Dokładnie dziewięć lat temu do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych trafił iPhone pierwszej generacji. Urządzenie to odmieniło rynek telefonów komórkowych, a jego kolejne odsłony trafiają co roku do milionów konsumentów na całym świecie.

iPhone został zaprezentowany przez Steve'a Jobsa podczas targów Macworld 9 stycznia 2007 roku. W celu zakupienia telefonu użytkownicy musieli podpisać dwuletnią umowę z siecią AT&T oraz uiścić dodatkową opłatę wynoszącą 599 dolarów. W listopadzie smartfon trafił do sprzedaży w kolejnych państwach, także w Europie.

Warto dodać, że mimo swojego rewolucyjnego na swój sposób charakteru, pierwszy iPhone był urządzeniem pod wieloma względami ograniczonym - nawet w stosunku do obecnej wtedy na rynku konkurencji. Smartfonowi Apple brakowało modułów GPS oraz 3G, a ponadto użytkownicy musieli poczekać dodatkowy rok na pojawienie się App Store, co doprowadziło do rozwoju repozytoriów typu Cydia. Braki związane z oprogramowanie można by było długo wyliczać, dlatego warto wspomnieć chociażby o niedostępnej wtedy opcji kopiuj-wytnij-wklej.

iPhone pierwszej generacji wyposażony był w ekran o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 320 x 480 pikseli. Smartfon miał tylko tylny aparat z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli i nie pozwalał na nagrywanie filmów. Pierwsze telefony Apple dostępne były w wersjach o pojemności 4 i 8 GB, jednak później Apple sprzedawało także modele z 16 GB pamięci.