Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kącik "MyApple HD" - czyli luźne rozmowy o technologii HD w naszych domach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
269 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 01:34

Chciałem zaproponować kącik, w którym będziemy rozmawiać o technologii HD, której coraz więcej w naszych domach - jaki sprzęt kupić? Jaki zestaw audio do tego? Nowe tytuły Blu-ray w Polsce? Co kupić lepiej - zestaw HD czy Playstation 3? Czym się różni format 720p od 1080i? To przykłady pytań, które można tu zadać - HD to wciąż nowa technologia - wiele osób nie ma o niej pojęcia, bo w domu telewizory kineskopowe to wciąż norma. Niech wątek posłuży nam wszystkim jako wprowadzenie w świat HD. Zapraszam do dyskusji.

#2 alfagta

alfagta
  • 1 635 postów
  • SkądKatowice

Napisano 15 lutego 2009 - 02:25

Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak 1020p...:)

#3 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 lutego 2009 - 02:56

Fajnie. Popieram. Coraz więcej ludzi w Polsce korzysta z HD. Przestało to być*domeną tylko platformy N. Już telewizje kablowe (sam korzystam) wchodzą w HD i ciekawie było by czegoś więcej się*o tym dowiedzieć :)

#4 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 03:13

To może na początek to co już każdy wie, ale przyda się każdemu początkującemu? Chodzi o nieśmiertelny temat marketingowej papki, jakie wpajają nam w TV o Full HD. Z tego co się dowiedziałem to Full HD to Jedna Wielka Ściema - nie dość że takie LCD kosztują ponad 1000 zł więcej i pobierają ponad 100 W więcej prądu, to niczym nie różnią się od HD ready. HD ready - tryb video 720 p Full HD - tryb video 1080i lub 1080p 1080i ma więcej linii i pikseli, ale 720p oferuje skanowanie progresywne, dzięki czemu obraz pozostaje gładki i ostry również w bardzo dynamicznych scenach. Dlatego fani meczów albo "Szkalnych Pułapek" decydują się na 720p a Full HD nawet nie rozpatrują. Co jeszcze dyskwalifikuje Full HD 1080i? Że w Polsce nie ma ani jednego źródła przekazu, który mógłby wyświetlić taką rozdzielczość - wyjątkiem są płyty z filmami Blu-ray, których w Polsce jest mało i są drogie. Czyli kupujemy coś, czego nie w ogóle nie wykorzystamy, a zanim Full HD wejdzie na stałe do Polski, minie tyle czasu, że zdążymy wymienić LCD na nowy ;) Oczywiście, zawsze można też rozpatrzyć zakup LCD z Full HD w trybie 1080p, który stanowi połączenie zalet 720p i 1080i - obraz jest bardzo ostry i świetnej jakości - co jednak z tego skoro na świecie jest tylko JEDNA STACJA , ktora oferuje taki przekaz i do tego... jest to jeden film na jeden miesiąc! Nie dajcie się na te bzdury z ulotek reklamowych ;)

#5 nemesis

nemesis
  • 364 postów
  • SkądPoznań/Berlin

Napisano 15 lutego 2009 - 05:58

Troche nie rozumiem na swiecie jest jedna stacja ktora nadaje w 1080p tak? I wg. ciebie raz na miesiac wychodzi film?

#6 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 09:27

bardzo fajny wątek :) ja niestety mam kablówkę netii ;/ jeżeli chodzi o filmy na blu-ray to jest ich coraz więcej i coraz więcej fajnych :)

#7 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 09:58

tonymontana niestety przykro mi ale się z Tobą nie zgodzę. Żaden producent nie może teoretycznie użyć loga Full HD gdy jego telewizor nie obsługuje rozdzielczości 1920x1080 w trybie progressive scan. Po drugie primo nie ma żadnej stacji na świecie która nadaje w 1080p, jedynie w stanach zjednoczonych jest jedna platforma cyfrowa konkretniej Dish Network Tv która oferuje VOD(wideo na życzenie) w rozdzielczości Full HD.Więcej napiszę wkrótce bo widzę że muszę się zabrać za edukacje macowców w tej dziedzinie:)

