Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[legalność] kiedy windows XP Home OEM jest legalny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#26 egodste

egodste
  • 266 postów
  • SkądWarszawa/ Wien

Napisano 04 września 2006 - 18:02

Vista Home Basic nie ma Aero.

AERO to jak rozumiem taki windowsowy odpowienik AQUA?

#27 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 04 września 2006 - 18:16

AERO to jak rozumiem taki windowsowy odpowienik AQUA?

No tak w sumie to jest nastepca Luny :)

#28 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 04 września 2006 - 18:39

a czy da się tego XP home oem aktywować jednocześnie po instalacji via BootCamp i via Paralles ? przecież chyba nawet wersję home można mieć legalnie na komputerku domowy i laptopie jak to wygląda? trzeba dzwonić i tłumaczyć, że to jeden i ten sam komputer i dodawać, że parallels to coś takiego jak ich virtualpc ? to pomoże ?

#29 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2006 - 20:00

na tej ksiazeczce jest napisane: "wyłącznie do rozprowadzania z nowymi komputerami"? a MB to jakiego kupilem? nowego czyli ...

#30 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 04 września 2006 - 20:09

Jakby sie uprzec i brac dokladnie to oznacza to ze Windows musi byc zakupiony z komputerem (na jednej fakturze komp i windows) ale nie wiem czy owa kopia MUSI byc instalowana na tym kompie co na fakturze.

#31 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2006 - 20:20

Jakby sie uprzec i brac dokladnie to oznacza to ze Windows musi byc zakupiony z komputerem (na jednej fakturze komp i windows) ale nie wiem czy owa kopia MUSI byc instalowana na tym kompie co na fakturze.


no paragonu nie mam? no i jak mi udowodnia ze nie kupilem go razem z komputerem? :) w warunkach licencji musze miec 2 lub 3 pkt. spelnione zeby licencjia byla wazna(nosnik mam, naklejke mam, opakowanie mam)

#32 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 04 września 2006 - 20:40

Jesli tak jest w licencji ze wystarczy to ok, ALE wersja OEM moze miec nieco inne wymagania, dlatego dobrym pomyslem bedzie wyslanie maila do M$ polska mysle ze ci pomoga.

#33 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2006 - 22:30

no paragonu nie mam? no i jak mi udowodnia ze nie kupilem go razem z komputerem? :) w warunkach licencji musze miec 2 lub 3 pkt. spelnione zeby licencjia byla wazna(nosnik mam, naklejke mam, opakowanie mam)

A może, zanim dalej będziesz kontynuował kombinowanie jak koń pod górkę, zadzwoń wreszcie do MS i dowiedz się o status tego systemu. Po cholerę wyważać otwarte drzwi, hm?

#34 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2006 - 22:37

A może, zanim dalej będziesz kontynuował kombinowanie jak koń pod górkę, zadzwoń wreszcie do MS i dowiedz się o status tego systemu. Po cholerę wyważać otwarte drzwi, hm?


dobra dobra tylko spokojnie ;) musze sie zebrac w sobie zeby zadzwonic :P

#35 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 04 września 2006 - 22:42

Instalujesz OEM na swoim kompie, naklejasz naklejke (najlepiej od spodu żeby w oczy nie gryzła ;) ), rejestrujesz kopie w M$ i po kłopocie, jedyne ograniczenie OEM to, to że jest na stałe przypisany do jednego kompa. PS. Jeśli naklejka się odklei i nakleisz ją jeszcze raz, co od razu widać (przeklejanie), to wtedy bez fakturki się nie obejdzie, sytucja sprzed 4 miesiecy w wydawnictwie w którym pracuję gdzie doświadczylem audytu legalności oprogramowania.

