Nadchodzi rewolucja w szybkości działania przeglądarek internetowych
Według najnowszych informacji, jeszcze w tym roku WebAssembly może zostać zaimplementowany do przeglądarek Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox oraz Safari. Zastąpienie JavaScriptów kodem bajtowy pozwoli na szybsze ładowanie stron oraz mniejsze zużycie pamięci RAM.
Prace twórców najpopularniejszych przeglądarek internetowych nad WebAssembly zostały zapowiedziane już w czerwcu ubiegłego roku, jednak data pierwszego wdrożenia tego rozwiązania do stabilnych wersji oprogramowania nie była dotąd znana. Jak ujawnili twórcy Firefoxa, być może przed końcem roku użytkownicy mogą liczyć na zmiany w tym temacie.
WebAssembly pozwoli na uruchomienie kodu bajtowego w wydajny sposób, a ponadto jego szybką kompilację. Oferuje on ponadto standardowe typy danych, a co więcej, może być rozszerzany. Będzie on dostępny w podwójnej postaci - binarnej dla kompilatora oraz tekstowej dla programisty i debuggera. Dekodowanie tej szybszej ma być o wiele szybsze od kodu niskopoziomowego asm.js. Zanim przeglądarki uruchomią czystą postać WebAssembly, kod bajtowy będzie uruchamiany po wcześniejszym przekształceniu go do formy zgodnej właśnie z asm.js. Nie przyniesie to oczywiście ogromnego skoku wydajności, ale różnica powinna być zauważalna. Prace nad opisanym wyżej rozwiązaniem można śledzić w serwisie GitHub. Dodatkowe informacje na temat WebAssembly opublikował na swoim blogu Eric Elliott.
Źródło: InfoWorld