#8 arsen

arsen
  • 798 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 15 lutego 2009 - 10:02

tonymontana: nie zgodzę się co do 1080, jest to o wiele bardziej przyszłościowy zakup, telewizory zwykle kupuje się na długie lata i zawsze jest lepiej zakupić model przyszłościowy. Ceny filmów blueray systematycznie będą spadać. No chyba że burżuazja będzie wymieniać telewizor co rok ;) Po drugie w sieci wypożyczalni videworld już dostępne są filmy blueray, na razie cena powala jednak na pewno będzie to spadać. Z kolei ceny niektórych filmów bluray na allegro są śmiesznie niskie, reasumując, NIE dla telewizora w 2009 roku bez full HD ;)

#9 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 10:18

beverly hills video też już wypożycza filmy na blu-ray i hd-dvd. Tego ostatnigo raczej nie będą uzupełniać, bo jak wiadomo "starcie" o standard HD wygrał blu-ray :)

#10 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 15 lutego 2009 - 10:46

beverly hills video też już wypożycza filmy na blu-ray

Dokladnie,ja zaczalem bawic sie w FullHD od kiedy mam nowy TV i PS3,jakosc zachwyca.Dodatkowo kupilem sobie kamere w tej technologii i mysle,ze warto w nia inwestowac.

#11 Brazol

Brazol
  • 174 postów
  • SkądStolica

Napisano 15 lutego 2009 - 10:55

To ja zadam pytanie z tematu: "Co kupić lepiej - zestaw HD czy Playstation 3?" i dlaczego. Słyszałem różne opinie - co Wy sądzicie?

#12 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 11:23

nie wiem co rozumiesz po przez zestaw HD.kup soniacza bd-s 300 za 699zł amplituner onkyo TX-SR606 za 1599zł a następnie jakieś kolumny.No i oczywiście pod telewizor podłącz macbooka i sciągaj mkvy filmów które obejrzysz tylko raz w życiu:)

#13 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 11:46

Dodatkowo kupilem sobie kamere w tej technologii i mysle,ze warto w nia inwestowac.


ja również mam kamerę HD - Hitachi. Jakość faktycznie HD :!: Się bardzo zdziwiłem, że przez taką małą kamerkę, można uzyskać jakość jak w filmach blu-ray. tylko miejsce musi być oświetlone, bo jak nie jest i nie ma się wielkiej lampy to jakość jest jak w kamerach standardowych.

---- Dodano 15-02-2009 o godzinie 11:52 ----

To ja zadam pytanie z tematu: "Co kupić lepiej - zestaw HD czy Playstation 3?" i dlaczego. Słyszałem różne opinie - co Wy sądzicie?


Moim zdaniem lepiej PS3. Mam PS3 i oglądam na nim filmy blu-ray i jakość jest rewelacyjna.Testowałem też blu-ray od Pioneera za 3000 zł i... taka sama jakość - żadnej różnicy nie było. PS3 ma dostęp do internetu, można sobie pograć ( bo do tego głównie to jest ) i ogólnie ma więcej możliwości niż sam odtwarzacz Blu-ray. No i jest tańsza niż większość odtwarzaczy od Pioneera czy Denona. Teraz na imieniny planuje tacie kupić odtwarzacz blu-ray - wybór jest oczywisty PS3, ale to by było już 3 PS3 w domu, także sam nie wiem :lol:

#14 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 11:58

Tylko PS3 wypuszcza DTS HD MA jako LPCM 7.1 i to jest lipton jak dla mnie, bo mimo wszystko ja stawiam na dźwięk również. Ja jeszcze wrócę do tego o czym pisał Tony: hd ready dotyczy wszystkich urządzeń które obsługują rodzielczości HD dlatego też zarówno telewizor o natywnej rozdziałce 720p jak i ten o rozdzielczości 1080p/i a także różnych innych. Np. mój projektor natywnie jest 1024x768 jednak również posiada logo hd ready. HD ready jest to logo wprowadzone przez organizację EICTA (ang. European Information, Communications and Consumer Electronics Technology Industry Associations) A FULL HD to logo typowo małketingowe. Cytując dalej wikipedię wyróżniamy jeszcze dwa nowsze standardy: 30 sierpnia 2007 roku organizacja EICTA zaprezentowała dwa nowe logo, które mogą być umieszczane na produktach spełniających odpowiednie kryteria: * HD ready 1080p - przeznaczone dla urządzeń (w tym dla telewizorów plazmowych i LCD), które mogą odbierać, przetwarzać i wyświetlać sygnał wysokiej rozdzielczości w trybie 1080p * HD TV 1080p - tak jak poprzednio, przeznaczone wyłącznie dla odbiorników telewizyjnych -------------- Nie stosuje się ich raczej ponieważ EICTA chcę za to kasę. --------------- Kolejną sprawą jaką poruszyłeś są ceny filmów blu-ray Do nie dawna większość maniaków zaopatrywała się w wielkiej brytanii (min. dvd.co.uk)gdzie film kosztuje 10funtów a przesyłka 1funta (jeden film kupiłem zamówiłem w czwartek o 18 w Łodzi był w poniedziałek o 10), lub też w Australii gdzie płyty nie mogą mieć regionów.W Polsce w okresie przedświątecznym większość elektromarketów wprowadziła promocję na niebieskie płytki i ceny dużej ilości tytułów wachały się między 49 a 69zł dziś niestety jest to 69-119zł.Ale np. jeden z internetowych sklepów oferuję promocję 3 filmy w cenie 2. I też wychodzi sensownie.

#15 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 13:13

tnie ma żadnej stacji na świecie która nadaje w 1080p, jedynie w stanach zjednoczonych jest jedna platforma cyfrowa konkretniej Dish Network Tv która oferuje VOD(wideo na życzenie) w rozdzielczości Full HD.Więcej napiszę wkrótce bo widzę że muszę się zabrać za edukacje macowców w tej dziedzinie:)


Wyrazilem sie nieprzecyzyjnie, tak chodzi o jeden film na miesiac w trybie VOD. Wiec kupno Full Hd jest moim zdaniem przesadzone.

---- Dodano 15-02-2009 o godzinie 13:18 ----

tonymontana: nie zgodzę się co do 1080, jest to o wiele bardziej przyszłościowy zakup, telewizory zwykle kupuje się na długie lata i zawsze jest lepiej zakupić model przyszłościowy.



Nie zgodze sie, zanim w Polsce HD bedzie standardem jeszcze kilka razy zmieni sie rodzaj technologii uzytej w LCD i okaze sie, ze z mozliwosci Full Hd skorzystamy tak za 4 lata - juz widac ze LCD starzeja sie szybciej niz CRT wiec wniosek jest prosty. Na dodatek ktos kto kupuje sobie FHD funduje sobie z automatu gorsza jakosc tam gdzie potrzebny jest ostry i wyrazny obraz n. w meczach itp.

---- Dodano 15-02-2009 o godzinie 13:24 ----
Panowie pytanie -rzeka jaki LCD najlepiej kupic?? Ktory ma najlepszy kat widzenia? Ktory najlepszy? Oczywiscie chodzi o HD ready..

#16 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 13:24

Nie zgodze sie, zanim w Polsce HD bedzie standardem jeszcze kilka razy zmieni sie rodzaj technologii uzytej w LCD i okaze sie, ze z mozliwosci Full Hd skorzystamy tak za 4 lata - juz widac ze LCD starzeja sie szybciej niz CRT wiec wniosek jest prosty. Na dodatek ktos kto kupuje sobie 1080i funduje sobie z automatu gorsza jakosc tam gdzie potrzebny jest ostry i wyrazny obraz n. w meczach itp.


Co racja to racja. W Polsce wszystko jest później. Teraz jeżeli chcemy coś zobaczć w standardize Full HD musimy mieć odtwarzacz Blu-ray...


Ktoś się orientuje czy można mieć już kablówkę w HD ?

#17 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 13:33

Tylko PS3 wypuszcza DTS HD MA jako LPCM 7.1 i to jest lipton jak dla mnie, bo mimo wszystko ja stawiam na dźwięk również.



A ja bym rozpatrzyl kupno PS3 - odtwarza nie tylko BR ale takze pliki mkv - oprocz tego czyta DVD, slyszalem tez o latwej mozliwosci wymiany dysku,ciekawym sofcie, Wi-Fi, dzieki czemu robi sie z tego AppleTV plus konsola.. Do rozpatrzenia jesli ktos nie dysponuje duzym budzetem. A mozliwosci ogromne.

#18 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 13:44

nie mkv a m2ts, mkv będzie odtwarzać jeśli bedzie update divixa w ps3.W rozwiązaniach sieciowych liderem jest popcourn hour, który jest takim linuksowym AppleTv. Więc PS3 tylko i wyłącznie jeśli wiemy że zagramy sobie od czasu do czasu w coś. --------------------- To jest chyba więcej niż jeden film w miesiącu, raczej w tygodniu:) W Polsce HD to nie przyszłość a teraźniejszość. W większości kablówek już jest parę kanałów, a pod względem ogólnej ilości kanałów jesteśmy drudzy w Europie. Jeśli chodzi o ostrość w czasie wydarzeń sportowych gwarantują nam to Polsat Sport HD,NsportHD(liga mistrzów)TVP HD(mecze reprezenaci polski w HD,Olimpiada)Eurosport HD,Canal+Sport HD. Więc całkiem spora oferta, wydarzeń sportowych.

#19 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 13:48

.. i LCD z HD Ready w zupelnosci na do tego wystarczy bo roznicy na TV z FHD raczej nie uswiadczymy. ;)

#20 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 15 lutego 2009 - 13:48

To może ja napiszę trochę od siebie. Mój konfig: LCD: Toshiba Regza 42" X3000PG Full HD 1080p, DELL 24" ULTRASHARP 2408WFP Full HD STB HD: Golden Interstar GI-S 890 CRCI HD Excellence DVD Player Panasonic S52(up 1080i) Blu-ray Player: Not Yet AV Receiver: Onkyo TX-SR606 7.1 Surround Sound System: Jamo S 606 HCS 3(bi-amp) Subwoofer: Jamo SUB 300 SPEAKER CABLE: Klotz 4x4mm^2(front), Klotz 2x4mm^2(center), Klotz 2x2,5mm^2(surround speakers) CAMCORDER: Canon VIXIA HF10 w. BP-819 NMT: Popcorn Hour A-110 (HDD WD 500GB) Nie zgodzę się z tonymonatną, że nie ma sensu teraz czy wcześniej kupować LCD/Plazmy 1080p. Po pierwsze telewizora nie kupujemy na rok czy dwa, ale na minimum 5 lat a nawet dłużej. Po dwa już teraz a nawet rok wcześniej czy nawet jeszcze wcześniej można czerpać doznania z obrazu 1920x1080 progresywnie. Co do satki w Europie głównie używa się przekazu w 1080i(z przeplotem). Niestety transpondery nie są z gumy a odwieczna bieda to zawsze mało miejsca i trzeba upychać. Przy przesyle z satelity obrazu HD przy bitrate jaki dają teraz platformy cyfrowe a to jest od 8 do 17Mb/s różnica w jakości między 1080i a 1080p będzie znikoma albo w ogóle niezauważalna przy czym przesył w 1080p pochłonie większe pasmo niż 1080i. W USA niektóre platformy cyfrowe używają jeszcze 720p. Teraz playery blu-ray nie są już takie drogie jak kiedyś i cały czas ceny spadają. Jedna z alternatyw nie dość legalną jest ściaganie encodów 1080/24p. Są do tego dedykowane urządzenia jak Popcorn Hour, którego mam. Urządzenie na sigmie, ta sama sigma co jest montowana z playerach blu-ray. Bez problemu PH sobie radzi z encodami 1080p a nawet z "Fullami". PH potrafi pass through dla DTS-HD Master Audio i TrueHD do amplitunera żeby to zdekodował. Oczywiście amplituner musi mieć dekodery dźwięku HD. Działa super, sprawdzone. Materiału 1920x1080i/p jest bardzo dużo i warto mieć matrycę natywną dla tej rozdzielczości. Każdy downscaling np. do 720p niesie ze sobą jakieś*straty dla jakości obrazu, ogólnie wszystko zależy od elektroniki jaka została użyta w danym LCD/Plaźmie. Przede wszystkim pełne doznania z jakości HD dopiero zobaczymy na min. 42" i wyżej choć 42" to też nie bardzo. Pełne piękno HD obrazu przy dobrym bitrate można dostrzec na 52". Z resztą takie tematy były już 100x wałkowane na forach typowo HD-maniakowych jak hdtvpolska.com Poza tym mając taki lcd 1080p bardzo fajnie i miło ogląda się materiały z kamerek jak ktoś ma kamerę Full HD. Akurat mój Canon HF10 nagrywa w kilku trybach HD 1920x1080/30/24p i 1080/60i. Jedna uwaga jak ktoś szykuje się w najbliższym czasie kupić LCD/Plazmę. Nie bójcie się dużych przekątnych. Ludzie jeszcze przyzwyczajeni do kineskopowych 20-25" i jak zobaczą 42 to kolos, a to jest mylne. Później się okaże, że ten 42" jest mały. Jak dla mnie takim neutralem jest 52" w sam raz i nie musi być to salon.Oczywiście są jeszcze kwestie takie czy kogoś stać kupić*52".