#36 egodste

egodste
  • 266 postów
  • SkądWarszawa/ Wien

Napisano 04 września 2006 - 23:53

a czy da się tego XP home oem aktywować jednocześnie po instalacji via BootCamp i via Paralles ?

przecież chyba nawet wersję home można mieć legalnie na komputerku domowy i laptopie

jak to wygląda? trzeba dzwonić i tłumaczyć, że to jeden i ten sam komputer i dodawać, że parallels to coś takiego jak ich virtualpc ? to pomoże ?


teoretycznie tak, praktycznie nie. nie wiem dokładnie na czym polega WPA, lecz o ile się orientuję przy pierwszej instalacji i aktywacji jest generowany unikatowy klucz, który jest jakimśtam odbiciem tego co masz w środku kompa. jeśli konfiguracja się nie zmienia nie powinno byc problemu, jednak jak się okazuje nie zawsze. Przy instalacji XP przez bc system pięknie sie zaktywował, przy Parallels konieczny był telefon do Centrum Obsługi MS. Sympatyczna Pani zapyta Cie, czy Windows jest zainstalowany na jednym komputerze i skąd ta potrzeba ponownej aktywacji. Wystarczy stwierdzić, że format dysku twardego i sympatyczna Pani odeśle Cię do automatu, który podyktuje Ci kod aktywacji. Jakbym zaczął tłumaczyc, że to Mac, że Parallels i tak dalej to pewnie z pół godziny bym sie produkował a tak szybko i bez problemu. Nie sądzę, by pracownicy CO byli świadomi tego, że można instalować natywnie (bądź też przez wirtualizację) Win XP.
a na sam koniec zostaniesz poproszony o wypełnienie telefonicznej ankiety ;)
wszystko z empirycznego doświadczenia :)

na tej ksiazeczce jest napisane: "wyłącznie do rozprowadzania z nowymi komputerami"? a MB to jakiego kupilem? nowego czyli ...


jak na mój gust, chodzi o nowego, w sensie kupienie nowego komputera i jednocześnie kupienie systemu operacyjnego. coś jak kupijesz nowego laptopa, np. Sony i na nim już masz preinstalowanego Win XP. ale to tylko moje wrażenie ;) jak już coś będziesz wiedział to napisz, chętnie sie dokształcę w tej kwestii :)

edit:
wybacznie te dwa posty pod sobą, zupełnie przez nieuwagę to sie stało, a nie mogę zlokalizować przycisku 'usuń post' :/

#37 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 05 września 2006 - 01:54

omg, ale mieszacie z tymi licencjami x D Kiedyś było tak: Wersja windows XP OEM była możliwa do legalnego nabycia, instalacji i użytkowania jedynie z jakimś podzespołem komputera (słynna myszka by kupić windows OEM). Windows był w świetle licencji przypisywany to tegoż podzespołu i tutaj mogły być problemy, ale kto to sprawdzał w Polsce... Niedawno MS zmieniło warunki licencji OEM, otóż teraz można ją sobie kupić tak po prostu i zainstalować na dowolnym komputerze. Powtarzam dowolnym! Nie musi być nowy, nie musi być stary, nie musi być designed for windows. Sęk w tym, że wg licencji - zakłada ona, iż odbiorcą wersji OEM jest producent komputera (składasz sam komputer z podzespołów? To jesteś jego producentem, tak należy to rozumieć, nie składasz? Nieważne OEM jest dedykowana właścicielom składaków) i MS nie będzie świadczył żadnych pomocy technicznych których podłożem jest sprzęt (tak by było z wersją BOX), czyyyyliiii. Kiedy nawala Ci RAM i system się przez to wiesza to nie przyślą technika swojego do Ciebie (o ile w ogóle w Polsce byli przysyłani). Jako producent składaka sam sobie musisz zapewnić pomoc i wsparcie techniczne, to tyle! Finito. Szczerze, nie MUSISZ mieć tej naklejki naklejonej... wystarczy, że będziesz ją posiadał i tyle, nikt nie zmusi Cię do oszpecenia MacBooka jakąś naklejką z hologramem xD. Noś ją z komputerem i tyle jeśli już TAK BARDZO ci na tym zależy. PS: Skąd to wiem? Z potwierdzonych źródeł.

#38 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 września 2006 - 09:40

[...] Szczerze, nie MUSISZ mieć tej naklejki naklejonej... wystarczy, że będziesz ją posiadał i tyle, nikt nie zmusi Cię do oszpecenia MacBooka jakąś naklejką z hologramem xD. Noś ją z komputerem i tyle jeśli już TAK BARDZO ci na tym zależy.

PS: Skąd to wiem? Z potwierdzonych źródeł.


To chyba masz nieaktualne informacje co do licencji OEM. Owszem można legalnie kupić wersję OEM ale tylko w przypadku gdy jestes PRODUCENTEM. Co na nasze realia oznacza że skadając zestaw stajesz się jego producentem i możesz do niego kupić windows xp w wersji OEM.
Zresztą zobaczcie co mówi sam M$...
Pyt.
Jakie są zasady sprzedaży oprogramowania w wersji OEM?
Odp.

Od sierpnia 2005 roku zmieniła się Licencja Producenta Systemów OEM Microsoft obowiązująca firmy sprzedające oprogramowanie Microsoft w wersji OEM. Zmiany te istotnie wpływają na zakup i użytkowanie produktów OEM przez użytkowników końcowych.

1.

Licencja Producenta Systemów OEM Microsoft została ujednolicona dla produktów Windows i Office. Oba te produkty należy, zgodnie z licencją, dostarczać użytkownikowi końcowemu wyłącznie preinstalowane na „całkowicie zmontowany systemie komputerowy”.

Wyjątek!
Wyjątkiem od tej reguły jest przypadek, gdy użytkownik końcowy samodzielnie montuje własny komputer PC. W takim wypadku użytkownik końcowy jest uznawany za producenta systemów w rozumieniu Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft i może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu (nie dotyczy serwerów).

Otwarcie opakowania z oprogramowaniem OEM przez użytkownika oznacza, że to użytkownik akceptuje warunki Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft i powinien preinstalować produkt przy użyciu narzędzi OPK oraz zapewnić pomoc techniczną do instalowanego oprogramowania.

Termin „Producent systemów” oznacza wytwórcę oryginalnego sprzętu, podmiot montujący lub przemontowujący komputery, lub podmiot instalujący oprogramowanie w systemach komputerowych.

Termin „całkowicie zmontowany system komputerowy” oznacza system komputerowy składający się przynajmniej z procesora, płyty głównej, dysku twardego, zasilacza i obudowy.

2.

Pojawiły się w sprzedaży opakowania zawierający jeden (1) zestaw oprogramowania w wersji OEM (dotyczy systemów operacyjnych i aplikacji). Do tej pory występowały tylko zestawy po 3 i 30 sztuk.

Więc proszę czytajcie licencje i nie mieszajcie ludziom w głowie!
Wszystko jest ładnie napisane i wystarczy poczytać...

#39 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 05 września 2006 - 09:45

Skoro myapple kupił sprzęt i dołożył do niego pamieć to już jest producentem sprzętu? :)

#40 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 05 września 2006 - 17:09

Skoro myapple kupił sprzęt i dołożył do niego pamieć to już jest producentem sprzętu? :)


Albo złodziejem.
Zważywszy na fakt, że windows pochodzi z firmy ojca, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest więcej licencji niż komputerów. Jeśli tak, to zwracam honor.
Jeśli nie, (ile kompów tyle licencji) to mamy doczynienia ze zwykłą kradzieżą opgrogramowania, której nie można w żaden sposób usprawiedliwić.

#41 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 września 2006 - 17:26

Albo złodziejem.
Zważywszy na fakt, że windows pochodzi z firmy ojca, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest więcej licencji niż komputerów. Jeśli tak, to zwracam honor.
Jeśli nie, (ile kompów tyle licencji) to mamy doczynienia ze zwykłą kradzieżą opgrogramowania, której nie można w żaden sposób usprawiedliwić.


nie wiem ile kupil licencji a ile kompow. w cztw zadzwonie do MS zeby sie dowiedziec czy serial jest wolny jesli jest i spelniam warunki licencji to odrazu sobie zarejestruje go na siebie. :)

#42 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 05 września 2006 - 20:04

To chyba masz nieaktualne informacje co do licencji OEM. Owszem można legalnie kupić wersję OEM ale tylko w przypadku gdy jestes PRODUCENTEM. Co na nasze realia oznacza że skadając zestaw stajesz się jego producentem i możesz do niego kupić windows xp w wersji OEM.


Przepraszam za wtrącenie, ale nie lubię jak się*nie czyta moich wpisów do końca...

#43 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 września 2006 - 20:30

Przepraszam za wtrącenie, ale nie lubię jak się*nie czyta moich wpisów do końca...


Przeczytałem. To co napisałeś nie ma żadnego przełożenia na zapis licencji M$ Gdzie wyraźnie masz określone kto i na jakich warunkach jest "producentem". Chyba nie zaprzeczysz że w przypadku maków nie są spełnione te warunki? BTW w USA nowe maki są sprzedawane od razu z windows xp. Teraz pytanie: skoro licencja mac os x związana jest z legalnie zakupionym komputerem to czy kupując takiego maka można przegrać tygrysa od kolegi? To IMO jest ciekawa kwestia a nie jakiś OEMwy windows. BTW swojej żonie specjalnie kupiłem laptopa prawie o 1000 PLN droższego ze względu na legalnego Wxp pro. Fanaberia? Nie mamy legalny supportowany system i nie muszę się "bać" BSA;P Poza tym to zupełnie inny komfort pracy, ale to już OT...

#44 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 05 września 2006 - 20:37

Szczerze, nie MUSISZ mieć tej naklejki naklejonej... wystarczy, że będziesz ją posiadał i tyle, nikt nie zmusi Cię do oszpecenia MacBooka jakąś naklejką z hologramem xD. Noś ją z komputerem i tyle jeśli już TAK BARDZO ci na tym zależy.

PS: Skąd to wiem? Z potwierdzonych źródeł.

Tutaj się mylisz naklejenie naklejki jest warunkiem licencji... audytora/kontrolera legalności interesuję tylko to, jak widzi manipulacje przy naklejce chce faktury/dowodu zakupu.

#45 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 05 września 2006 - 20:50

Tutaj się mylisz naklejenie naklejki jest warunkiem licencji... audytora/kontrolera legalności interesuję tylko to, jak widzi manipulacje przy naklejce chce faktury/dowodu zakupu.



mi sie wydaje ze nie jest. trzeba miec spelnione 2-3 punkty z ponizeszej listy:

1. plyta cd
2. naklejka
3. ta "ksiazeczka"
4. fakutra/paragon

jesli masz spelnione przynajmniej 2 przpadki (np. plyta +fakutra, naklejka+plyta) lub 3 (plyta, naklejka, ksiazeczka lub faktura,ksiazeczka, plyta itp)

#46 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 05 września 2006 - 21:04

mi sie wydaje ze nie jest. trzeba miec spelnione 2-3 punkty z ponizeszej listy:

1. plyta cd
2. naklejka
3. ta "ksiazeczka"
4. fakutra/paragon

jesli masz spelnione przynajmniej 2 przpadki (np. plyta +fakutra, naklejka+plyta) lub 3 (plyta, naklejka, ksiazeczka lub faktura,ksiazeczka, plyta itp)


Otóż to!

@ Przemek

No normalnie aż sam siebie zacytuję xD Niemenij jednak nie będę znów do tego wracał. MOIM zdaniem piszemy o tym samym i to samo, ale jakoś nie do końca tymi samymi słowy i może przez to myślisz, że piszę coś innego, ale chodzi mi dokładnie o to co ty piszesz.

zakłada ona, iż odbiorcą wersji OEM jest producent komputera (składasz sam komputer z podzespołów? To jesteś jego producentem, tak należy to rozumieć, nie składasz? Nieważne OEM jest dedykowana właścicielom składaków) i MS nie będzie świadczył żadnych pomocy technicznych których podłożem jest sprzęt (tak by było z wersją BOX), czyyyyliiii. Kiedy nawala Ci RAM i system się przez to wiesza to nie przyślą technika swojego do Ciebie (o ile w ogóle w Polsce byli przysyłani). Jako producent składaka sam sobie musisz zapewnić pomoc i wsparcie techniczne, to tyle! Finito.


Co do Maków i systemów z nimi sprzedawanych, jeśli kupisz na allegro czy cuś Maka bez systemu, masz prawo se nawet zassać system z którym był sprzedawany i go zainstalować i jest to legalne, nawet skopiować od kolegi, chodzi o wersję systemu i tyle. Nie o nośnik!

PS: Co do licencji obecnych wersji OEM Windows to powiem, że źródła mojej wiedzy leżą w odpowiednich organach zajmujących się tym. Skoro to jest praca mojego kolegi i mi to wytłumaczył od A do Z to jakieś nadinterpretacje licencji nie są mi juć potrzebne, powtarza to co mi zostało powiedziane przez jak najbardziej kompetentny organ.

#47 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 05 września 2006 - 21:11

Piszcie co tam wam się wydaje, ja wam mówie jak to wyglądało w trakcie audytu :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych