W niemal każdym numerze MyApple Magazynu czytelnicy mogą znaleźć kącik retro, w którym zwykle Jaromir Kopp opowiada o starych komputerach i innych urządzeniach produkowanych kiedyś przez Apple. Wiele z nich jest obecnie na tyle rzadkich, że spotkanie ich, choćby na aukcjach, graniczy z cudem. Aby zobaczyć niektóre z nich, trzeba było dotąd wybrać się do Muzeum Historii Komputerów w Mountain View, wymagało to jednak sporych nakładów związanych z wyprawą do USA. Od kilku tygodni w sercu praskiego Starego Miasta działa zupełnie nowe muzeum skupione tylko i wyłącznie na historii produktów firmy Apple i Steve'a Jobsa. Mieliśmy okazję je niedawno odwiedzić.

W przeciwieństwie do wspomnianej już kalifornijskiej placówki, tutaj skupiono się tylko i wyłącznie na historii Apple, przyjmując ramy czasowe od założenia firmy przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Rona Wayne'a do śmierci tego pierwszego. W muzeum znalazł się nawet jeden z oryginalnych dokumentów założycielskich firmy, podpisanych przez całą trójkę. Na wystawie próżno szukać urządzeń, które zaprojektowane zostały już po śmierci Jobsa. Trudno jednak uznać współczesne iPhone'y 6, 6s, najnowsze komputery Mac czy zegarki Apple Watch za obiekty muzealne.

Apple Museum

Rajski ogród nad Wełtawą

W kilku salach zabytkowej praskiej kamienicy zgromadzono ponad 300 różnego rodzaju eksponatów, wśród których większość stanowią oczywiście komputery i inne urządzenia elektroniczne. Wystawę otwiera oryginalny i kompletny komputer Apple I wraz z osprzętem. Maszynę tę mieliśmy już okazję zobaczyć w Mountain View, tam jednak była to jedynie drewniana skrzynka kryjąca w sobie płytę główną. Odwiedzający praskie muzeum mogą przekonać się, jak wyglądał taki komputer po podłączeniu do niego urządzeń peryferyjnych z klawiaturą włącznie. W gablocie znalazła się także oryginalna kaseta magnetofonowa z oprogramowaniem, jaka dołączana była do sprzedawanej płyty głównej komputera. W osobnej gablocie wyposażonej w szkło powiększające można przyjrzeć się dokładnie jej ręcznie wykonanej kopii.

Apple Museum

W kolejnych salach na zwiedzających czekają m.in. przepięknie odrestaurowane różne wersje komputerów Apple II, w tym takie unikatowe modele jak Apple II Bell & Howell czy te bardziej popularne jak Apple IIc i Apple II GS. Można także z bliska przyjrzeć się komputerom Apple III oraz Lisa - ten ostatni, nazwany imieniem córki Steve'a Jobsa, był w pewnym stopniu protoplastą Macintosha. To właśnie kolejne wersje tego komputera - poczynając od pierwszych modeli z 1984 roku przez późniejsze konstrukcje po te niemal współczesne, które pojawiły się w sprzedaży pod koniec życia Jobsa - są w praskim muzeum najliczniej reprezentowane. Wśród tych najciekawszych wspomnieć warto o pierwszym przenośnym komputerze tego typu, czyli o Macintoshu Portable (zaskakujące, jak duża jest to maszyna), oraz o 20th Anniversary Mac - luksusowym komputerze zaprojektowanym na 20-lecie firmy i jednocześnie pierwszym stacjonarnym Macintoshu typu wszystko w jednym wyposażonym w wyświetlacz LCD. W muzeum znalazł się też opisywany przez Jaromira Koppa PowerBook Duo ze specjalną stacją dokującą Duo Dock, do której wsuwało się ten przenośny komputer, tworząc w ten sposób jednostkę stacjonarną. W kilku salach praskiego muzeum zaprezentowane zostały chyba wszystkie linie komputerów Macintosh. Oczywiście na wystawie nie znajdziemy wszystkich modeli - w tej chwili nie ma na to zwyczajnie miejsca. Darczyńców jednak nie brakuje. Do muzeum cały czas zgłaszają się osoby chcące przekazać swoje stare komputery.

