Urządzenia mobilne Apple z iOS na pokładzie cieszą się ogromnym powodzeniem we wszelkiego rodzaju monitoringu naszych funkcji życiowych a samo Apple również chwali się swoim podejściem do zdrowia użytkowników. Najlepszym świadectwem na to jest App Store, który jest wypełniony wszelakiej maści aplikacjami monitorującymi nasz organizm, pomagającymi w żywieniu, treningach itd. Jakiś czas temu popularne stały się Sleep Tracker'y - czyli aplikację monitorujące nasz sen. Pomiary wykonane przez te aplikacje są jednak mało dokładne z uwagi na brak specjalnych czujników w urządzeniach a ich używanie wiąże się z koniecznością spania z telefonem pod poduszką... Beddit Smart Sleep Tracker to urządzenie, które całkowicie zmienia komfort i precyzję monitoringu snu.

Beddit Smart Sleep Tracker

Sen - dlaczego warto go monitorować?

Zapotrzebowanie na sen u ludzi zależy od wieku, przy czym generalnie im młodsza jest osoba, tym więcej snu potrzebuje - jest ono też cechą indywidualną, zależną od genów. Zwykle dorosłe osoby potrzebują około 6-8 godzin pełnego snu na dobę. Mózg nastolatków podlega jednak znaczniejszym zmianom i prawdopodobnie wymagają one przynajmniej 9 godzin snu na dobę do efektywnego funkcjonowania.

Sen dzieli się na dwie główne fazy - pierwsza to sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREM – non-rapid eye movement) inna nazwa: sen wolnofalowy. W fazie tej pojawiają się fale Δ aktywności elektrycznej mózgu. Druga natomiast to sen REM - jest to sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REM, z ang. rapid eye movement). W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. Następuje w niej całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.

Jak doskonale wiemy sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Już jedna nieprzespana noc obniża sprawność psychofizyczną. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych takich jak zaburzenia nastroju, utrudnione skupienie uwagi, spowolnienie reakcji czy spadek motywacji.

Beddit Smart Sleep Tracker

O urządzeniu

Beddit Smart Sleep Tracker jest dziełem Fińskich inżynierów. Urządzenie to specjalny pasek, który przyklejamy do łóżka na wysokości naszego serca i przykrywamy prześcieradłem. Pasek ten jest "naszpikowany" bardzo wrażliwymi czujnikami, które monitorują nasz sen jak i funkcje organizmu z nim związane, takie jak jakość snu, jego całkowity czas, efektywność, puls serca, oddychanie, cykle snu oraz chrapanie. Do monitoringu niezbędny jest też smartfon lub tablet obsługujący technologię z protokołem Bluetooth Smart (inna nazwa: Bluetooth Low Energy) oraz dedykowana aplikacja Beddit, z którą to synchronizujemy nasze urządzenie.

Beddit Smart Sleep Tracker

Beddit Smart Sleep Tracker

Beddit Smart Sleep Tracker

Użycie

Jest bardzo proste. Podłączamy pasek do zasilacza (w zestawie do samego paska otrzymujemy maleńki zasilacz) i uruchamiamy aplikację poprzez którą łączymy się z naszym urządzeniem. W chwili kiedy kładziemy się spać wciskamy przycisk "Sleep" i odkładamy smartfon na bok. Jest to naprawdę wygodne, ponieważ nie plączemy się w kablach i nie zrzucimy też naszego telefonu czy tabletu z łóżka uszkadzając go. Większość zwykłych aplikacji do monitoringu snu jest strasznie prądożerna i wymaga podłączenia telefonu do zasilania - tutaj po prostu kładziemy się i śpimy a telefon odkładamy w bezpieczne miejsce.

Beddit Smart Sleep Tracker

Aplikacja firmy Beddit posiada też funkcję "Smart Alarm", która wybudzi nas w ustalonym (przybliżonym do ustalonego) czasie w naszej najpłytszej fazie snu, co gwarantuje lekkie i przyjemne wstanie z łóżka. Jak pisałem wyżej, korzystając z Beddit Smart Sleep Tracker otrzymujemy też wiele przydatnych danych, które są odczytywane i odpowiednio interpretowane przez specjalne algorytmy w aplikacji - np. informacje o bezdechu nocnym (chrapanie) czy ilości oddechów na minutę. Dysponując takimi danymi możemy zaradzić wielu problemom zdrowotnym a przede wszystkim precyzyjnie wyregulować nasz sen. Poniżej przedstawiam screen z aplikacji po kilku dniach używania.

Beddit Smart Sleep Tracker

Podsumowanie

Muszę przyznać, że to jeden z najciekawszych produktów jaki miałem przyjemność testować w ostanim czasie. Urządzenie działa bardzo stabilnie a aplikacja jest intuicyjna i dobrze zaprojektowana (dodatkowa również dla Apple Watch). Rozwiązanie z przyklejeniem (jest to delikatny klej jak w taśmie klejącej) paska z czujnikami do materaca jest bardzo komfortowe i nie przeszkadza w żadnym stopniu podczas snu, a przede wszystkim sprawia, że korzystanie z urządzenia wchodzi w nawyk.

Cena: Beddit Smart Sleep Tracker - 149,00 Dolarów

Strona producenta: www.beddit.com