Jailbreak oficjalnie legalny w Stanach Zjednoczonych
Amerykańska antypiracka ustawa Digital Millennium Copyright Act (DMCA) nie sankcjonuje już procesu odblokowywania telefonów zezwalającego na instalację oprogramowanie nieakceptowanego przez producenta. Jailbreak został uznany przez Library of Congress i działające w jego strukturach U.S. Copyright Office za całkowicie legalny.
Znany z iPhone system iOS już od swoich narodzin był bardzo ograniczany przez Apple. Aż trudno wyobrazić sobie, że pierwsze wersje oprogramowania blokowały możliwość instalacji na telefonie czegokolwiek. Wtedy po raz pierwszy do boju o wolność wkroczyli hakerzy, tworząc narzędzie do jego odblokowania. Mimo zmiany polityki i powstania App Store, jailbreak dalej jest bardzo popularny. Posiadacze odblokowanych telefonów mogą cieszyć się tysiącami nowych funkcji dostępnych chociażby w Cydii - miejscu skupiającym wszystkie dodatki do iPhone rozszerzające jego możliwości tak bardzo, że nie miały najmniejszych szans na akceptację w App Store. Dla przykładu warto wymienić choćby Backgrounder, czyli wielozadaniowość w iOS na długo przed oprogramowaniem 4.0.
Pomimo poprawek amerykańskie prawo dalej nie zabrania jednak Apple dyskryminacji posiadaczy odblokowanych telefonów zgłaszających się na naprawę gwarancyjną - są oni natychmiast odsyłani, a ich gwarancja przepada. Z pewnością firma z Cupertino dalej będzie też walczyła z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie narzędzi do jailbreak'u i każda nowa wersja oprogramowania iOS będzie starała się im taką możliwość zablokować. Zmiany powodują jednak, że programy dostępne w Cydii mogą być legalnie sprzedawane a sam proces odblokowania może mieć swoją reklamę w Internecie nawet obok Apple.
Zalegalizowanie jailbreak'u to tylko jedna z sześciu poprawek przyjętych przez Library of Congress. Przy okazji wspomniane instytucje za całkowicie legalne w USA uznały wszelkie procesy związane ze zdejmowaniem blokady simlock telefonów. Autorem wniosków jest organizacja pozarządowa EFF walcząca o wolności obywatelskie w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: MacWorld