Apple zaprezentowało właśnie dziesiątą już wersję systemu iOS. Przynosi on dziesięć ważnych nowych funkcji, które mają usprawnić korzystanie z iPhone'a i iPada.

Pierwszą z nich jest całkowicie przebudowany ekran blokady z nowym wyglądem powiadomień, które można rozwijać za pomocą technologii 3D Touch. Dzięki temu użytkownik może np. nie tylko przeczytać, ale i odpowiedzieć na wiadomość iMessage bez odblokowywania urządzenia. Ekran blokady pozwala teraz na szybkie interakcje z aplikacjami (np. zamówienie Ubera bezpośrednio z ekranu blokady) oraz łatwiejszy dostęp do aplikacji aparatu. Wystarczy przesunąć go palcem w prawo.

iOS 10 przynosi także funkcję wybudzania iPhone'a po podniesieniu go np. z biurka. Dzięki temu nie trzeba naciskać żadnych przycisków w urządzeniu, by wyświetlić ekran blokowania. Przebudowie uległo także Centrum Sterowania. Wyraźnej zmianie uległ np. podgląd odtwarzanego utworu. iOS 10 przynosi także zupełnie nowy wygląd widgetów. Kolejna nowość zaprezentowana podczas Keynote to możliwość odtwarzania filmów w podglądzie aktywowany za pomocą 3D Touch.

Bardzo ważną nowością jest udostępnienie Siri dewelopereom. Dzięki temu za pośrednictwem Siri sterować będzie można nie tylko systemowymi aplikacjami. Siri zyskała także nowe algorytmy uczenia się, które mają pozwolić na znacznie lepszą komunikację i lepsze odpowiedzi na zadawanie pytania i komendy.

Kolejną ważną nowością jest ulepszone przeszukiwanie fotografii w aplikacji Zdjęcia, co sprzężone jest z funkcjami jej analizy, m.in. rozpoznawaniem twarzy, innych obiektów na zdjęciach czy całych scen. Co ważne, wszystkie algorytmy inteligentnego przeszukiwania znalazły się bezpośrednio w iOS 10 i działają na urządzeniu, a nie w chmurze.

W aplikacji Zdjęcia pojawił się także nowy widok zwany Memories (wspomnienia), w których obok zdjęć i albumów ludzi i miejsc pojawia się mapa z zaznaczonymi na niej lokalizacjami. Nowości te mają pojawić się także w wersji tego programu dla macOS.

iOS 10 to także nowy wygląd aplikacji Mapy oraz nowe funkcje w niej zawarte. Przeciągnięcie palcem z dołu w górę wyświetli sugestie dotyczące miejsc, które warto odwiedzić. Widok nawigacji pozwala teraz na powiększanie lub pomniejszanie wyświetlanej w nim mapy. Podobnie jak w przypadku Siri, Apple udostępniło deweloperom własną usługę map. Mogą teraz z niej korzystać w swoich programach.

Jedną z nowości w systemie iOS 10 jest odmieniona aplikacja Apple Music. Zgodnie z zapowiedziami posiada ona prosty, niemal czarno-biały interfejs. Ważnym elementem interfejsu jest okładka albumu. Pojawiła się także funkcja wyświetlania tekstu odgrywanego właśnie utworu.

Apple postanowiło także zamknąć serwis społecznościowy Connect. Wbrew oczekiwaniom tej firmy wykonawcy nie przekonali się do takiej formy komunikacji z fanami.

Sporo zmian pojawiło się także w aplikacji iMessage. Zyskała ona głównie funkcje wizualne, pozwalające m.in. na lepsze wyrażanie emocji (szeptu, krzyku, zaskoczenia), za pomocą animacji wykorzystanych przy wyświetlaniu danej wiadomości. iMessage pozwoli teraz także na podzielenie się utworem z Apple Music. Apple udostępniło także iMessage deweloperom, którzy teraz będą mogli wykorzystać tę platformę komunikacyjną w swoich programach.

Kolejną nowością w iOS 10 jest aplikacja Home, pozwalająca na wygodną obsługę wszystkich urządzeń domowych korzystających z internetu rzeczy (Internet of Things) w ramach platformy HomeKit.

W iOS 10 znalazły się także nowe zabezpieczenia chroniące dane użytkowników. Apple zapowiadało, że będzie pracować nad jeszcze lepszymi zabezpieczeniami, które mają ukrócić wszelkie zakusy nie tylko cyberprzestępców, ale także władz na prywatne dane użytkowników.

Na koniec wspomnieć wypada, że iOS 10 to także usprawnienia dostępne dla użytkowników iPadów. Jednym z nich jest możliwość otwierania dwóch okien Safari w widoku dzielenia ekranu. Na brak tej funkcji użytkownicy narzekali od dawna.

Beta iOS 10 dostępna będzie dla deweloperów jeszcze dzisiaj. Publiczna beta pojawi się już w czerwcu. Na wersję finalną trzeba będzie poczekać do jesieni.

Zdjęcia: The Verge