Kilka lat temu korzystałem z techniki Pomodoro przy codziennej pracy i nauce. Jej sztywno narzucane ramy sprawiły jednak, że sięgnąłem po alternatywne dla niej metody, jak na przykład aplikację Forest. W Mac App Store pojawiła się jednak druga wersja programu Tadam dla Maca, która może nieco namieszać w kwestii wykorzystywanych przeze mnie narzędzi.

Zanim przejdę do opisu Tadam, pozwolę sobie wymienić wady techniki Pomodoro. Zakłada ona bowiem, że ustalamy konkretny czas pracy (najczęściej 25 minut) i przerwy (5 minut), a po czterech takich interwałach fundujemy sobie dłuższy odpoczynek.

W większości programów, z których korzystałem, ramy czasowe były sztywno narzucane. Sprowadzało się to do sytuacji, gdy praca lub nauka dobrze mi szła i musiałem odejść od komputera albo w drugą stronę – siedziałem bez weny przy biurku, a zegar tykał pokazując mi, że właśnie powinienem zająć się swoimi zadaniami. Ten brak elastyczności został w dużym stopniu wyeliminowany przez aplikację Tadam, której interfejs z góry zachęca do dostosowywaniu Pomodoro bezpośrednio pod swoje potrzeby.

Tadam to przede wszystkim menulet, który jest osadzony na górnej belce systemowej. Dwa kliknięcia (lub dwa skróty klawiszowe, które możemy połowicznie skonfigurować) i uruchamiamy licznik, który będzie odmierzał czas, jaki powinniśmy przeznaczyć na pracę. Upływające minuty są prezentowane w formie zapełniającego się okręgu, co wraz z powiadomieniami (5 minut; minuta do końca) pozwala na szybkie oszacowanie, jaki czas pozostał nam do końca cyklu.

Gdy czas na pracę dobiegnie końca, to licznik związany z przerwą nie zostanie automatycznie uruchomiony. Chcemy dalej pracować? Jeden klik i kilka dodatkowych minut zostaje dodanych do naszego zegara. Gdy zaś rozpocznie się przerwa, to większą część ekranu wypełni pole z czasem, jaki powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek. Skutecznie „wygania” nas ono od komputera, aby wstać z krzesła i rozprostować kości lub pójść zrobić sobie herbatę lub kawę. Gdy jednak przerwę mamy zamiar przeznaczyć na sprawy związane z komputerem (najpewniej social media), to będziemy mogli ograniczyć obszar interfejsu programu do małego okna, które zostanie ulokowane w lewym górnym rogu.

Tadam do aplikacja wykonana z dużym wyczuciem. Daje nam elastyczność w zarządzaniu czasem pracy i przerwy, wygląda bardzo ładnie i minimalistycznie, wpisując się tym samym w stylistykę systemu OS X, a ponadto – co najważniejsze – spełnia swoje zadanie. Do programu mam de facto jedno zastrzeżenie. Jest ono związane z oknem informującym o przerwie, które w przypadku wyłączonej przezroczystości w preferencjach systemowych jest szare. Trudno jednak winić za to dewelopera, choć przyznam, że nie wygląda to najlepiej. Myślę jednak, że Tadam na stałe stanie się wykorzystywanem przeze mnie narzędziem i skutecznie zastąpi niezbyt doskonałe Forest, o którym pisałem kilka tygodni temu.

Twórca Tadam - Radek Pietruszewski - udostępnił mi kilka kodów dla czytelników. Należy je wpisać w Mac App Store klikając na głównej stronie w Zrealizuj/Redeem. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Zachęcam do kupna aplikacji w Mac App Store i odwiedzenia strony internetowej dewelopera. Program został wyceniony na 4,99€.

4XAXR4PLWJ37

FWWTLN3NJ744

P6MNNFX6YK63