Każda bateria ma swoją żywotność, nie inaczej jest z tą z iPhone’a 5. Przychodzi taki czas, że stajemy przed koniecznością jej wymiany. Jeżeli masz chociaż trochę zdolności manualnych i cierpliwości jesteś w stanie zrobić to samodzielnie! Dzisiaj pokażę jak się za to zabrać.

Zanim zaczniemy

Chociaż z pozoru wymiana baterii w iPhonie kojarzy się z operacją na otwartym sercu zapewniam, że da się to zrobić posiadając minimalne zdolności manualne, odpowiedni sprzęt oraz oczywiście nową baterię na wymianę. Podstawowe cechy jakich nie może Ci zabraknąć to cierpliwość i odrobina precyzji. Dzięki nim już po kilkunastu minutach będziesz cieszyć się z baterii o pełnej żywotności, a Twój iPhone 5 zyska nowe życie.

UWAGA!

Pomimo, że starałem się opisać całą procedurę możliwie szczegółowo to wymianę przeprowadzasz na własne ryzyko! Musisz mieć świadomość, że jeżeli wykonasz coś niepoprawnie możesz trwale uszkodzić swój telefon! Przeczytaj dokładnie poniższy poradnik przed przystąpieniem do jego realizacji i oceń, czy jesteś w stanie go zrealizować. Jeżeli masz wątpliwości lepiej udać się do profesjonalnego serwisu sprzętu Apple!

Potrzebne części i narzędzia

Poniżej przestawiam listę elementów bez których nie możemy przystąpić do wymiany. Dodałem linki referencyjne do opisywanych narzędzi, aby łatwiej Wam było je zidentyfikować.

 • Bateria 3.8V 1440 mAh dedykowana do iPhona 5.
 • Plastikowe narzędzia do podważania (uprzedzając pytanie, metalowy płaski śrubokręt nie bardzo się nadaje, bo może porysować/uszkodzić otwierane elementy).
 • Mała przyssawka lub otwierak z przyssawkami do wyciągnięcia ekranu.
 • Śrubokręt typu „Philips #000
 • Śrubokręt typu „P2 Pentalobe
 • Pojemniczek/organizator na śrubki.
 • Opaska antystatyczna na nadgarstek (opcjonalnie). Alternatywnie zamiast niej przed przystąpieniem do wymiany dotknij rurek kaloryfera celem rozładowania ładunku elektrostatycznego zgromadzonego na Twoim ciele (metoda ta nie daje 100% pewności uniknięcia wyładowania elektrostatycznego podczas pracy).

Procedura wymiany

 1. Wyłączamy iPhone'a (przytrzymujemy przycisk uśpienia do momentu pojawienia się przesuwnego paska „wyłącz”).
 2. Odkręcamy dwie dolne śrubki obok gniazda Lightning za pomocą śrubokręta typu „P2 Pentalobe”.
 3. Przyklejamy małą przyssawkę do ekranu nad przyciskiem Home.
 4. Delikatnie podważając stopniowo otwieramy przedni panel obudowy. Czynność należy wykonywać bez pośpiechu naprzemiennie z prawej i lewej strony obudowy. Koniecznie należy rozpoczynać od dołu i kierować się ku górze, gdyż biegną tam taśmy łączące ekran z płytą główną.
 5. Odginamy ekran do momentu w którym będziemy w stanie dostać się do gniazd taśm łączących ekran z płytą główną.
 6. Odkręcamy 3 śrubki typu „Philips #000” zabezpieczające blaszkę zwracając uwagę na to, że jedna z nich jest minimalnie dłuższa (zielona na zdjęciu). Najlepiej od razu po rozkręceniu oddzielić ją od pozostałych dwóch, aby się nie pomieszały.
 7. Wyciągamy blaszkę zabezpieczajacą.
 8. Wypinamy wtyczki: przedniej kamery (zielona na zdjęciu), LCD (niebieska na zdjęciu) oraz digitizera odpowiedzialnego za dotyk ekranu (czerwona na zdjęciu) delikatnie je podważając.
 9. Delikatnie oddzielamy przedni ekran od reszty obudowy.
 10. Odkręcamy dwie śrubki typu „Philips #000” zabezpieczające blaszkę chroniącą gniazdo baterii (uwaga, są różnych rozmiarów więc, należy je odpowiednio odłożyć).
 11. Usuwamy blaszkę zabezpieczającą gniazdo baterii.
 12. Wypinamy wtyczkę baterii delikatnie ją podważając.
 13. Fabrycznie bateria jest przyklejona do obudowy. Należy ją rozklejać podważając stopniowo z wszystkich stron, aż do momentu, kiedy będziemy ją w stanie wyciągnąć. Aktualizacja: iFixit podaje dokładne 3 miejsca gdzie należy operować narzędziami, aby uniknąć uszkodzenia płyty głównej: krok #16. Niektórzy w komentarzach zalecają rozpoczęcie podważania od przeciwnej strony (bliżej krawędzi obudowy).
 14. Wkładamy nową baterię w miejsce starej.
 15. Podłączamy wtyczkę baterii do gniazda i zabezpieczamy ją blaszką oraz śrubkami typu „Philips #000” (kroki 12 - 10).
 16. Podłączamy ponownie wtyczki digitizera, LCD oraz przedniej kamery (krok 8).
 17. Wkładamy blaszkę zabezpieczającą i przykręcamy ją śrubkami typu „Philips #000” (kroki 7 - 6).
 18. Łączymy ekran z obudową tak, aby wrócił on do pierwotnego stanu.
 19. Dociskając ekran do obudowy przykręcamy dwie śrubki typu „P2 Pentalobe”.
 20. Włączamy iPhone’a i podłączamy go do ładowarki (bateria po zakupie może być prawie kompletnie rozładowana).
 21. Cieszymy się z nowej baterii. :)

Dodatkowe opisy procedury wymiany

Jeżeli, macie problem z którymś z powyższych punktów możecie dodatkowo skorzystać również z anglojęzycznych samouczków dostarczonych przez serwis dla majsterkowiczów iFixit:

Podsumowanie

Jeżeli przebrnęliście przez całą procedurę i możecie cieszyć się już z nowej baterii w Waszych iPhone’ach serdecznie gratuluję! Jak pewnie zauważycie przy odrobinie wprawy całość można wykonać dosłownie w kilka minut, a komfort z użytkowania odświeżonego w ten sposób telefonu będzie zapewniał wiele godzin pracy i rozrywki w ciągu dnia, tak jak świeżo po zakupie nowego iPhone 5. Jeżeli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach, postaram się pomóc.

Aktualizacja

Dla wszystkich pytających o sprawdzoną baterię i części do jej wymiany mogę polecić cały zestaw ze strony iFixit.