Apple Museum

Na wystawie można zobaczyć także komputery NeXT, produkowane przez firmę Jobsa, którą założył po odejściu z Apple. Maszyny te można obecnie zobaczyć przede wszystkim w muzeach (m.in. w Mountain View). Wspomnieć wypada, że to właśnie na komputerze NeXT uruchomiony został w szwajcarskim CERN pierwszy serwer http i strona www.

Apple Museum

Pozostając przy komputerach, wspomnieć warto kolekcję Newtonów, komputerów kieszonkowych, które wyprzedziły swoją epokę. Poza samymi komputerami w muzeum prezentowane są także różnego rodzaju urządzenia peryferyjne. Są więc drukarki Apple, aparaty cyfrowe Quick Take, a także takie rarytasy jak tablet graficzny z lat 80. czy opisywany przeze mnie w siódmym numerze magazynu Apple Interactive Television Box. Zobaczymy też produkty bardziej współczesne, m.in. iPady i iPhone'y, w tym działający prototyp pierwszego iPhone'a, który testowany był przez samego Jobsa.

Apple Museum

Kościół Steve'a Jobsa

Ogromne wrażenie robią kolekcje plakatów, m.in. tych z kampanii Think Different czy reklamujących iMaki, a także oryginalne wizytówki Steve'a Jobsa. Na wystawie znalazły się również jego buty, jeansy i koszulka. W ogóle jego postaci poświęcono masę miejsca. Momentami można mieć wrażenie, że wystawa produktów firmy Apple - także tych, do których nie przyłożył ręki, jak choćby wspomniane Newtony, których produkcja i rozwój zostały zakończone przez Jobsa krótko po jego powrocie do firmy - stanowi tylko dodatek. Praskie muzeum jest w pewnym stopniu świątynią dla fanów, przepełnioną kultem Steve'a Jobsa. Jego przemówienia nadawane są z głośników w salach wystawowych. W znajdującej się przy wejściu kafeterii można dostać tylko zdrową wegetariańską żywność i napić się kawy, słuchając sączących się z głośników ulubionych piosenek Jobsa (nas przywitał Mr Tambourine Man Boba Dylana).

Apple Museum

Mnie osobiście trochę brakuje prezentacji innych ważnych postaci, bez których nie byłoby przecież niektórych produktów Apple, a przynajmniej nie byłyby one aż tak rewolucyjne. Chodzi mi przede wszystkim o Steve'a Wozniaka (choć jemu akurat poświęcono trochę miejsca), współtwórców pierwszego Maca, iPoda czy wreszcie osoby, która odpowiada zarówno za oryginalny wygląd, jak i w pewnym stopniu sposób działania wielu produktów Apple - Jonathana Ive'a.

Apple Museum

Nawet jednak bez prezentacji tych postaci Muzeum Apple w Pradze to miejsce, które powinni odwiedzić nie tylko fani firmy z Cupertino, ale także osoby zainteresowane historią komputerów jako takich. To bez wątpienia największa tego typu prywatna kolekcja produktów tej firmy na świecie. Co więcej, już niebawem mają zostać otwarte kolejne sale, a wystawa zostanie na pewno poszerzona. Dziwi wręcz to, że została utworzona bez udziału samego Apple, które - choć ma świetne warunki - nie stworzyło jednak w swojej siedzibie tego typu wystawy.

Muzeum Apple mieści się w Pradze na Starym Mieście, przy ulicy Husa 21 (Husova 21). Otwarte jest codziennie w godzinach 10:00 - 22:00. Bilet wstępu kosztuje 11 €.

Strona internetowa: www.applemuseum.com

Zdjęcia: Apple Museum, Tomasz Wyka.

Artykuł został pierwotnie opublikowany w MyApple Magazynie nr 2/2016

Pobierz MyApple Magazyn nr 2/2016

Magazyn MyApple w Issuu