#21 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 15 lutego 2009 - 13:54

Panowie wlaczcie sobie telewizor i przesledzcie ile kanalow macie w HD a ile nie. Pozniej spojrzcie sobie na polke ile macie filmow w formacie Blu-ray. A na koniec pomyslcie ze mieszkacie w Polsce -to chyba bedzie sluzyc za ostateczna odpowiedz, czy kupowac Full HD czy nie (biorac jeszcze pod uwage ze jest to drozszy LCD i do tego zre pradu jak smok). Emigrant nie mowimy tutaj o TV 52", bo jest strasznie drogie, mowimy o tym co zawyczaj stoi w domach -32", 37", 42". Przy wyzszych rozdzialkach musi byc Full Hd chociaz po to by ktos wiedzial na co wydaje pieniadze ;)

#22 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 14:09

No to Tony:) Ruszamy u mnie tylko że ja mam rozwiązanie do pogodzenia: TV CRT PHILIPS 16:9( to jest dopiero debilizm telewiozor ma 10 lat a kanałów SD w 16/9 jak na lekarstwo) TVP HD;TVN HD;MGM HD;Discovery HD;Nsport HD;Eurosport HD -48zł miesięcznie opcjonalnie mam MTVNHD,Filmbox HD;HBO HD. Filmy Blu-ray własne 4; Mroczny Rycerz Almost Famous Rush Snakes and Arrows Rollingstones shinelight oraz 18 filmów znajomego które leżą u mnie, od paru miesięcy:) Do tego dochodzi tak zwany torrentVOD przez co od 1,5 roku obejrzałem tylko dwa filmy w SD Anioł w Krakowie(drugą część obejrzałem już w HD), Kapitan Corelli (nie ma nigdzie) no i moze jeszcze jakeś słabsze polskie nowe produkcję ale zarówno Teostostereon a zwłaszcza Katyń to już obowiązkowow w wysokiej rozdzielczości. Rzeczywiście w rozdzielczościach do 37" różnicy z 2-3 metrów już nie ujrzysz.Ale telewizory z wyższą rozdzielczością w tej chwili mają lepsze systemy skalujące. Bar-trek: w Bydgoszczy chyba musisz być skazany na UPC, powinien już być dekoder z PVR HD:) Emigrant: Domyślam się, że jesteś tym samym co z innego forum;)

#23 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 15 lutego 2009 - 14:19

No to Tony:)
Emigrant: Domyślam się, że jesteś tym samym co z innego forum;)


Tak ten sam. A co? ;)

#24 paweloko

paweloko
  • 77 postów
  • SkądŁódź

Napisano 15 lutego 2009 - 14:25

Kolega Paw z tej strony:)

#25 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 15 lutego 2009 - 14:30

TV - Samsung LE 26 R82B HD Ready 26" Do tego mam dekoder telewizji kablowej INEA (taki sam jak w Nce, niestety bez recordera i VOD nie mam pojęcia jaka firma i model). Kanałów w HD na razie jak na lekarstwo niestety. U siebie mam wykupiony Polsat Sport HD, Filmbox HD, MTV HD. Oprócz tego w standardzie mam TVN HD (niestety ta ich emisja to jakaś porażka). Dopiero teraz telewizor rozwija jako tako skrzydła. Najlepsze wrażenie robi Polsat Sport, prawdopodobnie z racji tego, że cała transmisja już od kamery na stadionie idzie w 720p. Zestawu audio jeszcze się nie dorobiłem:(. Pod drugie HDMI podłączam MacBooka jeśli z niego oglądam jakiś serial/film. Od czasu posiadania kanałów w HD w tv kablowej stwierdziłem, że zakup telewizora LCD był sensowny. Wcześniej jakość kanałów SD wyświetlanych na nim była porażająco słaba (15 letni Philips 4:3 29" wyświetla 10 razy ostrzejszy i ładniejszy obraz). Z Blue-Ray na razie nie korzystam. Myślę nad zakupem PS3 ale to dopiero za kilka miesięcy. Myślę też nad jakimś w miarę fajnym zestawem audio ale to także w jakiejś tam dalszej przyszłości.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych