie wyglądają zbyt estetycznie. Przedni panel iPhone’a nie jest idealnie płaski. Krawędzie są nieco zaokrąglone co powoduje, że budżetowe folie i szkła są nieco mniejsze i nie pokrywają całej jego powierzchni. Te, których wymiar jest taki sam jak przedni panel iPhone’a odstają przy krawędziach. Oba przypadki nie wyglądają zbyt estetycznie.

Testowane przeze mnie szkło różni się od opisanych wyżej rozwiązań. Zakrywa ono cały przedni panel, ale jest niemal idealnie dopasowane i trudno je zauważyć. Jego obecność zdradza dodatkowy otwór obok tego przeznaczonego dla czujnika zbliżeniowego oraz fakt, że smartfon jest nieco grubszy. Centralna – przeźroczysta część PURO Premium Tempered Glass, która chroni ekran nie wpływa na zmianę jakości obrazu. Przynajmniej tego nie zauważyłem. Kolor, który pokrywa pozostałą część tego szkła, nie daje się gołym okiem odróżnić od koloru iPhone’a.

Puro Premium Tempered Glass

Przed założeniem szkła, należy dodaną do zestawu ściereczką wyczyścić ekran oraz usunąć resztki kurzu specjalną przylepną folią, którą również znajdziemy w pudełku. Dopasowanie umożliwiają naklejki, którymi jeden bok szkła przykleja się do iPhone’a. Następnie należy usnąć folię chroniącą spodnią powierzchnię szkła przed zabrudzeniem i przyłożyć je do smartfona. Zapewniam, że samo zakładanie jest łatwiejsze niż jego opis.

![Puro Premium Tempered Glass](https://myapple.pl/uploads/image/file/7/0/0/7fb26860-ef52-40bc-97c3-c8879a512700.JPG)

Warto dodać, że nie każde etui, które zakłada się na tył iPhone’a pasuje do tego szkła. Te, które nieco bardziej zachodzą na krawędzie przedniego panelu powodują, że szkło w niektórych miejscach odkleja się od ekranu pod wpływem nacisku. Jedynym rozwiązaniem tego problemu był zakup innego etui, które nie nachodzi na przedni panel. Kolejna rzecz, z którą trzeba się pogodzić, to mała zmiana w obsłudze przycisku Home. Szkło stanowi dodatkową warstwę co powoduje, że po jego założeniu przycisk ten znajduje się jakby nieco głębiej niż wcześniej. Nie jest to uciążliwe, ale trzeba się do tego przyzwyczaić.

![Puro Premium Tempered Glass](https://myapple.pl/uploads/image/file/7/0/0/7fb26860-ef52-40bc-97c3-c8879a512700.JPG)

Podsumowując, PURO Premium Tempered Glass to kompromis między opasłymi obudowami chroniącymi ekran iPhone’a, a foliami, które być może pełnią swoją funkcję, ale sprawiają, że nie wygląda on tak, jak zaplanował to Jony Ive. Na szczęście nie miałem okazji sprawdzić czy szkło chroni ekran przed silnymi uderzeniami, ale odkąd je mam, swobodnie noszę iPhone’a w kieszeni razem z kluczami lub wrzucam do torby razem z innymi przedmiotami. Szkło jest bardzo twarde, a ponieważ nie widać na nim żadnych zarysowań, nie muszę się już tak bardzo martwić o to, co dzieje się z moim smartfonem.