Według najnowszych informacji, FBI udało się złamać zabezpieczenia iPhone'a 5c należącego do zabójcy z San Bernardino. Tym samym spór między Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych a Apple zakończy się.

Informacje o zakończeniu sprawy sądowej przedstawił Prokurator Generalny USA. iPhone'a 5c zabójcy z San Bernardino, który wraz ze swoją żoną zabił 14 osób i ranił 21 kolejnych, udało się odblokować bez pomocy ze strony Apple. Na ten moment nie są znane szczegóły dotyczące tej operacji i nie wiadomo, w jaki sposób FBI złamało zabezpieczenia smartfona.

Order to vacate

Obecnie nie wiadomo, czy nowsze wersje oprogramowania iOS pozwolą FBI na skorzystanie z takich samych metod, jakie zostały użyte przy łamaniu zabezpieczeń wspomnianego wyżej iPhone'a 5c. Apple prowadzi prace nad ulepszeniem procesu szyfrowania danych zgromadzonych na urządzeniach użytkowników. Nie mamy jednak informacji dotyczących tego, kiedy najnowsze rozwiązania firmy z Cupertino zostaną zaimplementowane w systemie iOS.

Trzeba przypomnieć, że Apple odrzuciło żądania FBI i nakaz sądowy, argumentując, że musiałoby stworzyć nową wersję systemu iOS, która pozwoliłaby nie na złamanie zabezpieczeń, ale na ich obejście. To stworzyłoby niebezpieczny precedens oraz narzędzie pozwalające nie tylko organom ścigania i wymiarowi sprawiedliwości, ale i przestępcom, na dostęp do prywatnych danych użytkowników. W toczącej się sprawie, która nabrała dużego rozgłosu wiele firm technologicznych opowiedziało się po stronie Apple. Pojawił się nawet wyrok na korzyść Apple w podobnej sprawie, jaka toczyła się przed nowojorskim sądem.W ubiegłym tygodniu przedstawiciele firmy mieli przedstawić swoje stanowisko w sądzie, w którym toczyła się sprawa. Nieoczekiwanie Departament Sprawiedliwości wystąpił o odroczenie tego wystąpienia, w związku ze znalezieniem sposobu na złamanie zabezpieczeń, który najwidoczniej zadziałał.

Apple wydało już w tej sprawie oświadczenie, w którym przypomina, że było przeciwne tworzenia tylnej furtki w systemie iOS. I choć od lat współpracuje z organami ścigania i zamierza to robić w przyszłości, będzie jednocześnie pracować nad jeszcze lepszym zabezpieczaniem danych użytkowników swoich produktów. Wezwało także do narodowej debaty na temat wolności obywatelskich, bezpieczeństwa i prywatności.

Nie wiadomo, w jaki sposób udało się FBI złamać zabezpieczenia systemu iOS na iPhonie 5c islamskiego radykała. Zdaniem CNN, stworzone narzędzie działa tylko z tym jednym urządzeniem. Nie wiadomo też, czy FBI podzieli się szczegółami tej operacji z Apple.

Taki obrót sprawy to z pewnością zwycięstwo FBI i Departamentu Sprawiedliwości, z drugiej strony przegrana Apple nie jest tak dotkliwa wizerunkowo, jak mogłaby być, gdyby to sama firma została zmuszona do złamania własnych zabezpieczeń. Ostatecznie Apple przegrało bitwę z hackerami, którzy akurat działali na zlecenie FBI, w niekończącej się wojnie o dane użytkowników.

Źródło: 9TO5MAC, Government's status report