Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Cała prawda na temat "legalności" pruduktów Adobe kupionych w USA itp


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

#51 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 21 grudnia 2009 - 22:16

Oprogramowanie mogę odliczyć jeżeli jego wartość nie przekręcza 5 tysięcy złotych a więc zakup oprogramowania w Polsce mi się nie kalkuluje

Możesz powiedzieć skąd ta suma 5 tyś zł? Bo nie rozumiem dlaczego akurat taka granica wartości oprogramowania ma stanowić granicę dla odliczeń (nie widzę w przepisach uzasadnienia)

#52 maxijazz

maxijazz
  • 303 postów

Napisano 22 grudnia 2009 - 00:57

Archicada kupujac kupujesz archicada. A nie "instalowanie archicada na jedno stanowisko", "2 mozliwe aktywacje" itp bullshit. Czy Graphisoft (producent archicada) ma nierowno pod sufitem? Czy traci jakas kase? Wrecz przeciwnie, zrobili bardzo dobry produkt ze swietna koncepcja klucza, wiec mozesz sobie zainstalowac nawet na 10000komputerow i uzywac ktorego chcesz akurat. W biurach arch dziala to tak (a w pl z reguly uzywa sie autocada itp a archicada czasami:) ze kto potrzebuje bierze klucz (tzw wibuKey, na pendrive) i uzywa. I sprawa prosto rozwiazana.
Nie rozumiem polityki Adobe. Tzn rozumiem ze sa monopolistycznymi swi...mi wiec klient to dla nich g... ktore ma placic i spier...lac, ale to sie kiedys skonczy, ludzie sie w koncu wkurza, konkurencyjne programy rozwina...

Nie jestes wlascicielem Archicada. Nie znam zadnego przypadku oprogramowania, ktorego bys byl wlascicielem, jezeli SAM go nie napisales, zlecilesnapisanie i/lub zakupiles prawa do niego.
Uzywanie klucza sprzetowego czasem jest wygodne, czasem nie. Problem jest jak Ci klucz padnie, a Ty musisz miec zlecenie skonczone na jutro, a nowy klucz przeslany expresem bedzie pojutrze. Juz ja przerabialem dobrodziejstwa kluczy sprzetowych.
Najwiekszym jest to, ze jezeli licencja pozwala to mozesz zainstalowac kopie w domu, zabierac klucz ze soba i trzepac projekty po godzinach. Ale to zaleta dla pracodawcy, nie pracownika.

#53 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 grudnia 2009 - 08:41

Problem jest jak Ci klucz padnie, a Ty musisz miec zlecenie skonczone na jutro


rozwiązanie tego problemu jest w wypadku ArchiCADa banalnie proste i zajmuje kilka minut (akurat czas na kawę) - wchodzisz na www.myarchicad.com, rejestrujesz 30-to dniowy w pełni funkcjonalny trial, instalujesz i pracujesz dalej. Po dostaniu działającego klucza zapisujesz projekt w wersji komercyjnej i to wszystko.

#54 vendisse

vendisse
  • 1 190 postów

Napisano 22 grudnia 2009 - 09:25

haha, cooper, dokladnie! Nabywajac Archicada nabywasz jego kopie na wlasnosc, co umozliwia ci np odsprzedanie. Dodajmy ze licencja jest dozywotnia. O darmowych wersjach EDU juz nie wspomne. Ile za Edu bierze Adobe?:)))

#55 dundrub

dundrub
  • 842 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 22 grudnia 2009 - 10:02

Ale fajnie.. Oprócz MAC vs PC mamy teraz Adobe vs Archicad :D Flejm rulez :D

#56 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 grudnia 2009 - 11:03

nie mam zamiaru uczestniczyć w ŻADNYCH FLEJMACH

#57 webpremium

webpremium
  • 8 postów

Napisano 22 grudnia 2009 - 15:44

Możesz powiedzieć skąd ta suma 5 tyś zł? Bo nie rozumiem dlaczego akurat taka granica wartości oprogramowania ma stanowić granicę dla odliczeń (nie widzę w przepisach uzasadnienia)




tak mnie poinformował radca podatkowy i to nie jeden a paru. Jednak jeżeli ktoś ma inne dane bądź teorie na ten temat to proszę pisać

#58 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 grudnia 2009 - 16:06

poczytajcie:
Odliczenie wydatków na nowe technologie - Ulgi i odliczenia - PITy - Wieszjak.pl

wg mnie program to taki sam koszt jak komputer no ale nie mi oceniac Polskie prawo.

#59 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 grudnia 2009 - 19:57

Niestety program to tzw. wartości niematerialne i prawne i nie możesz go jednorazowo "wpuścić w koszty" chyba, że jego cena nie przekroczy 3500 zł (dla vatowców netto). To samo jest z autami. Powyżej tej kwoty trzeba amortyzować :( Jedynym wyjściem jest zapytanie o interpretację swojego US. Swoją drogą np. introligator może bez problemu wliczyć jednorazowo w koszty prasę za 10000 zł (każda mała firma płatnik vat może wliczać w koszty jednorazowo wszystko co sumarycznie nie przekracza 50000 euro netto rocznie), a osoba dla której "maszyną" jest oprogramowanie (grafik, architekt itp.) NIE. Żyjemy w dziwnym kraju :(

#60 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 grudnia 2009 - 21:50

Niestety program to tzw. wartości niematerialne i prawne i nie możesz go jednorazowo "wpuścić w koszty" chyba, że jego cena nie przekroczy 3500 zł (dla vatowców netto). To samo jest z autami. Powyżej tej kwoty trzeba amortyzować :( Jedynym wyjściem jest zapytanie o interpretację swojego US. Swoją drogą np. introligator może bez problemu wliczyć jednorazowo w koszty prasę za 10000 zł (każda mała firma płatnik vat może wliczać w koszty jednorazowo wszystko co sumarycznie nie przekracza 50000 euro netto rocznie), a osoba dla której "maszyną" jest oprogramowanie (grafik, architekt itp.) NIE. Żyjemy w dziwnym kraju :(


Auto to calkiem inna rzecz...
i tutaj wlasnie w przypadku auta jest jakies 4 letnie rozliczenie ale program moim zdaniem to co innego.
Troche dziwne bo mi ksiegowa kolo 8K rozliczyla jednorazowo...
A propo magicznej liczby 3500 zl to juz przeszlosc z tego co pamietam dlatego miedzy innymi Maca Pro za 15 K ja rozliczylem jednorazowo bo wlasnie wczesniej trzeba by go ciac na te 3500 zl.

#61 webpremium

webpremium
  • 8 postów

Napisano 22 grudnia 2009 - 22:10

A WIĘC teraz widać dlaczego warto kupić taniej. Niestety Polska rzeczywistość i prawo US jest chore ale ludzie lepsze to niż życie w Somalii

#62 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 grudnia 2009 - 14:51

ja trochę odświeżę temat, bo muszę napisać, że autor widzi we mnie przeciwnika, a ja tak, jak niektórzy później, napisałem tylko, że cena nie tylko w PL jest śmieszna, jest abstrakcyjna w całej europie. Ktoś pytał jak w US kupić Adobe na firmę... a po co?? jak odliczysz vat i dochodowy to i tak zapłacisz więcej niż kupno na osobę prywatną w US. Gorzej jak musisz zewidencjonować wydane środki, ale najlepiej jest kupić sobie pakiet, na paragon:)

#63 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 grudnia 2009 - 11:26

Nie jest prawdą że z automatu trzeba amortyzować wydatki powyżej 3500 netto. Tzw MiSy (czyli mali i średni przedsiębiorcy) są od pewnego czasu zwolnieni z obowiązku amortyzacji wydatków nie przekraczających wartości łącznej 100 000 EUR w roku podatkowym 2009 (w 2010 jest podobnie). Warunkiem zaliczenia do małych przedsiębiorców jest obrót nie przekraczajacy 1 200 000 EUR w roku podatkowym 2009. @Webpremium - sprawdź swoje źródła, najlepiej w US bo mam wrażenie że te źródła mało wiedzą (no chyba że nie łapiesz się do małych podatników).

#64 neuvio

neuvio
  • 1 postów

Napisano 08 stycznia 2010 - 00:55

Moje boje - Adobe Jakiś czas temu w Adobe store kupiłem sobie PSE 8.0, które ma generalnie problemy z działaniem na Maku. Zatelefonowałem do polskiego supportu i powiedziano mi, że nie przysługuje mi pomoc Adobe bo kupiłem towar nie od polskiego dystrybutora. Niemniej prawdziwym pracownikom Adobe (za oceanem) sprawa poprawności działania softu bardziej leżała na sercu i pomogli mi uruchomić oprogramowanie. Nikt przy tym nie pytał się w jakim kraju żyję czy jestem biały czy czarny homo czy hetero i nie orientował się względem tego czy będzie mi się należeć pomoc czy nie (pytano tylko o numerki). Dowiadywałem się także o dezaktywację zainstalowanego software'u - nie ma problemu z dezaktywacją nawet gdy komp padnie, nie wiem skąd te informacje u autora postu. Upgrade software'u jest jak najbardziej możliwy (np FlexBuilder 2 do 3). To z czego jako mieszkańcy Europy jesteśmy wyłączeni to niektóre obniżki cen.

#65 Adobe

Adobe
  • 5 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 03 lutego 2010 - 14:43

Witam wszystkich , postanowiłem trochę odświeżyć temat i fakty . Jak czytałem niektóre wątki to od razu poprawiło mi nastrój. Panowie i Panie więc tak. Nie wiem dlaczego niektórzy tutaj na forum traktują Polskę jakoś inaczej niż inne kraje i skąd te informacje. Kupując Soft firmy Adobe obojętnie w jakim kraju Europy stajemy się legalnym właścicielem tego oprogramowania jak również w całej Europie dostaniemy do niego wsparcie . Ktoś tu napisał po co mi wsparcie .... Nie chodzi o bzdurne darmowe aktualizacje ,ale jak już wspomniano o aktywacje licencji oraz wsparcie techniczne jeżeli nie poradzimy sobie za jakimś problemem, a jesteśmy leniwi aby szukać rozwiązań w necie. Do wsparcia należy również aktywacja. Każde , powtarzam każde oprogramowanie czy to aktualne CS4 czy poprzednie wersje , jeżeli kupimy licencje normalną jednostanowiskową otrzymamy produkt z dwoma aktywacjami. To znaczy ze możemy zainstalować je na dwóch różnych stanowiskach i z nich korzystać , jedynie co licencja nie zezwala , ale jest technicznie możliwe to korzystanie z programu na dwóch komputerach w tym samym czasie. Praktycznie , kończymy prace w biurze , wracamy do domu i korzystamy z tego samego softu i licencji LEGALNIE. Mając firmę zwykle kupuję się oprogramowanie w wersji wielostanowiskowej , więc wykupujemy dany program na ilość stanowisk a nie liczbę aktywacji. Nie ma w ogóle procesu aktywacji przy wersjach wielostanowiskowych , dodatkowo można dokupić samą licencje na dalsze stanowiska i płacimy duuużo mniej za samą licencję . W zwykłych wersjach jednostanowiskowych po każdej zmianie komputera czy niektórych podzespołów czy nawet reinstalacji Os jesteśmy zmuszeni dezaktywować licencje aby można ją było ponownie aktywować . Jeżeli padnie system i nie jesteśmy w stanie tego zrobić , dzwonimy do wsparcia (adobe support),aby odblokować , przeprowadzić aktywacje telefoniczną . I teraz tak . Dla tych którzy się nie znają albo jeszcze tego nie wiedzą . Na każdym oryginalnym opakowaniu (Box-ie) programów Adobe znajduję się informacja o produkcie, wersji i o kontynencie dla którego przeznaczono dany produkt . O co kaman z tymi wersjami kupionymi w Ameryce. Trzeba tutaj wspomnieć że produkty Adobe dzielimy na różne języki i ich pochodzenie . Samego angielskiego mamy z 3-4 wersje . Kupując legalny produkt w Europie w wersji angielskiej dostaniemy np Adobe Photoshop CS4 ENG ; IE . IE oznacza International English i są to produkty sprzedawane na Europe . Ten sam Photoshop w wersji UE - Universal English także będzie po angielsku ale wersje UE są Legalnie sprzedawane wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych . Czy kupując wersje UE w Europie , sprzedający nie zdobył jej legalnie oraz sprzedaż takiej wersji jest również nielegalna . Nie jest powiedziane że musimy kupić produkty Adobe wyłącznie w kraju w którym mieszkamy , ważna jest wersja produktu, czy przewidziana jest na Europę , Azję , Amerykę itd . Możemy nabyć program Adobe w Ameryce , ale trzeba uważać na wersję językową . Co do wsparcia , w Polsce mamy wsparcie darmowe, w Stanach trzeba wykupić pakiet . W całej Europie , nie tylko w Polsce tak jest, że nie ma wsparcia dla wersji produktów Universal English. Nawet kupując w Adobe Store , przez stronkę zawsze po wyborze kraju trafiamy na odpowiedni sklep , dla nas Eastern Europe i zawsze dostaniemy jeśli zamówimy wersje angielską - International English . Minusem sklepu internetowego Adobe jest to że nie ma polskich wersji językowych programów.

#66 Adobe

Adobe
  • 5 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 04 lutego 2010 - 12:08

Poprawiłem :P Sorki za ort. ale pisałem w podróży bez słownika i nie wyłapałem wszystkich błędów. Tak to jest jak się pisze raz po niemiecku ,a raz po angielsku , miesza mi się strasznie :P Ale tak jak napisałem tak jest, akurat wujaszek robi w Adobe , więc stąd te informacje . Jeżeli macie jakieś pytania , postaram się na wszystkie odpowiedzieć , te oficjalne i te nieoficjalne .....

#67 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 04 lutego 2010 - 12:14

[QUOTE=thozo;1162884]"Każde , powtarzam każde oprogramowanie czy to aktualne CS4 czy poprzednie wersje , jeżeli kupimy licencje normalną jednostanowiskową otrzymamy produkt z dwoma aktywacjami. To znaczy ze mozemy zainstalować je na dwóch różnych stanowiskach i z nich korzystać , jedynie co licencja nie zezwala , ale jest technicznie możliwe to korzystanie z programu na dwóch komputerch w tym samym czasie.
Praktycznie , kończymy prace w biurze , wracamy do domu i korzystamy z tego samego softu i licencji LEGALNIE."

To jak to jest, może krewny odpowie? Legalnie czy nie jest korzystać z pakietu w domku przy jednostanowiskowej licencji? Licencja na to zezwala?

#68 Adobe

Adobe
  • 5 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 04 lutego 2010 - 12:24

To jak to jest, może krewny odpowie? Legalnie czy nie jest korzystać z pakietu w domku przy jednostanowiskowej licencji? Licencja na to zezwala?


Thozo , więc tak . Jeżeli masz w domu program Adobe (licencja jednostanowiskowa) to możesz z niej korzystać legalnie na jednym komputerze. Licencja zezwala na instalacje na drugim komputerze , ale według licencji nie możesz korzystać z tego oprogramowania w tym samym czasie na obu komputerach . Tak jak pisałem wcześniej , kończysz prace na jednym kompie i zaczynasz prace na drugim.
Nieoficjalnie powiem ci że Adobe nie ma możliwości technicznej żeby to sprawdzić, nie widzą u siebie w systemie czy używasz aktualnie tylko jeden komputer czy dwóch na raz .
Więc jeśli jesteś w domu , wykorzystujesz soft prywatnie i nie masz kontroli , to nikt ci nie udowodni czy używasz dwóch jednocześnie komputerów .

p.s. Wujaszek nie pracuje dla Adobe Polska (na szczęście :P )

#69 thozo

thozo
  • 1 956 postów

Napisano 04 lutego 2010 - 12:33

LOL Jak nie ma kontroli to mogę sobie ściągnąć z torrentów. BTW jedynym programem Adobe jakiego kiedyś używałem to Acrobat na windzie. Pociągnąłem za język i tyle. EOT z mojej strony. Pozdrawiam

#70 Hektor

Hektor
  • 1 570 postów
  • SkądPolska

Napisano 04 lutego 2010 - 13:04

[QUOTE=thozo;1162997][QUOTE=thozo;1162884]"Każde , powtarzam każde oprogramowanie czy to aktualne CS4 czy poprzednie wersje , jeżeli kupimy licencje normalną jednostanowiskową otrzymamy produkt z dwoma aktywacjami. To znaczy ze mozemy zainstalować je na dwóch różnych stanowiskach i z nich korzystać , jedynie co licencja nie zezwala , ale jest technicznie możliwe to korzystanie z programu na dwóch komputerch w tym samym czasie.
Praktycznie , kończymy prace w biurze , wracamy do domu i korzystamy z tego samego softu i licencji LEGALNIE."

To jak to jest, może krewny odpowie? Legalnie czy nie jest korzystać z pakietu w domku przy jednostanowiskowej licencji? Licencja na to zezwala?[/QUOTE]


Z tego co ja sie orientuje legalnie mozna tylko na drugim komputerze dajen firmy ale tylko i wylacznie jesli to jest tzw sprzet przenosny czyli laptop - mozna doczytac w licencji.

#71 Adobe

Adobe
  • 5 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 04 lutego 2010 - 13:48

Z tego co ja sie orientuje legalnie można tylko na drugim komputerze danej firmy ale tylko i wylacznie jesli to jest tzw sprzęt przenośny czyli laptop - można doczytać w licencji.


Hektor licencja nie mówi o tym że MUSI być to sprzęt przenośny-laptop .

Tyle umowa:
"2.4 Korzystanie z oprogramowania na komputerze przenośnym lub domowym.
Z zastrzeżeniem ważnych ograniczeń określonych w Artykule 2.5, główny Użytkownik Komputera z Oprogramowaniem zainstalowanym zgodnie z postanowieniami Artykułu 2.1. ("główny Użytkownik") może zainstalować dodatkowy egzemplarz Oprogramowania do swojego wyłącznego użytku na Komputerze przenośnym lub na Komputerze w swoim domu pod warunkiem, że Oprogramowanie zainstalowane na Komputerze przenośnym lub domowym nie będzie wykorzystywane w tym samym czasie, co Oprogramowanie zainstalowane na Komputerze głównym. Użytkownik może zostać poproszony o skontaktowanie się z Adobe w celu sporządzenia drugiej kopii."


Możesz także poczytać ze stronki FAQ - Punkt3 "Can I use my software on two computers? "

"If you own, or are the primary user of, a single-user or volume license Adobe product that is installed on a computer at work, you can also install and use the software on one secondary computer of the same platform at home or on a portable computer. However, you may not run the software simultaneously on both the primary and secondary computers."

link do stonki : [url=http://kb2.adobe.com/cps/195/tn_19592.html]End User Licensing Agreement FAQ[/url]



pozdrawiam

#72 naat

naat
  • 2 postów

Napisano 08 lutego 2010 - 19:42

sklep w USA

cześć :)

też rozważam kupno adobe w USA, czy ktoś mógłby polecić jakiś sklep internetowy?
byłam na slikdeals i znalazłam taką ofertę:
[url=http://www.futursoftsolutions.com/catalog/product_info.php?cPath=28_62&products_id=257]Futursoft Solutions[/url]
ten sklep wysyła paczki wszędzie na świecie.
nie wiem tylko, czy zaufać, bo cena nicałe $800 wydaje się podejrzana...

#73 Adobe

Adobe
  • 5 postów
  • SkądDolnośląskie

Napisano 09 lutego 2010 - 13:33

też rozważam kupno adobe w USA........
nie wiem tylko, czy zaufać, bo cena nicałe $800 wydaje się podejrzana...


Za tą cenę raczej nie kupisz pełnej wersji Production Premium CS4 , co najwyżej jest to wersja UPGRADE .
Ceny nowych pełnych wersji Production Premium CS4 w stanach wahają się w granicach 1500-1700 $.

#74 naat

naat
  • 2 postów

Napisano 09 lutego 2010 - 21:15

na stronie sklepu jest napisane, że to full version

w innym temacie znalazłam wypowiedź:
"Jestem właśnie po kontroli Komendy Policji mającej na celu ustalenie legalności oprogramowania znajdującego się na komputerach w firmie, której pracuję. Firma miała przeprowadzony audyt, tak więc nie było mowy o nielegalnym oprogramowaniu na żadnej z maszyn.

Jedyną niewiadomą był pakiet Adobe CS3 sprowadzony z USA i miałem okazję przekonać się, jak wygląda sprawa zagranicznej licencji w praktyce. Jedyne o co poprosił pan-policjant, to o oryginalny nośnik i dowód zakupu pakietu. Nic poza tym. Stwierdził, że wszystko gra i zapytał, ile kosztował ten pakiet. Usłyszał cenę (783$ za Web Premium plus opłaty celne) i zaczął rozmowę z kolegamy, jak to tanio można było kupić w Stanach rzeczy dla dziecka, elektronike etc."
link: [url]http://www.myapple.pl/grafika/54240-adobe-z-usa.html[/url]

korzystałam z wyszukiwarki slikdeals.net i tam ceny w kilku sklepach są właśnie w okolicach $700-coś albo od $1200 do niecałe $1500.

Ze sklepem Futursoft wymieniłam kilka maili i dowiedziałam się, że nie dostarczają pudełka z płytami i license agreement, tylko "DVD case" - co rozumiem jako płyty w cienkim pudełku, jak filmy DVD, a może wręcz nawet w kartonowych kopertach? cytat:
"it comes in a DVD case shrink wrapped no manuals but in the case, you have a dvd with content manual (it replaces the traditional manuals)"
" there's no box or papers! What you get is a DVD case with all it's DVD's and in the back bottom left you have your serial #, which you activate directly with adobe once you have installed the DVD's"

Ponadto zaoferowali, że wpiszą na fakturze niższą cenę, żebym zapłaciła mniejszy VAT i podatek celny... to już w ogóle mnie do nich zniechęciło ;P

Za to inny sklep - [url=http://www.royaldiscount.com/category/CS4_Production_Premium/98]CS4 Production Premium - RoyalDiscount.com[/url]
ma sporo dobrych recenzji (na slikdeals) a w mailach wykazuje się profesjonalnym podejściem, ale jeszcze nie jestem przekonana...

#75 sale uu

sale uu
  • 106 postów

Napisano 16 marca 2010 - 16:00

Wlasnie zastanawialem sie nad kupieniem CS4 na allegro. W komentarzach znalazlem kogos, kto kupił już CS'a od sprzedawcy, u którego zamierzam kupić i wysłałem do niego maila z prośbą o informacje czy miał jakieś problemy z tym programem itp. Ten człwiek kontaktował się z oddziałem Adobe w Polsce w celu sprawdzenia legalności programów. Dostał pisemny raport analizy produktu, w którym stwierdzono: Sprzedany produkt jest wersją edukacyjną OEM przeznaczoną na rynek Malezyjski. Sprzedaż trgo produktu była naruszeniem praw autorskich Adobe Systems. Następnie człowiek skontaktował się z Adobe USA. Konsultant z infolinii Adobe USA, stwierdził, że jest to OEM, ale komercyjny, oraz orzekł, że produkt ten może być w przyszłości upgrade'owany. Na chwilę obecną jestem skłonny kupić tego CS'a na allegro ale w wersji BOX i z możliwością sprawdzenia numeru seryjnego przed sfinalizowaniem zakupu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych