Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[legalność] kiedy windows XP Home OEM jest legalny?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2006 - 00:06

wiem ze to nie forum o MS i PC ale nie udzielam sie na innych forach dlatego tu wlasnie o tym napisze. a mianowicie: u taty w firmie, znalazlem ostatnio jakiegos windowsa xp HE oem, naklajka z autentycznoscia, nieotwarta plyta cd itp na licencji jest napisane ze naklajka powinna byc naklejona prze producenta, no a ja chcial bym tego xp postawic za pomoca parrelels tak na wszelki wypadek(na studiach sie przyda) u siebie. czy jak nakleje sam ta naklejke u siebie na MB to bede posiadal legalna kopie systemu? czy BSA moze sie wtedy do mnie przyczepic?

#2 egodste

egodste
  • 266 postów
  • SkądWarszawa/ Wien

Napisano 02 września 2006 - 00:53

wersje OEM są do sprzedaży jedynie z nowymi komputerami PC... chyba. Jako, że wiedziałem, iż Windows jest mi niezbędny, wersja OEM została zakupiona właśnie z komputerem. mnmn... nie ma tam jakiś warunków licencyjnych? To, że foliowa koperta nie jest otwarta o niczym niestety nie świadczy, bo ktoś mógł zainstalować Windowsa z innej kopii płyty, a wziąć jedynie serial. i takie przypadki znam ;) może infolinia MS w Polsce Ci pomoże.

#3 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 września 2006 - 01:43

Jak chcesz go miec legalnie na PB musisz posiadac fakture zakupu win xp home razem z Macbookiem, wiec jak widzisz nici z twojego pomyslu o ile wiem tylko wersja Box jest przeznaczona dla makowcow, chyba ze resellerzy zechca sprzedac do maca windowsa oem.

#4 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 02 września 2006 - 01:45

Kiedyś było tak że można było kupić takiego Windowsa z np. myszką czyli nie koniecznie z całym komputerem. A naklejka ma być naklejona na komputer na którym ten Windows będzie używany. Czy taki proceder był legalny czy tylko praktykowany przez sklepy komputerowe - tego nie wiem.

#5 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 września 2006 - 01:53

Raczej watpie, na allegro sprzedaja win 98 oem + zepsuta mysz na fakturze ale przy kontroli oprogramowania mysle ze sie nie spawdzi. Jesli chodzi o oprogramowanie to moze byc dodane do sprzetu, np gra Oblivion moze byc dodana do najnowszej karty Radeon Xileśta, a do dobrej drukarki program pain shop pro, niestety w przypadku systemow operacyjnych oem jest nie do sprzetu ale do komputera, komputer jako cala jednostka centralna.

#6 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 02 września 2006 - 02:07

Kiedyś było tak że można było kupić takiego Windowsa z np. myszką czyli nie koniecznie z całym komputerem.
A naklejka ma być naklejona na komputer na którym ten Windows będzie używany.
Czy taki proceder był legalny czy tylko praktykowany przez sklepy komputerowe - tego nie wiem.

Nadal można tak kupić, i co ciekawe jest to legalne.
Przeczytaj dokładnie licencję OEM.
Jest to sposób na nagięcie licencji, nikt w MS nie przewidział że ludzie tak to wykorzystają. Tylko jeśli chcesz być w 100% legalny wraz ze zmianą takiej myszki musisz zmienić system.
Co do samej instalacji, sprawdź na infolinii czy nie jest serial zajęty bo może być tak jak pisał egodste, np u nas w firmie jak przychodzą komputery hurtem, to i tak się system instaluje z jednej-dwóch płytek i tylko nalepki nakleja właściwe.
Płyta to tylko nośnik, liczy się ilość kupionych licencji.

#7 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 września 2006 - 04:44

Do nowych licencji -- naklejka cdkey jest w kształcie chmurki - nie musisz kupować komputera, podzespołu - kupuje się samego windowsa i instaluje sie na dowolnym komputerze - co do myszek itd. po aktywacji windows zostaje przypisany do płyty głównej i wg. microsoftu nawet jak przeniesiesz tą myszkę do innego kompa i będziesz chciał przenieść windows to będzie to NIE LEGALNE!!!

#8 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 02 września 2006 - 08:25

Do nowych licencji -- naklejka cdkey jest w kształcie chmurki - nie musisz kupować komputera, podzespołu - kupuje się samego windowsa i instaluje sie na dowolnym komputerze - co do myszek itd. po aktywacji windows zostaje przypisany do płyty głównej i wg. microsoftu nawet jak przeniesiesz tą myszkę do innego kompa i będziesz chciał przenieść windows to będzie to NIE LEGALNE!!!


Nie mam w zwyczaju bronic zadnych firm, ale przeciez MS moglby napisac jasno: OEM tylko z nowym kompem i koniec. To, ze mozna sobie samemu kupic i zainstalowac Windows (gdyz wtedy jest sie uznanym za "producenta systemu komputerowego") to jest takie udogodnienie, jak to, ze wczesniej kupowalo sie Windows z myszka. Nie robmy wiec z tego afery. Inna sprawa to ceny OEM...

#9 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 02 września 2006 - 09:06

Wersję OEM kupujesz z danym sprzętem. Możesz ją mieć na nowego kompa, ale możesz, tak jak ja to kupiłem, mieć WinOEM razem z klawirką i myszą... Wtedy póki używasz (posiadasz?) tego sprzętu, póty OEM jest legalny.

#10 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 09:06

OEM można dokupić też do komputera składanego samodzielnie na przykład, nie ma już chyba wymogów kupowania głupich myszek itp. Jest za to przypisywane do konkretnej konfiguracji, także z macbooka już go nie ruszysz potem. Zadzwoń na support MS powiedzą Ci dokładniej jakie są warunki legalności (zdaje się powinny być conajmnieja dwa: naklejka i nośnik wliczone).

#11 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 02 września 2006 - 10:18

Jest jeszcze jedna opcja. MS w ramach akcji "bądź legalny" sprzedaje nawróconym piratom XP HE OEM za 300zł. Może, jak bedziesz miał szczęście, to te płytki nie będą się niczym różniły. Dla urzędu skarbowego musisz trzymać faktury przez pięć lat. (ulga remontowa, edukacyjna...) Tutaj nie ma żadnej ulgi ani wymogu trzymania faktury przez x lat. Na kontrole masz i tak nikłe szanse, a jak już, to rachunek wyrzuciłeś tak jak z płyt audio i DVD... Chyba, że po kluczu dojdą, że licencję sprzedali firmie ojca. Ale czym tu się martwić. I tak za pół roku będziesz myślał o postawieniu Visty...

#12 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2006 - 11:27

Jest jeszcze jedna opcja.
MS w ramach akcji "bądź legalny" sprzedaje nawróconym piratom XP HE OEM za 300zł. Może, jak bedziesz miał szczęście, to te płytki nie będą się niczym różniły.
Dla urzędu skarbowego musisz trzymać faktury przez pięć lat. (ulga remontowa, edukacyjna...)
Tutaj nie ma żadnej ulgi ani wymogu trzymania faktury przez x lat.
Na kontrole masz i tak nikłe szanse, a jak już, to rachunek wyrzuciłeś tak jak z płyt audio i DVD...

Chyba, że po kluczu dojdą, że licencję sprzedali firmie ojca. Ale czym tu się martwić. I tak za pół roku będziesz myślał o postawieniu Visty...



chyba powinienem miec windowsa z "chmurka" a teraz mam stara licencje :/ czyli nic z tego ...
o viscie nie bede mogl myslec bo MB zintegtowana grafike i chyba na takim czyc vista nie pojdzie :/
a po za tym xp mi starczy, bo i tak z niego nie bede korzystal, jedeynie co na studiach bede musial cos zrobic, lub przeniesc jakies pliki ktore nie dzialaja pod osx(xp to takie zabezpieczenie)

#13 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 02 września 2006 - 11:35

Chyba, że po kluczu dojdą, że licencję sprzedali firmie ojca. Ale czym tu się martwić. I tak za pół roku będziesz myślał o postawieniu Visty...

Nie wydaje mi się żeby na fakturze był klucz. Jeśli wcześniej nie był zarejestrowany w MS na firmę ojca to nijak nie dojdą.
Zresztą nie wydaje mi się żeby skarbówka robiąć kontrolę u Ciebie (masz firmę ???) robiła aferę włącznie z odwoływaniem się do MS czy aby napewno masz legalnego windowsa z tym konkretnie numerem.
Skarbowy nie jest od sprawdzania licencji, jak nie wpisujesz bzdurnych kosztów i płacisz VAT to nic im do tego.

#14 maryo666

maryo666
  • 574 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 września 2006 - 11:53

o viscie nie bede mogl myslec bo MB zintegtowana grafike i chyba na takim czyc vista nie pojdzie :/

mysle ze jakas odmiana visty ci bedzie dzialac te wymagania dotycza wersji Ultimate, Home Basic powinna dzialac :)

wiecej info:
http://pl.wikipedia....i/Windows_Vista

#15 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2006 - 11:57

Nie wydaje mi się żeby na fakturze był klucz. Jeśli wcześniej nie był zarejestrowany w MS na firmę ojca to nijak nie dojdą.
Zresztą nie wydaje mi się żeby skarbówka robiąć kontrolę u Ciebie (masz firmę ???) robiła aferę włącznie z odwoływaniem się do MS czy aby napewno masz legalnego windowsa z tym konkretnie numerem.
Skarbowy nie jest od sprawdzania licencji, jak nie wpisujesz bzdurnych kosztów i płacisz VAT to nic im do tego.


ja firmy nie mam i nie martwie sie o US tylko jak odwiedzi tate BSA to moga i do domu wpasc ... dlatego chce miec legalnego windowsa :P

#16 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2006 - 11:59

ja firmy nie mam i nie martwie sie o US tylko jak odwiedzi tate BSA to moga i do domu wpasc ... dlatego chce miec legalnego windowsa :P



a jak bym MS wyslal cd+licencje+naklejke i powiedziel ze sprzedawca mnie oszukal i powiedzial ze system bedzie legalny a w rzeczywistosc nie jest? podal bym jakie durne nazwisko i powiedzial ze kupilem windowsa na giełdzie?

#17 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 02 września 2006 - 13:44

a jak bym MS wyslal cd+licencje+naklejke i powiedziel ze sprzedawca mnie oszukal i powiedzial ze system bedzie legalny a w rzeczywistosc nie jest? podal bym jakie durne nazwisko i powiedzial ze kupilem windowsa na giełdzie?

Myślę że odpowiedzą, że to Twój problem.
Poza tym na czym polega "nielegalność" jeśli masz nalepkę, licencję i orginalny nośnik ?
Nie wiem ile Twój tato ma komputerów w firmie, ale weź się po nich przeleć i zobacz czy gdzieś nie jest użyty ten serial, jesli znajdziesz przyklej nalepkę, jeśli nie to masz legalny system. Nikt przecierz nie zabrania kupowania/posiadania systemu ze starej partii ze starymi nalepkami.

#18 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 02 września 2006 - 14:36

a jak bym MS wyslal cd+licencje+naklejke i powiedziel ze sprzedawca mnie oszukal i powiedzial ze system bedzie legalny a w rzeczywistosc nie jest? podal bym jakie durne nazwisko i powiedzial ze kupilem windowsa na giełdzie?

No...no.... :> Jezeli ktos spyta jak uruchomic OSX na PC albo skad sciagnac to czy tamto to jest wielki lament o zlodziejstwie i piractwie, ale jak w interesie jablkowca jest przekrecik to cichosza :>
Dodam jeszcze, ze przekretalski jest moderatorem ;p

#19 egodste

egodste
  • 266 postów
  • SkądWarszawa/ Wien

Napisano 02 września 2006 - 15:41

no ale o co loto? przecież płyta oryginalna, naklejka też, przy założeniu, że serial nigdzie nie został użyty, w świetle tego co zostało tu wcześniej napisane, Windows będzie legalny.

#20 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 02 września 2006 - 15:54

no ale o co loto? przecież płyta oryginalna, naklejka też, przy założeniu, że serial nigdzie nie został użyty, w świetle tego co zostało tu wcześniej napisane, Windows będzie legalny.

Jezeli nie zostal uzyty serial to taki Windows bedzie legalny jezeli posiada nowa licencje OEM. W przypadku starej licencji OEM (czyli naklejki nie majacej ksztaltu chmurki) to chyba taki Windows bedzie legalny tylko w przypadku uzywania sprzetu z jakim zostal kupiony (jezeli to byla przykladowa myszka to powinna byc uzywana razem z komputerem). Nie jestem pewien, ale moja ostatnia rozmowa z konsultantka Microsoftu sugeruje wlasnie takie podejscie do sprawy.

#21 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 września 2006 - 15:56

No...no.... :> Jezeli ktos spyta jak uruchomic OSX na PC albo skad sciagnac to czy tamto to jest wielki lament o zlodziejstwie i piractwie, ale jak w interesie jablkowca jest przekrecik to cichosza :>
Dodam jeszcze, ze przekretalski jest moderatorem ;p

Erm, a jakiego typu przekręt? Z tego co dowiedziałem się w Microsoft Polska, system OEM przypisany jest do komputera, na którym został po raz pierwszy zainstalowany. Nie musi być do niego podłączony podzespół, wraz z którym kupiono Windows OEM. Czyli różnica polega na tym, że licencji systemu OEM nie można przenieść na inny komputer. Jeżeli więc nabędziemy system Windows OEM i po raz pierwszy zainstalujemy go na Macu, będzie to w pełni legalne działanie.

Natomiast w przypadku OS X nie istnieje legalna metoda zainstalowania go na sprzęcie wyprodukowanym przez inną firmę niż Apple.

Marcinie1979, oczekuję teraz, że albo wykażesz niezgodność z prawem zainstalowania systemu Windows w wersji OEM na komputerze Apple, albo przeprosisz Myapple za posądzenie go o przekręty.

#22 Marcin1979

Marcin1979
  • 249 postów

Napisano 02 września 2006 - 16:05

Erm, a jakiego typu przekręt? Z tego co dowiedziałem się w Microsoft Polska, system OEM przypisany jest do komputera, na którym został po raz pierwszy zainstalowany. Nie musi być do niego podłączony podzespół, wraz z którym kupiono Windows OEM. Czyli różnica polega na tym, że licencji systemu OEM nie można przenieść na inny komputer. Jeżeli więc nabędziemy system Windows OEM i po raz pierwszy zainstalujemy go na Macu, będzie to w pełni legalne działanie.

Natomiast w przypadku OS X nie istnieje legalna metoda zainstalowania go na sprzęcie wyprodukowanym przez inną firmę niż Apple.

Marcinie1979, oczekuję teraz, że albo wykażesz niezgodność z prawem zainstalowania systemu Windows w wersji OEM na komputerze Apple, albo przeprosisz Myapple za posądzenie go o przekręty.

Nie przeprosze, gdyz nie kwestionowalem legalnosci zainstalowania Windowsa na Maku w przypadku, gdy ten Windows nie zostal jeszcze uzyty (co byloby oczywiscie legalne), ale sposob zdobycia licencji jaki sugerowal Myapple polegajacy na podaniu falszywych informacji (informacja o oszukaniu przez sprzedawce i podaniu zmyslonego nazwiska).

#23 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 02 września 2006 - 16:09

ja firmy nie mam i nie martwie sie o US tylko jak odwiedzi tate BSA to moga i do domu wpasc ... dlatego chce miec legalnego windowsa :P


Prawdopodobieństwo wizyty ekipy BSA jest niewielkie. Jak już Cię odwiedzą........to racej martwiłbym się o misternie kolekcjonowane mp3, filmy, jakieś triale-nie triale. Tego bardziej bym się obawiał niż samego windowsa.

Sam mam starego maca więc nie wiem jak działa dualboot, ale nie wiem czy gość ze skarbówki będzie wiedział jak odpalić windę na macu. Zastanawiające jest również czy panowie z BSA będą informatykami, czy tylko taki co proszą o pokazanie rachunków i wyglądu płyt ( nauczą się wszystkiego na pamięć co i jak)

#24 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 02 września 2006 - 16:13

a jak bym MS wyslal cd+licencje+naklejke i powiedziel ze sprzedawca mnie oszukal i powiedzial ze system bedzie legalny a w rzeczywistosc nie jest? podal bym jakie durne nazwisko i powiedzial ze kupilem windowsa na giełdzie?



Zamiast ściemniać przy kontroli, poszedłbym na policję zgłosić, że ktoś mnie okradł. Zabrał mi torbę/plecak w którym miałem fakturę, którą zapomniałem wyciągnąć.

Zawsze masz podkładkę dla kontrolerów, a z drugiej strony już nie pamiętasz kto Ci go sprzedał (miałeś sesję, tata płacił....)

#25 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 04 września 2006 - 13:33

mysle ze jakas odmiana visty ci bedzie dzialac te wymagania dotycza wersji Ultimate, Home Basic powinna dzialac :)

wiecej info:
http://pl.wikipedia....i/Windows_Vista



Vista Home Basic nie ma Aero.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych