Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rozliczenie przychodów uzyskanych w AppStore


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#176 babeczka

babeczka
 • 21 postów

Napisano 28 marca 2013 - 07:51

Witam. Chciał bym się dowiedzieć czy wysyłając aplikacje do apple muszę mieć już założoną działalność gosp.? Czy mogę to zrobić w ciągu trwania procesu weryfikacji aplikacji itd.

#177 jacflay

jacflay
 • 129 postów

Napisano 09 maja 2013 - 07:20

W którym dokładnie miejscu w iTunes Connect wrzuca się faktury dla Apple. Robicie to po każdej wpłacie?

#178 Danielox

Danielox
 • 131 postów

Napisano 16 maja 2013 - 08:35

Witam.
Chciał bym się dowiedzieć czy wysyłając aplikacje do apple muszę mieć już założoną działalność gosp.? Czy mogę to zrobić w ciągu trwania procesu weryfikacji aplikacji itd.

Nie trzeba mieć działalności gospodarczej. Możesz występować jako osoba fizyczna.

#179 psionides

psionides
 • 7 postów
 • SkądKraków

Napisano 20 czerwca 2013 - 15:31

Hej,

mam pytanko. Z tego co widzę dominuje wersja "dostając przelewy regularnie raczej musisz to rozliczać na DG, bo inaczej urząd prędzej czy później się przyczepi".

Jak to się ma do wersji, którą wyczytałem na kilku różnych stronach, że dochody ze sprzedaży licencji na samodzielnie napisane oprogramowanie *nie można* rozliczać jako DG, tylko jako przychody z praw autorskich, nawet jeśli ma się DG? Czy w przypadku sprzedaży aplikacji przez Apple to działa jakoś inaczej?

Przykłady:

[url=http://www.grupy.banzaj.pl/Sprzedaz,przez,internet,rowniez,poza,UE,VAT,25,234130,2011_02.html]Sprzedaż przez internet, również poza UE - VAT[/url]

oprogramowanie sprzedawane będzie drogą elektroniczną. Kupujący otrzyma program bez nośnika + licencję na korzystanie. - ....to nie jest przychód z DG, tylko z praw majątkowych, IMHO oczywiście.


przychody z MPA do programów wytworzonych samodzielnie *nie są* przychodem z DG w rozumieniu PDOF. Są za to Twoim przychodem osobistym. Co w konsekwencji może mieć wpływ na KUP w Twojej DG. No i stawia pod znakiem zapytania sens rejestrowania DG jeśli osiągasz przychody *wyłącznie* z MPA od samodzielnie wytworzonego software.


[url=http://prawo.rp.pl/artykul/719367.html]Udzielenie licencji - na jakich zasadach zapłacić PIT | rp.pl[/url]

Przedsiębiorca udzielający zgody na korzystanie z wytworzonego przez siebie programu komputerowego uzyskuje przychód z działalności gospodarczej czy z praw majątkowych? Według Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja z 3 czerwca 2011, ILPB1/415-275/11-2/AGr) z tego drugiego źródła.


Sprawa rozpatrywana przez izbę dotyczyła podatnika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Jej przedmiotem jest tworzenie oprogramowania komputerowego i jego sprzedaż. Działalność prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły. Formą sprzedaży jest udzielanie licencji na wytworzone oprogramowanie. Podatnik wystawia faktury, w których wskazany jest m.in. okres, na jaki udziela licencji.

Świadczone usługi przedsiębiorca opodatkowywał ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosując 5,5-proc. stawkę. Izba to zakwestionowała, stwierdzając, że działalność, w ramach której podatnik osiąga przychody z udzielanych licencji, nie może być uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Należy ją traktować jako przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 18. Zatem do tego rodzaju przychodów nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym, lecz przepisy ustawy o PIT.#180 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 20 czerwca 2013 - 16:18

Odpowiadałem już na to pytanie. Masz na nie odpowiedź ledwie kilka postów wyżej.

#181 psionides

psionides
 • 7 postów
 • SkądKraków

Napisano 20 czerwca 2013 - 16:28

No dobrze, ale z tego co zrozumiałem, w podlinkowanym wątku komentowana była sytuacja "sprzedaży oprogramowania" rozumiana jako sprzedaż użytkownikom licencji na korzystanie z niego, na zasadzie: ty dajesz mi 50 zł, ja daję ci .exe i pozwalam z niego korzystać. Czy w tym przypadku to działa inaczej dlatego, że developer sprzedający przez AppStore nie ma bezpośrednio kontaktu z klientem końcowym, a tylko z Apple jako pośrednikiem?

#182 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 20 czerwca 2013 - 17:57

Tak, wynika to z charakteru umowy z Apple. Gdybyś przekazywał Apple autorskie prawa majątkowe to wtedy mógłbyś skorzystać z 50% kosztów. W naszym przypadku nie zachodzi taka możliwość. Tezę tą opieram to na swoim doświadczeniu, uzyskanych wcześniej interpretacjach podobnej umowy, oraz własnych pytań (nie w postaci interpretacji wiążącej) zadanych w US.

#183 tmkszlc

tmkszlc

 • 1 844 postów
 • SkądSzczecin, PL

Napisano 20 czerwca 2013 - 20:40

Cześć, nie wiem czy uzyskaliście odpowiedzi odnośnie rozliczania się bez DG, ale ja dzwoniłem do Krajowej Infomracji Podatkowej czy jak oni się tam nazywają bo US nie mógł mi pomóc bo nie wiedział jak zresztą KIP też nie wiedział jak ja mam się rozliczać z przychodów. Ostatecznie po konsultacjach z doradcą podatkowym po prostu wrzuciłem wszystko w pole Inne i wtedy koszty uzyskania 50%, pit 37.

#184 poslinski.net

poslinski.net
 • 39 postów
 • SkądBielsko-Biała, PL

Napisano 28 lipca 2013 - 15:39

Widziałem, że temat był już 4 strony wcześniej poruszany, ale czy jest konieczne wystawianie Apple FVAT 0%, czy nie można jako nie-VAT'owiec wystawić im rachunek? Sprawdzał to ktoś może? Moi klienci i tak nie mają z czego odliczać VAT (za granicą), i dla mnie przejście na VAT na chwilę obecną niepotrzebnie by komplikowało proces. Z góry dzięki za info

#185 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 28 lipca 2013 - 17:12

ZTCW to odpowiedź jest taka jak całe nasze prawo, niezbyt oczywista: tak, możesz wystawić rachunek, ale: 1. Musisz posiadać numer VAT UE (zgodnie z ustawą VAT jest on nadawany również podmiotom nie będącymi płatnikami VAT). 2. Składać okresowe raporty VAT EU (deklaracje VAT UE).

#186 sigreg

sigreg
 • 89 postów
 • SkądZabrze

Napisano 30 stycznia 2014 - 20:34

Witam, Mam pytanko dotyczace "pilnego" rozliczenia sie z wplywu z iTunes. Od niedawna prowadze dzialalnosc gospodarcza zarejestrowana w Polsce ale bez numeru VAT EU, mam jedynie zwykly nip (moj wlasny jako ze to dzialalnosc jednoosobowa). Niedawno opublikowalem w iTune aplikację z ktorej co prawda spodziewalem sie wplywu, ale po dluzszym okresie, przez co sadzilem ze mam czas na wystapienie o numer VAT EU. A tu niespodzianka, widze na koncie dzisiejszy przelew z iTunes, czyli podobnie jak zima drogowcow, tak iTunes zaskoczylo mnie;) I teraz pytanie, jakie kroki powinienem teraz podjac zeby ten przychod rozliczyc ? Zasadniczo podejrzewam ze fakture powinienem wystawic na Apple, do konca tego miesiaca, czyli niestety do jutra, problem w tym ze nia mam numeru VAT EU. No i nie wiem..

#187 brx

brx
 • 3 postów

Napisano 31 stycznia 2014 - 11:34

Witam wszystkich, Odświeżę może temat w nieco innym kontekście. Czy ktoś z forumowiczów korzysta z biura rachunkowego w Warszawie? I rozlicza tam Appstore? Jeśli tak to bardzo proszę o dane na priv. Z góry dziękuję.

#188 fins

fins
 • 22 postów

Napisano 16 marca 2014 - 13:59

Co do rozliczeń indywidualnych, to wygląda na to, że ile osób, tyle interpretacji. Nie wiem, jaki sposób jest poprawny jednak zainteresowanym proponuję zapoznać się m.in. z interpretacjami:
"Opodatkowanie dochodu z tytułu udostępnienia własnych aplikacji mobilnych przez internet i powierzchni reklamowej w mobilnej aplikacji dla podmiotu zagranicznego"
oraz
"Do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować środki pieniężne uzyskane od podmiotu zagranicznego w związku z udostępnianiem, za pośrednictwem sklepu internetowego tego podmiotu, własnych (podatnika) aplikacji mobilnych, gier na urządzenia mobilne typu smarthone oraz z tytułu udzielania licencji na używanie oprogramowania?"
linki:
Opodatkowanie dochodu z tytułu udostępnienia własnych aplikacji mobilnych przez internet i | Interpretacje podatkowe
Do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować środki pieniężne uzyskane od podmiotu | Interpretacje podatkowe

#189 Tigro

Tigro
 • 70 postów

Napisano 07 maja 2014 - 20:02

A jak wygląda sprawa rozliczania darmowych aplikacji z reklamami (osoba fizyczna, bez DG)? Czy sytuacja jest trochę prostsza i bardziej jednoznaczna niż w przypadku rozliczania dochodów z płatnych aplikacji (gdzie chyba wciąż panuje dezinformacja między dwoma dominującymi pomysłami na rozliczenie)?

#190 tomasz

tomasz

 • 10 966 postów
 • Płeć:
 • SkądBełchatów, PL

Napisano 06 czerwca 2014 - 14:07

A jak wygląda sprawa rozliczania darmowych aplikacji z reklamami (osoba fizyczna, bez DG)? Czy sytuacja jest trochę prostsza i bardziej jednoznaczna niż w przypadku rozliczania dochodów z płatnych aplikacji (gdzie chyba wciąż panuje dezinformacja między dwoma dominującymi pomysłami na rozliczenie)?

Jeśli masz reklamy od Google to chyba tak samo się rozliczasz jak właściciele stron internetowych.

#191 johnsnow

johnsnow
 • 1 postów

Napisano 11 listopada 2014 - 21:49

A jak postępować z pieniędzmi, które zarobiłem w roku w którym nie przekroczyly one wymaganego progu albo nie dopełniłem wszystkich formalności, aby mogłe one mi zostać przelane. Czy pownienem się z nich rozliczyć (odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych -brak działalności gospodarczej). Sprawa dotyczy zarobków za sprzdaż aplikacji w App Storze oraz reklam z Admoba. W moim przypadku próg został przekroczony ale nie zostały dopełnione formalności i zastanawiam się czy nie lepiej rozliczyć się z tego dopiero w przyszłym roku gdy dostane już stosowne przelewy??

#192 blanker

blanker
 • 5 postów

Napisano 15 grudnia 2014 - 10:46

Witam,

 

Dostałem ostatnio fakturę od Apple. Przelew przyszedł z Luksemburga, czy na taki sam adres mam teraz wystawić fakturę dla Apple?

 

Pozdrawiam,

blaanker#193 wojtkow

wojtkow


 • 6 767 postów
 • Płeć:
 • SkądPoznań

Napisano 15 grudnia 2014 - 18:27

Adres do faktur jest podany w iTC, nie pamiętam czy jest on taki sam jak w przelewie.


 • blanker lubi to

Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#194 blanker

blanker
 • 5 postów

Napisano 30 grudnia 2014 - 15:40

Adres do faktur jest podany w iTC, nie pamiętam czy jest on taki sam jak w przelewie.

Dzieki, udało się znaleźć :-)#195 Magneto

Magneto
 • 10 postów

Napisano 26 stycznia 2015 - 13:04

Witam wszystkich,

 

Proszę o informację czy coś się zmieniło w sprawach rozliczeń z Apple dla deweloperów ? Czy jako osoba fizyczna bez DG można się swobodnie rozliczać czy lepiej zakładać DG ?


iPhone 6s


#196 Thalion

Thalion
 • 1 postów

Napisano 07 lutego 2015 - 12:30

Witam,

 

W jaki sposób wystawiacie faktury dla Apple?

Czy dopiero w momencie wystawienia Financial Report od Apple za poprzedni miesiąc?

Jeśli tak to w jakiej walucie? Czy np. w PLN, które podane jest z zastrzeżeniem, że kwota może się różnić w zależności od kursu?#197 Max82

Max82
 • 1 postów

Napisano 28 lipca 2015 - 15:07

Witam, panie i panowie mam pytanie, przy rejestracji w itunes connect i wypełnianiu rubryk miejsca kraju gdzie będzie się rozliczało, jest pole na samym dole "title:" , tuż pod polem imie i nazwisko. Co w tym title należy wpisać, bo nie mam pojęcia. Dla ułatwienia sprawy dodam, że Jest to ostatnie okno jakie pojawia się w celu wybrania kraju rozliczenia i wówczas należy kliknąć już tylko submit. Ale nie wiem co w tym " title" trzeba wpisać bo nie żadnej podpowiedzi.

#198 enedil

enedil
 • 108 postów
 • SkądPorfia, Chile

Napisano 28 lipca 2015 - 18:24

Witam, panie i panowie mam pytanie, przy rejestracji w itunes connect i wypełnianiu rubryk miejsca kraju gdzie będzie się rozliczało, jest pole na samym dole "title:" , tuż pod polem imie i nazwisko. Co w tym title należy wpisać, bo nie mam pojęcia. Dla ułatwienia sprawy dodam, że Jest to ostatnie okno jakie pojawia się w celu wybrania kraju rozliczenia i wówczas należy kliknąć już tylko submit. Ale nie wiem co w tym " title" trzeba wpisać bo nie żadnej podpowiedzi.

Magister? Doktor? Zalenie kim jesteś.#199 duchu

duchu
 • 62 postów

Napisano 02 marca 2017 - 08:47

Czy ktoś ostatnio wypełniał TAX INFO w iTunes Connect ? 

Mam problem z po prawnym wypełniemiem drugiej części formularza. Ktoś może mi podpowiedzieć jak to poprawnie zrobić? 

 

Podgląd formularza tutaj http://imgur.com/HciU8LX

 #200 masterin

masterin
 • 1 postów

Napisano 24 kwietnia 2018 - 11:55

Ja to tu tylko zostawię dla nowych: https://www.podatki.biz/artykuly/przychod-z-licencji-kwalifikacja-zrodla-przychodow_14_30107.htm

 

TL;DR

 

22 grudnia 2015 Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził w interpretacji indywidualnej, iż przychody z aplikacji mobilnych mogą być uznane za przychody z "Praw autorskich i innych praw". Autor zapytania bardzo szczegółowo wytłumaczył, że prawa autorskie nie są przenoszone, jedynie udzielana jest licencja. Opisał model biznesowy typowej aplikacji z AppStore.

 

Co za tym idzie (dla osoby fizycznej):

1. Nie trzeba zakładać działalności gospodarczej

2. Nie trzeba odprowadzać zaliczek

3. Zsumowane przychody bezpośrednio od Apple (przeliczone z euro po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień każdej z wypłat) wpisujemy do rubryki 52 w rocznym PIT-37.

 

P.S Z rozliczeniem 50% kosztów uzyskania przychodu bym wciąż nie kombinował, powody zostały już przedstawione w poprzednich postach... Dla wyjątkowo przezornych zawsze istnieje opcja poproszenia o taką-samą(miejmy nadzieję) indywidualną interpretację z waszego lokalnego urzędu skarbowego... ;-)


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych