Jedną z najpopularniejszych form przesyłania elektronicznych dokumentów jest w obecnych czasach poczta elektroniczna. Często zdarza się, że otrzymany dokument należy z różnych względów podpisać i odesłać do jego nadawcy. Tu z pomocą przychodzą nam aplikacje, które pozwalają na umieszczenie „elektronicznego” podpisu w pliku, co wyklucza konieczność drukowania, a następnie skanowania dokumentu w celu jego odesłania. Ostatnio dowiedziałem się, że taką funkcjonalność posiada również aplikacja Mail w systemie iOS, co jeszcze bardziej przyspiesza podpisywanie elektronicznych dokumentów.

Oto krótki poradnik, który opisuje jak umieścić podpis oraz dokonać innych drobnych zmian w dokumencie w formacie PDF za pomocą systemowej aplikacji Mail: Aby to zrobić należy otworzyć podgląd otrzymanego dokumentu wprost w aplikacji Mail. Następnym krokiem jest tapnięcie na dokument co spowoduje, że naszym oczom u dołu ekranu ukaże się skromny pasek narzędzi. Po jego prawej stronie znajduje się ikona służąca do udostępniania treści, a po prawej ikona przypominająca skrzynkę na narzędzia.

mail_iOS

Po skorzystaniu z tej drugiej otwiera się widok, z poziomu którego możemy dodać do dokumentu tekst w kilku kolorach, który wpisywany może być zarówno odręcznie jak i z klawiatury. Możliwość odręcznego wpisywania tekstu otwiera przed nami kilka dodatkowych opcji. Wybierając kolor biały można na przykład zamazać fragment oryginalnego tekstu, co w pewnym sensie uznać można za możliwość jego usuwania.

mail_iOS

Jest również narzędzie do powiększania, które ułatwić może czytanie drobnego druku, który często znajduje się w dokumentach. Za pomocą zielonej kropki na okręgu reguluje się poziom powiększenia, a niebieska kropka pozwala na ustawienie obszaru, który obejmuje powiększenie.

mail_iOS

Na pasku narzędzi w prawym dolnym rogu znajduje się opcja dodawania podpisu do dokumentu.

mail_iOS

Aby tego dokonać należy najpierw zdefiniować swój podpis. Po otwarciu okna „Podpisy” za pomocą opcji „Dodaj lub usuń podpis” należy kliknąć w „+” znajdujący się w lewym górnym rogu ekranu i zgodnie z podpowiedzią podpisać się używając palca i tapnąć „Gotowe”.

mail_iOS

Podpis znajdzie się na dokumencie. Należy odpowiednio dopasować jego wielkość oraz położenie.

mail_iOS

Ponowne użycie opcji „Gotowe” przenosi nas do okna odpowiedzi na wiadomości, z którego możemy odesłać podpisany dokument. Warto zwrócić uwagę, że nasz podpis zostanie zapamiętany, co znacznie ułatwi nam pracę w przyszłości.

mail_iOS