Steve Jobs w Galerii Sławy Fotografii IPHF
Pierwsza w historii udana fotografia została wykonana w 1826 lub 1828 roku przez Francuza Josepha Nicéphore Niépce. Rząd francuski, który wykupił patent od autora, doszedł do wniosku, że nie można opatentować sztuki, dlatego w dniu 19 sierpnia 1839 roku udostępnił tą technologię publicznie. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Z okazji tegorocznego jubileuszu oraz pięćdziesiątej rocznicy swojego założenia, instytucja International Photography Hall of Fame and Museum (IPHF) w St. Luis, wybrała ośmiu fotografów i wizjonerów branży fotografii, którzy dołączą do jej Galerii Sławy. Wśród uhonorowanych osób znalazło się także miejsce dla Steve'a Jobsa.
Laureaci zostali wybrani przez komitet składający się z przedstawicieli IPHF oraz wybitnych reprezentantów branży fotograficznej. Jak powiedziała dyrektor instytucji Patty Wente, „patrząc w przyszłość na kolejne 50 lat IPHF, jesteśmy zaszczyceni kontynuowaniem misji rozpoznawania i honorowania fotografów oraz specjalistów z tej branży, którzy wnieśli znaczący wkład do rozwoju profesji, przyczyniając się do kształtowania i definiowania sztuki nowoczesnej fotografii”. Wspomnianych osiem osób stanowi idealne połączenie innowacji i kunsztu, pionierskiej przeszłości z przyszłością fotografii.
Wśród takich nazwisk jak Annie Leibovitz i Ernst Haas, na liście znaleźli się przedstawiciele związani bardziej z branżą IT niż fotografią m.in. twórcy programu Adobe Photoshop John i Thomas Knoll oraz współzałożyciel i były dyrektor generalny Apple Steve Jobs. W uzasadnieniu wyboru Jobsa do Galerii Sławy, na stronie IPHF napisano, że był on „pasjonatem fotografii, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym” oraz, że „pomógł stworzyć produkty, które zrewolucjonizowały świat twórców sztuki i stały się podstawowymi narzędziami dla projektantów, filmowców, producentów muzycznych i fotografów”. Za jego największy wkład dla świata i społeczności artystycznej IPHF uznało iPhone'a, który „w mniej niż dziesięć lat, odmienił zarówno sztukę fotografii, jak i przemysł wokół niej”.
Źródło: Apple Insider