Jeżeli spędzacie w ciągu dnia dużo czasu przed ekranem komputera lub smartfona, to warto abyście zainstalowali aplikację f.lux, która dostosuje do pory dnia temperaturę światła emitowanego przez ekran naszego urządzenia.

Większość monitorów emituje światło niebieskie, które nasz mózg widzi jako światło dzienne. W momencie kiedy wraz z porą dnia światła naturalnego jest coraz mniej, niekorzystnie jest patrzeć w ekran, który nadal świeci na niebiesko, a my stajemy się na skutek tego pobudzeni, co może utrudniać nam potem zaśnięcie.

Tutaj do gry wkracza f.lux, który na podstawie naszej lokalizacji i godziny wie, kiedy zachodzi słońce i dostosowuje barwę światła emitowanego przez nasz monitor do naturalnych warunków, co jest korzystne dla naszych oczu i mózgu. Aplikacja pozwala dodatkowo zdefiniować swoje zwyczaje, czyli czas kiedy wstajemy, co pozwala jeszcze lepiej dostosować kolory, jakie emituje ekran podczas pracy.

Aplikację f.lux dla Mac możecie pobrać ze strony dewelopera. Troszeczkę gorzej wygląda sprawa na iOS, ponieważ Apple nie wpuszcza do App Store programów, które ingerują w system bardziej niż na to pozwala firma Tima Cooka.

Aby zainstalować f.lux na iOS należy pobrać źródła f.lux dla Xcode i wykonać następujące kroki.

f.lux xcode Otwórz projekt „iflux.xcodeproj” w Xcode

W Xcode → Preferences → Accounts podaj swoje dane do iCloud lub konta deweloperskiego

f.lux xcode Podłącz iPhone/iPad i wybierz urządzenie z listy

f.lux xcode Wpisz unikalną nazwę w polu „Bundle Identifier” oraz wybierz swoje konto w „Team”

Wciśnij cmd+R

f.lux xcode Podczas pierwszej próby otrzymasz błąd, kliknij „Fix Issue”

f.lux ios Aplikacja pojawi się na naszym urządzeniu, ale uruchomić ją będziemy mogli dopiero po zweryfikowaniu profilu w „Ustawieniach”

f.lux ios

f.lux ios

f.lux ios Teraz wystarczy pozwolić aplikacji na zlokalizowanie naszego położenia i ustawić godzinę w o której zazwyczaj wstajemy (lub ustawić, że wstajemy o świcie „Dawn”)

W praktyce działanie aplikacji wygląda tak, jak możecie zobaczyć poniżej

Zobacz również wpis Night Shift - czy warto czekać na tę nowość od Apple?