Urządzenia mobilne ze względu na swój charakter poddawane są działaniu różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Ich obudowa czy ekran może zostać porysowana przez klucze w kieszeni czy torbie, a czasem i przez samą torbę, wykonaną ze zbyt twardego materiału, skóry lub tworzywa, nie wspominając już o zarysowaniach powstałych podczas użytkowania. Nic zatem dziwnego, że rynek akcesoriów zabezpieczających je jest spory. Podczas zakończonych niedawno targów CES mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska drewnianym osłonom marki Toast przeznaczonym dla urządzeń mobilnych, od tego czasu testuję też tego typu drewnianą skórę naklejoną na mojego MacBooka Air.

Skórki wykonane są z cienkiego arkusza drewna orzechowego o grubości około 1 milimetra. Nakleja się je zarówno na górną powierzchnię klapy wyświetlacza, jak i na dolną powierzchnię jednostki centralnej.

Toast MacBook Air

Wspomnieć wypada, że nie obejmują one całego komputera, choć w przypadku MacBooka Pro oklejana zostaje także boczna powierzchnia (w MacBooku Air jest ona zwyczajnie zbyt mała).

Toast MacBook Air

Toast MacBook Air

Drewno wykończone jest matowo - sprawia przyjemne wrażenie i zwiększa walory wizualne. Komputer (nie musi być to oczywiście od razu MacBook Air) wygląda w takiej skórce bardzo oryginalnie.

Toast MacBook Air

Toast MacBook Air

Nazwa marki Toast nie pochodzi jednak od drewnianych skórek, a od wypalanych na nich wzorów. Na tej testowanej przeze mnie ograniczony jest on do logo Toast i linii wypalonych przy zewnętrznych krawędziach. Na drewnie wypalić można niemal każdy wzór, zamawiając tego typu akcesorium można określić dokładnie, co ma znaleźć się na skórce. Wzór taki może wykorzystywać podświetlane logo Apple w laptopach tej firmy.

Poza wzorem, na skórce wypalane są także niewielkie oznaczenia wskazujące, w którym miejscu należy przyłożyć ją do grzbietu i spodniej strony laptopa. Do przyklejenia skórki do powierzchni wykorzystano perforowaną taśmę 3M. Dzięki temu nie przykleja się ona do całej powierzchni, co w przyszłości ułatwić ma zdjęcie nakładki. W kilku miejscach jednak perforacja sprawia, że skórka nie przylega szczelnie do powierzchni. Ma to miejsce w okolicach podświetlanego logo. Drewno jest jednak na tyle sztywne, by nie było tego widać - dopiero przyciśnięcie skórki ręką zdradza, że w danym miejscu nie przylega ona do obudowy.

Toast MacBook Air

Po tygodniu korzystania z mojego MacBooka Air w różnych miejscach i w różnych warunkach ( na targach, w samochodzie, samolocie, na lotniskach itp.) drewniana skórka Toast nie wykazuje żadnych śladów uszkodzeń czy zarysowań. Nie zauważyłem też, by miała wpływ na wzrost jego temperatury.

Toast MacBook Air

Testowany przeze mnie zestaw skórek kosztuje 59 dolarów USA. Można go zamówić - tak jak i inne skórki na urządzenia mobilne - bezpośrednio ona stronie www.toastmade.com.