Opisywałem niedawno na swoim blogu specjalną kartę pamięci ADATA i-Memory spełniająca rolę rozszerzenia pamięci masowej (dodatkowego dysku) MacBooka Air. Pamięci zarówno te masowej, jak i RAM to wizytówka marki ADATA, nic zatem dziwnego, że ma ona w swojej ofercie szereg zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych dysków twardych. W gronie tych pierwszych znalazł się także specjalny pancerny i wodoodporny zewnętrzny dysk HDD dla komputerów Mac.

HD710A to dysk o standardowych rozmiarach 2,5 cala, zamknięty szczelnie w plastikowej obudowie wzmocnionej dodatkowo grubą gumową koszulką, która ma dodatkowo zabezpieczać go przed wstrząsami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Jak wspomniałem dysk jest wodoodporny, oczywiście nie oznacza to, że będzie można pracować z nim pod wodą - komputery Mac raczej by tego nie przeżyły. Chodzi tutaj raczej o czynniki zewnętrzne - przypadkowe jego zalanie itp.

ADATA Durable HD 710A 1TB

Dodatkowym elementem świadczącym o jego przeznaczeniu dla komputerów Mac jest wzornictwo. Sam dysk wykonany jest z białego plastiku z powierzchnią pokrytą fakturą przypominającą włókno węglowe. Gumowa koszulka ma kolor szary, zbliżony do dominującego we wzornictwie Apple aluminium. Poza funkcją zabezpieczającą dysk przed uszkodzeniami spełnia ona także rolę uchwytu dla krótkiego kabla USB 3.0, znajdującego się w komplecie.

ADATA Durable HD 710A 1TB

Oczywiście będąc przeznaczonym dla komputerów Mac, dysk fabrycznie sformatowany jest jako OS X Extended.

Jak wspominałem na wstępie jest to dysk mechaniczny, a nie SSD, stąd też trudno od niego wymagać jakichś zapierających dech w piersiach wyników. W testach Disk Speed Test uzyskałem podobne wyniki zarówno dla zapisywania, jak i odczytywania: około 112 MB/s. Nie są to oczywiście prędkości uzyskiwane przez dyski SSD, ale moim zdaniem są przyzwoite, zwłaszcza że mowa jest przecież o dysku zewnętrznym, który najlepiej nadaje się do przechowywania różnego rodzaju kopi zapasowych, czy to tych wykonywanych przez Time Machine w OS X czy tworzonych ręcznie kopii, np. bibliotek multimediów (zwłaszcza zdjęć w moim przypadku).

ADATA Durable HD 710A 1TB

ADATA Durable HD710A for Mac 1TB można kupić w cenie od 250 do około 300 zł (295 zł w serwisie Morele.net i 315 zł w Komputroniku).