Zielone jabłko #11 - zarządzanie Dockiem w OS X
Dock jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów systemu OS X. Z jednym z twórców tego rozwiązania – Jamesem Thomsonem – możecie przeczytać mój wywiad. Dziś chciałbym się jednak skupić na funkcjach i możliwościach, jakie ono daje.
Usuwanie i dodawanie aplikacji do Docka
W Docku domyślnie znajduje się zestaw kilku ikon programów systemowych. Jeżeli chcemy usunąć jedną z nich, to przeciągamy ją kilka centymetrów nad Dock i puszczamy. Aby dodać program możemy go otworzyć, kliknąć na jego ikonę i wybrać Opcje → Zatrzymaj w Docku. Możemy też odnaleźć aplikację w Launchpadzie lub w Finderze i przeciągnąć jej ikonę do Docka.
Katalogi w Docku
Dock został podzielony na dwie części. Pierwsza zawiera ikony aplikacji, a druga katalogi. Domyślnie znajdują się tam tylko Pobrane rzeczy i Kosz, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy dodali tam dodatkowe foldery w taki sam sposób, jak to robimy z aplikacjami. Jeżeli na taki katalog klikniemy prawym przyciskiem myszy, to będziemy mogli wybrać, w jaki sposób ma być prezentowana jego zawartość lub też zaznaczyć opcję automatycznie.
Ustawienia Docka
Klikając na Dock prawym przyciskiem myszy będziemy mogli wybrać, w jakim miejscu ekranu powinien się on znajdować. Ja preferuję tradycyjne umieszczenie na dole, ale Wy możecie ustawić lewą lub prawą stronę. Warto dodać, że podobny sposób zmieniamy preferencje minimalizowania. Nie sposób również nie wspomnieć, że klikając i przytrzymując Dock na lini oddzielającej aplikacje od katalogów, możemy regulować jego wielkość poruszając myszką w górę i w dół. Dodatkowe elementy, takie jak powiększenie i ukrywanie, znajdziecie w Preferencjach systemowych.