Dziś w nocy Apple aktywowało dla Polski dział "w pobliżu" w systemowym asystencie Proactive, który zastąpił w systemie iOS 9 wyszukiwarkę Spotlight.

Poprzez stuknięcie w jedną ze znajdujących się w nim ikon można szybko otrzymać informacje za pośrednictwem systemowej aplikacji Mapy o znajdujących się w okolicy stacjach benzynowych, bankach, bankomatach, restauracjach, kawiarniach, barach, sklepach ogólnospożywczych i klubach nocnych. Ta ostatnia kategoria jest trochę myląca - znalazły się w niej także puby.

Proactive iOS 9

Jakość podawanych wyników takiego szybkiego wyszukiwania zależy oczywiście od danych zebranych przez Apple, a te są niekiedy mocno nieaktualne. Przykładem może być choćby poniższy efekt wyszukiwania restauracji. Wybrana pinezka wskazuje jedną z odpowiedzi - popularną sieciową pizzerię, której nie ma w tym miejscu już przynajmniej od kilku lat. Znajduje się tam co prawda inna pizzeria, jednak osoba szukająca restauracji tej konkretnej sieci zostanie tym wynikiem wyszukiwania wprowadzona w błąd. Ilość odnalezionych punktów nie odpowiada rzeczywistości.

Proactive iOS 9

Po stuknięciu w ikonę "Benzyna" na mapie wyświetlana jest niewielka liczba stacji benzynowych w porównaniu ze stanem faktycznym, podobnie rzecz się ma z bankami i bankomatami oraz innymi punktami POI. Wciąż pod tym względem mapy Apple są bardzo niedoskonałe, dlatego ja dalej wybieram mapy Google'a.

Proactive iOS 9