Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

corel draw for mac


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
73 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzikigrafika

dzikigrafika
  • 136 postów
  • SkądSosnowiec-Centrum

Napisano 13 marca 2009 - 18:08

witam kolegow mam pytanie mam problem z corel draw na maca wiem ze jest corel draw 11 ale ciezko jest dostac ogrinal a nie chce przechodzic na PC jest moze jakis odpowiednik corel draw na maca z gory dzieki

#2 Walt

Walt
  • 99 postów
  • SkądPL

Napisano 13 marca 2009 - 18:42

TAK NAZYWA SIE "Ilustrator", to jest profesjonalny program dla profesjonalistow, natomiast "Corel" "profesjonalne narzedzie dla amatorow"

#3 DNADesigN

DNADesigN
  • 98 postów
  • SkądLegionowo

Napisano 13 marca 2009 - 19:01

Dobrym odpowiednikiem Corel Draw jest też*darmowy Inkscape. ;)

#4 lazzarus

lazzarus
  • 20 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 marca 2009 - 19:08

W pełni zgadzam się z kolegą Waltem

#5 dzikigrafika

dzikigrafika
  • 136 postów
  • SkądSosnowiec-Centrum

Napisano 13 marca 2009 - 20:19

Ilustrator chodzi wam o adobe Ilustrator cs 2/3/4 ??? jesli tak to wiem tylko chodzi mi o koszty

#6 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 13 marca 2009 - 20:38

Jeśli chodzi o CorelDRAW'a to wersje na classica chodzą fajnie (podobno). Z tego co wiem to CDR11 jest porażką jeżeli chodzi o szybkość działania. Teraz od niedawna jest X4 na maca i prawdopodobnie będzie chodzić lepiej. W/g mnie najlepszym rozwiązaniem jest, tak jak koledzy pisali, przestawić się na Illustratora - będzie Cię to kosztowało mniej nerwów. Używki już są dość tanie.

#7 majkstudio23

majkstudio23
  • 19 postów

Napisano 13 marca 2009 - 20:46

corel x4 na maca??? pierwsze słyszę możesz to rozwinąć

#8 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 13 marca 2009 - 21:03

Oj... Zeby ilustrator mial wygode Corela... To bylo by pieknie na tym swiecie

#9 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 marca 2009 - 21:11

dzikagrafika, poszukaj używanego pakietu cs2 a potem spokojnie zarobisz sobie na upgrade nie pchaj się w corela

#10 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 13 marca 2009 - 21:13

Sorry, my false. Kurcze, faktycznie nie ma x4. Wiem, że mieli plany, ale za ile zrobią i czy w ogóle zrobią... Ja w sumie używałem z pakietu Corela tylko Photo-Painta pod Wingrozą. Potem pierwszy mac i trial PS'a - rzucenie się na głęboką wodę. Oj ciężko było się przestawić na PS'a, ale udało mi się. W tej chili rozglądam się za jakimś fajnym egzemplarzem...

#11 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 marca 2009 - 21:14

Ja generalnie nie cierpię corela, ale czasami dostaję w tym materiały i radzę sobie z tym odpalając wirtualną maszynę z windowsem i corelem. Jak ktoś zna lepsze rozwiązanie to z chęcią dołączę się do pytania. Codzi tylko o otwieranie/konwertowanie plików bo w corelu nie pracuję.

#12 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 13 marca 2009 - 21:23

Z tego co tu piszą to Illustrator rozgryza te pliki: CDR File Extension - Open .CDR files .

#13 macendrju

macendrju
  • 358 postów

Napisano 13 marca 2009 - 21:33

Ja generalnie nie cierpię corela, ale czasami dostaję w tym materiały i radzę sobie z tym odpalając wirtualną maszynę z windowsem i corelem. Jak ktoś zna lepsze rozwiązanie to z chęcią dołączę się do pytania.
Codzi tylko o otwieranie/konwertowanie plików bo w corelu nie pracuję.


Ja otwieram pod wirtualna maszyna w xp w corelu 12 i zapisuje albo jako .eps lub corel >>> zapisz jako wersja 9. Wtedy takie pliki ilustrator czy to na pc czy mac otwiera poprawnie. Bywaja jednak jazdy jak np jakies dziwne filtry zalozone w corelu (gradienty, cienie itp). To uwielbia sie rozpie....dalać. I tyle. w Corela radze sie nie ładowac. Bo same problemy

#14 dzikigrafika

dzikigrafika
  • 136 postów
  • SkądSosnowiec-Centrum

Napisano 13 marca 2009 - 21:39

szukam zakladam firme i narazie chce pracowac tanim kosztem narazie poznaje photoline bardzo przyjazny programik z wielkimi mozliwosciamy jesli chodzi o adobe cs2 to szukam w usa

#15 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 marca 2009 - 23:23

dziki, nie szukaj w USA, jak zakładasz firmę, to szukaj w Polsce, ale na fakturę - opłaca się dać 10% więcej i później sobie 22% odpisać...

#16 dzikigrafika

dzikigrafika
  • 136 postów
  • SkądSosnowiec-Centrum

Napisano 14 marca 2009 - 08:19

no wsumie masz racje

#17 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 14 marca 2009 - 08:33

Ja otwieram pod wirtualna maszyna w xp w corelu 12 i zapisuje albo jako .eps lub corel >>> zapisz jako wersja 9. Wtedy takie pliki ilustrator czy to na pc czy mac otwiera poprawnie. Bywaja jednak jazdy jak np jakies dziwne filtry zalozone w corelu (gradienty, cienie itp). To uwielbia sie rozpie....dalać. I tyle. w Corela radze sie nie ładowac. Bo same problemy

spoko, ja zapisuję w PDFie i po problemie, tylko szkoda ze trzeba vm odpalac

#18 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 14 marca 2009 - 11:12

TAK NAZYWA SIE "Ilustrator", to jest profesjonalny program dla profesjonalistow, natomiast "Corel" "profesjonalne narzedzie dla amatorow"


Sam jesteś amator :P Boki zrywam z takich przemądrzalców jak ty kupują albo torentują Illistratora CSxxxxx :P i nie umieją go nawet w ułamku procenta wykorzystać a od razu oceniają Corel jest do dupy a Illustrator super. Gówno prawda. Praca wykonana w CorelDraw i Illustratorze wygląda tak samo. Ergonomia pracy w obu programach też jest taka sama. Inaczej się je tylko obsługuje. Wiem bo znam obydwa. A to że usiadłeś kilka razy przed CDraw dobrze znając Illustratora nie upoważnia Ciebie do takich konfabulacji. To że jesteś za leniwy żeby poznać zasady rządzące CorelDraw nie oznacza że to program gorszy, amatorski w porównaniu do Illustratora. Pokazuje tylko że obudziło się w Tobie dziecko neostrady ;)

#19 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 14 marca 2009 - 13:49

szukam zakladam firme i narazie chce pracowac tanim kosztem narazie poznaje photoline bardzo przyjazny programik z wielkimi mozliwosciamy jesli chodzi o adobe cs2 to szukam w usa


Obecnie powinno być normą przy zakładaniu małej, średniej agencji graficzno-reklamowej, inwestowanie w soft. Nie oszukujmy się Adobe ma patent na 95% rynku i basta. Czy ktoś chce czy nie chce musi kupić CS, żeby normalnie funkcjonować z przyszłymi klientami, kontrahentami. Pomimo tego, że uda Ci się kupić, załatwić Corela na maka ograniczysz się równocześnie do bardzo wąskiej grupy ewentualnych klientów. Np. udaje ci się "wyrwać" sporego klienta z branży elektrycznej katalogi, tabele itp. a Ty co dupa Corel ! Przyjdzie klient i powie, że chce expresem przerobić 600 RAW na jpg, płaci extra bo to express. Corel sobie nie poradzi PhotoShop błyskawicznie. Takie przykłady można mnożycz w nieskończoność. Pisałem kiedyś, że nie mam nic do Corela jeśli się go dobrze zna, są ludzie którzy robią fantastyczne rzeczy w Corelu, jednak jest jedno "ale" ? Według mnie jest archaiczny, powoli wypada z rynku profesjonalnego a schodzi w "niższą" klientelę. Tym samym zdecydowanie przyszłościowym zakupem jest Adobe pomimo jego ceny.

#20 fox100

fox100
  • 2 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 14 marca 2009 - 14:24

Sam jesteś amator :P Boki zrywam z takich przemądrzalców jak ty kupują albo torentują Illistratora CSxxxxx :P i nie umieją go nawet w ułamku procenta wykorzystać a od razu oceniają Corel jest do dupy a Illustrator super. Gówno prawda. Praca wykonana w CorelDraw i Illustratorze wygląda tak samo. Ergonomia pracy w obu programach też jest taka sama. Inaczej się je tylko obsługuje. Wiem bo znam obydwa. A to że usiadłeś kilka razy przed CDraw dobrze znając Illustratora nie upoważnia Ciebie do takich konfabulacji. To że jesteś za leniwy żeby poznać zasady rządzące CorelDraw nie oznacza że to program gorszy, amatorski w porównaniu do Illustratora. Pokazuje tylko że obudziło się w Tobie dziecko neostrady ;)


Popieram Kolegę w 100%. Pracuję z pakietem Adobe CS3 (illustrator, Photoshop) i w CoreluX4.
Każdy ma "zady i walety" ale po 14 latach pracy w branży nie odważyłbym się powiedzieć że jedne jest do d.py a drugi genialny. Pozdro

#21 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 14 marca 2009 - 22:22

Obecnie powinno być normą przy zakładaniu małej, średniej agencji graficzno-reklamowej, inwestowanie w soft. Nie oszukujmy się Adobe ma patent na 95% rynku i basta. Czy ktoś chce czy nie chce musi kupić CS, żeby normalnie funkcjonować z przyszłymi klientami, kontrahentami. Pomimo tego, że uda Ci się kupić, załatwić Corela na maka ograniczysz się równocześnie do bardzo wąskiej grupy ewentualnych klientów. Np. udaje ci się "wyrwać" sporego klienta z branży elektrycznej katalogi, tabele itp. a Ty co dupa Corel ! Przyjdzie klient i powie, że chce expresem przerobić 600 RAW na jpg, płaci extra bo to express. Corel sobie nie poradzi PhotoShop błyskawicznie. Takie przykłady można mnożycz w nieskończoność. Pisałem kiedyś, że nie mam nic do Corela jeśli się go dobrze zna, są ludzie którzy robią fantastyczne rzeczy w Corelu, jednak jest jedno "ale" ? Według mnie jest archaiczny, powoli wypada z rynku profesjonalnego a schodzi w "niższą" klientelę. Tym samym zdecydowanie przyszłościowym zakupem jest Adobe pomimo jego ceny.


Do RAW–ów i tak trzeba kupić narzędzie do tego przystosowane. Sam Photoshop akurat z tym na express sobie nie poradzi :D Każdy kto pracuje od lat na tym archaicznym jak mówisz Corelu i kilku rozszerzających jego możliwości programach to samo powie o Adobe co Ty o Corelu.
Twoje stwierdzenie że każdy prędzej czy później musi kupić Adobe wygląda podobnie jak moherowe hasło: "każdy Polak musi być katolikiem". Bzdura no nie ??? Nikt nie musi. Tak samo jak nikt nie musi korzystać z PC-ta albo Maka. Twierdzisz że są problemy na osi Klient-Firma niby przez formaty plików. No cóż jak ktoś idzie modną dzisiaj drogą oszczędności to i ma problemy. W dobrej firmie grafik jest od grafiki a nie od rozwiązywania problemów z formatem plików. Ale firma walczy o przetrwanie i grafik zamiast się zająć pracą ma obowiązki dodatkowo 5 osób. Jak ja tego nie cierpię. Nie cierpię tego bo tak się robi w naszym kraju od lat. Wcale nie przez obecny kryzys. Niby pokazuje to spryt i zaradność szefostwa. Tym czasem jest to najzwyklejsza głupota.
Nie potrafisz jak widzę obiektywnie popatrzeć się z przeciwnej strony barykady.

Niemniej od razu powiem że CorelDraw 11 który był kiedyś osiągalny pod MacOSX będzie chodził jedynie na Panterze. Na wszystkich innych systemach nie da się na nim pracować. Albo wcale nie chodzi albo stale się wywala. Mówiąc o Corelu miałem na myśli PC-towy. Choć ja go mam w tym momencie odpalony pod Leo ale wersję 9 przez CrossOver chodzi lepiej niż pod winshitem :D :D :D

#22 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 15 marca 2009 - 11:26

A co ma do tego zakres obowiązków grafika ? Bzdury piszesz aż głowa boli. Dostajesz 90% prac w formie *.indd, *.psd, *.pdf i choćby "skały srały" nie otworzysz tego w Corelu. Ani to wina kryzysu, ani "mądrości/sprytu" szefostwa jak piszesz. To ZDROWY ROZUM ! Corel sprawdza się tylko i wyłącznie w agencjach ploterowo, grawerowo, wykrojnikowych. Tanie narzędzie z dobrą obsługą tychże urządzeń. Mając Corela najzwyczajniej w świecie stracisz 70% klientów. którzy od ciebie odejdą i nie zmienisz tego teoriami o "drugiej stronie barykady". Dla mnie jest całkowicie bez różnicy na czym pracuję może to być nawet Paint. Problem polega na tym, że nie poznałem nigdy klienta, który przyszedł by z dużym zleceniem w Corelu a Ty ? Tu nie chodzi o to że ten czy inny program jest lepszy czy gorszy, potrafi mniej czy więcej. Wygrywa ten który "zaaklimatyzuje" się na rynku i zdobędzie monopol. I to właśnie świadczy o archaiczności Corela, a Twoje "gorzkie żale" tego niestety nie zmienią. Życie i praktyka to weryfikuje. P.S. Tak na marginesie nie jestem przeciwnikiem czy wrogiem Corela, jestem przeciwnikiem "ewolucji wstecznej".

#23 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 15 marca 2009 - 12:36

A co ma do tego zakres obowiązków grafika ? Bzdury piszesz aż głowa boli.
Dostajesz 90% prac w formie *.indd, *.psd, *.pdf i choćby "skały srały" nie otworzysz tego w Corelu. Ani to wina kryzysu, ani "mądrości/sprytu" szefostwa jak piszesz. To ZDROWY ROZUM !
Corel sprawdza się tylko i wyłącznie w agencjach ploterowo, grawerowo, wykrojnikowych. Tanie narzędzie z dobrą obsługą tychże urządzeń. Mając Corela najzwyczajniej w świecie stracisz 70% klientów. którzy od ciebie odejdą i nie zmienisz tego teoriami o "drugiej stronie barykady". Dla mnie jest całkowicie bez różnicy na czym pracuję może to być nawet Paint. Problem polega na tym, że nie poznałem nigdy klienta, który przyszedł by z dużym zleceniem w Corelu a Ty ? Tu nie chodzi o to że ten czy inny program jest lepszy czy gorszy, potrafi mniej czy więcej. Wygrywa ten który "zaaklimatyzuje" się na rynku i zdobędzie monopol. I to właśnie świadczy o archaiczności Corela, a Twoje "gorzkie żale" tego niestety nie zmienią. Życie i praktyka to weryfikuje.

P.S. Tak na marginesie nie jestem przeciwnikiem czy wrogiem Corela, jestem przeciwnikiem "ewolucji wstecznej".


Trochę źle mnie zrozumiałeś. No jasne że wszystkiego nie zrobi się w Corelu. Myślałem że nie muszę tego opisywać w swoim tekście bo to oczywiste. Konfrontując Twój ostatni tekst z moim dochodzę do wniosku że chodzi tu właśnie o ten monopol na który ja jestem strasznie cięty. Dochodzi jeszcze sprawa aktywacji dla której ja zawsze porzucam nawet najlepszy program na rynku. Tak już mam. Ja mogę sobie być może na to pozwolić :D Nienawidzę kiedy ktoś ogranicza i kontroluje moje prawa. Szczególnie kiedy mu przepłacam za jego towar. No ale to już dyskusja na inny temat :D
Jak dyskutujemy o programach graficznych nie mieszajmy programów wektorowych, rastrowych z DTP. Bo potem wychodzą takie nieporozumienia. Dyskutowaliśmy o konkretnym typie a nie o wszystkich aplikacjach do firmy.

Nie wiem czemu zupełnie odwrotnie zrozumiałeś moje zdanie o trendzie zatrudniania wołów roboczych od wszystkiego. Czyli jeden pracownik wykonuje obowiązki 5 osób za jedną pensję. W efekcie produkowane są same buble :(

#24 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 15 marca 2009 - 13:40

[..]
Jak dyskutujemy o programach graficznych nie mieszajmy programów wektorowych, rastrowych z DTP. Bo potem wychodzą takie nieporozumienia. Dyskutowaliśmy o konkretnym typie a nie o wszystkich aplikacjach do firmy.
[..](

Jaki sens kupować tylko CorelDraw ?? Czy to będzie grafik "wolny strzelec" czy malutka agencyjka na prowincji kupowanie CorelDraw jest nieekonomiczne i zwyczajnie głupie. Przecież nie możesz się ograniczyć w obecnych czasach tylko do grafiki wektorowej czy rastrowej. Projektowanie na dzień dzisiejszy obejmuje dużo więcej. Zawsze będziesz musiał działać na jednej i drugiej. Tak więc kupowanie jednego programu Corel nadal nie ma sensu.

P.S. A co do monopolu to jest według mnie całkowicie zasłużony. Zabił Quarka, którego ja tak jak ty teraz Corela chwaliłem i broniłem. Umarł właśnie dlatego, źe coraz więcej klientów przynosiło składy w InDesignie !

#25 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 15 marca 2009 - 19:06

Ale ja nic nie mówię żeby kupować tylko Corela. Mówię tylko że warto wykorzystać jego zalety a nie bezmyślnie kupować nadmiar oprogramowanie którego i tak się nie wykorzysta nawet w 10 %-tach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych