Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Nauka gry na keyboardzie - czy to trudne?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 sierpnia 2006 - 19:11

Cześć, od dawna chciałem grać na keyboardzie ale bez nauki interpretacji zapisu nutowego ani rusz. I mam pytanie, czy jest to trudne?

#2 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 31 sierpnia 2006 - 19:18

To jest dopiero think different :). Nie, trudne nie jest, chociaż porządnie się*tego nigdy nie nauczyłem, bo jak muszę*to korzystam z tabulatur. W internecie jest sporo darmowych kursów. Google twoim przyjacielem :).

#3 Rycerz

Rycerz
  • 271 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 31 sierpnia 2006 - 19:18

Niee :) To nie jest aż takie trudne :) Jak chcesz jakieś nuty do starszych utworów to mogę Ci wyslać mam 2 CD plików midi wraz z programem odczytującym nuty :) aha skończyłem szkołę muzyczną tak się pochwalę :D

#4 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 31 sierpnia 2006 - 19:21

wiesz to zalezy. jak masz sluch i talent muzyczny to dosc proste. jesli tego nie masz to nigdy nie bedziesz dobrze gral...

#5 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 sierpnia 2006 - 19:37

To mnie pocieszyliście, że jednak to jest możliwe:) Pozdrawiam

#6 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 31 sierpnia 2006 - 20:46

Z mojego doświadczenia: gra na klawiszach, a czytanie nut to dwie różne rzeczy :) Mam na ten przykład znajomego, który praktycznie w ogóle nut nie czyta, ale ze słuchu potrafi zagrać wszystko! Patrząc na siebie samego, powiem ci że nauka interpretacji zapisu nutowego to nie jest trudna sprawa, ale potrzeba do niej mnóstwo samozaparcia! Siadasz, otwierasz jakieś nuty i czytasz na głos jak książkę. Z czasem będzie tylko lepiej :) Sama gra na klawiszach, jeśli tylko będzie ci sprawiała przyjemność i masz trochę predyspozycji pójdzie szybko. Ale wirtuozem już nie zostaniesz ;) bo nie masz wyrobionych chrząstek stawowych w palcach, ale to chyba nie problem ;)

#7 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:26

Z mojego doświadczenia: gra na klawiszach, a czytanie nut to dwie różne rzeczy :) Mam na ten przykład znajomego, który praktycznie w ogóle nut nie czyta, ale ze słuchu potrafi zagrać wszystko!

Patrząc na siebie samego, powiem ci że nauka interpretacji zapisu nutowego to nie jest trudna sprawa, ale potrzeba do niej mnóstwo samozaparcia! Siadasz, otwierasz jakieś nuty i czytasz na głos jak książkę. Z czasem będzie tylko lepiej :)

Sama gra na klawiszach, jeśli tylko będzie ci sprawiała przyjemność i masz trochę predyspozycji pójdzie szybko. Ale wirtuozem już nie zostaniesz ;) bo nie masz wyrobionych chrząstek stawowych w palcach, ale to chyba nie problem ;)


Czyli po prostu trzeba wziąć się za siebie i tyle:)

Pozdrawiam

#8 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:30

Czytanie nut to pikuś, mnie to weszło w głowę samo. Ba, nawet naciskanie odpowiednich guziczków na klawiaturze w odpowiednim momencie w sobie wytresowałem. Tyle że nawet głuchy pawian któremu słoń nadepnął na ucho nie nazwie tego "grą" :) Od czytania nut i naciskania klawiszy do momentu gdy da się tego słuchać to naprawdę daleka droga. A nawet jeśli ją przejdziesz, to bez talentu nadal będzie to brzmiało jak odtwarzane przez maszynę. To jest właśnie różnica między sztuką a wyrobnictwem, niestety ja takich talentów nie posiadam. :> Powodzenia w nauce życzę :)

#9 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:40

Proponuję Ci kupić jakąś szkołe na keyboard (około ~20 zł) albo zapisać się do szkoły muzycznej - frajda jest duża, owszem początki ciężkie, ale potem....
warto, bierzesz sobie potem laske na chatę, zagrasz jej coś i jest Twoja :) napewno będziesz miał większe szanse niż jakbyś miał jej coś w Fotoszkapie narysować - chociaż... :)


Jakbyś miał jakieś wielkie problemy zawsze mogę Ci coś podpowiedzieć ...

#10 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:43

a jakbyś chciał rozpocząć zabawę potem z pisaniem nutek to polecam darmowego notepada (www.makemusic.com) dla mac os X - niedługo wyjdzie 2007 universal -

#11 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:45

Dokładnie, trzeba się wziąść za siebie :) No i zgadzam się z @parasistem - gra, a rzemieślnictwo to dwie różne rzeczy :) Mój znajomy gra na elektryku i jest na prawdę świetny! Ale chociaż gra według tych samych nut co koleś, który gra już 30 lat, to wychodzi to inaczej. Tak samo jest z klawiszami. Potrzeba czasu i wytrwałości! Nie dorównasz komuś kto gra 5 lat dłużej niż ty, chyba że jesteś genialny ;) Swoją drogą ty chcesz grać dla siebie, czy coś więcej?

#12 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:51

Mam jednego znajomego, zawodowego muzyka i przy okazji makjuzera:) Na szkołe muzyczną nie mam czasu. Ale w jakieś publikacje, książki się zaopatrze. Chcę grać dla siebie. Po prostu. Odczuwać te przyjemność...

#13 51m0n

51m0n
  • 6 980 postów

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:54

Według mnie zawsze fajniej jak jednak jest ktoś kto ci coś pokaże, wytłumaczy, tak na żywo, nie tylko książka. Także czasem pomęcz znajomego :D

#14 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 sierpnia 2006 - 21:56

Według mnie zawsze fajniej jak jednak jest ktoś kto ci coś pokaże, wytłumaczy, tak na żywo, nie tylko książka. Także czasem pomęcz znajomego :D


Jasne. Jak tylko jest w pobiżu jakiegokolwiek instrumentu to wpada w trans:) I nie może przestać szarpać strun.

#15 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 01 września 2006 - 23:57

1.) 1st szkoły muzycznej zaliczony 8) Razem 8 lat grania.

2.) Daniel, ile masz lat? Od wieku dużo zależy.

3.) Zadecyduj czy chcesz się uczyć gry na keyboardzie czy pianinie - od tego wiele zależy - przede wszystkim styl grania i poziom trudności. Chcesz robić za półautomatyczną orkiestrę czy wolisz włożyć w grę nieco manualnej techniki?

4.) Jak już zadecydujesz, musisz się zastanowić, co chcesz osiągnąć. Czy zadowoli Cię odgrywanie prostych melodyjek, czy chcesz grać "prawdziwe" nuty? Chcesz grać po weselach czy raczej w domciu pojazzować?

5.) Jedno jest pewne - z nauką gry na instrumencie nigdy nie jest łatwo - wymaga to ogromnej cierpliwości i nakładu pracy. Ćwiczenie to podstawa i żałuję, że sam nie potrafię na to znaleźć czasu i chęci.

6.) Nie chcę Cię przerazić, dlatego na koniec powiem - WARTO. Na pewno taka nauka nie będzie czasem straconym. Co prawda, kiedy "rozczytujesz" utwór, próbujesz go doćwiczyć, uczysz się go na pamięc - wtedy jest trudno - ale kiedy już zaczynasz utwór grać, bawić się muzyką, to pozostaje duma i olbrzymia satysfakcja... :D 8)

Pozdr i powodzenia!

#16 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 września 2006 - 06:18

Lat mam 17. Chcę grać na keyboadzie MIDI w Grarage Band:) Chce umieć grać prawdziwe nuty. Pewnie, że warto!

#17 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 02 września 2006 - 09:27

17 to dużo... Większość muzyków rozpoczyna edukację w wieku szkolnym (ja byłem w 3 podstawówki, a to i tak późno). Zasad muzyki czy nut nie jest się trudno nauczyć - wszystko jest oparte na matematyce i można kompletnie nie mieć słuchu (inni mówią "talentu"), a być z tym obeznanym perfekcyjnie. Najlepiej znajdź kogoś kto się na tym zna i cierpliwie Ci wtyłumaczy o co w tym wszystkim chodzi ;) Niestety, ja żadnych książek nie znam, bo mięliśmy zajęcia z nauczycielami, jak w zwykłej szkole. A co do grania utworów... Tutaj zależy przede wszystkim od twojego zapału, zacięcia (ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie) i od Twoich predyspozycji (słuch - czy będziesz wiedział, że grasz żle? Czy "czujesz" utwór?). Ale nie martw się - nie każy musi zostać Szopenem (ja też nie, choć trochę żałuję, że nie poszedłem na IIst). Pozdr

#18 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 02 września 2006 - 10:27

17 to dużo... Większość muzyków rozpoczyna edukację w wieku szkolnym (ja byłem w 3 podstawówki, a to i tak późno).


Zasad muzyki czy nut nie jest się*trudno nauczyć - wszystko jest oparte na matematyce i można kompletnie nie mieć słuchu (inni mówią "talentu"), a być z tym obeznanym perfekcyjnie. Najlepiej znajdź kogoś kto się na tym zna i cierpliwie Ci wtyłumaczy o co w tym wszystkim chodzi ;) Niestety, ja żadnych książek nie znam, bo mięliśmy zajęcia z nauczycielami, jak w zwykłej szkole.

A co do grania utworów... Tutaj zależy przede wszystkim od twojego zapału, zacięcia (ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie) i od Twoich predyspozycji (słuch - czy będziesz wiedział, że grasz żle? Czy "czujesz" utwór?).


Ale nie martw się - nie każy musi zostać Szopenem (ja też nie, choć trochę żałuję, że nie poszedłem na IIst).

Pozdr


Aha:) Wiem, że lat już trochę mam, ale ponoć na naukę nigdy nie jest za późno. Nie chodzi mi o grywanie na weselach czy coś, to nie dla mnie:P W domowym zaciszu z pomocą GB dla siebie, znajomych i dla własnej satysfakcji.

Słuch... Wiele utworów znam na pamięć, że mogę je zanucić:P Tylko czy to o to chodzi?

#19 Qjaf

Qjaf
  • 3 postów

Napisano 09 września 2006 - 20:29

Troche w tym racji:cool: :cool: Wprawdzie nie gram skomplikowanych melodyjek, jedynie Beatlesi, czy Rodowicz, ale musze przyznac, ze do takich piosenek nie trzeba miec krzty talentu:D Ja zaczalem rok temu, przejrzalem sobie xiazeczke, okazalo sie ze to czysta przyjemnosc. Nie gram regularnie no chyba, ze we wakacje. Poznalem okolo 30 akordow, myle sie-nie ukrywam tego. Nade wszytsko czerpie z gry nieklamana satysfakcje. Aha! na dobry poczatek odpowiednia muza jest disco polo-latwe, krotkie i przyjemne.POWODZENIA:wink:

#20 Qjaf

Qjaf
  • 3 postów

Napisano 09 września 2006 - 20:31

Wiek nie gra roli! Ja mam 19:D Probowalem z etiuda rewolucyjna...ciut za trudna:DJESZCZE

#21 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 września 2006 - 21:47

To prawda, że wiek nie gra roli. Nauka zapisu nutowego nie jest trudna - można to opanować w pół roku (oczywiście zapis w notacji podstawowej) ale nie w tym problem. Jażeli chcesz naprawdę nauczyć się grać, przede wszystkim trzeba dużo ćwiczyć, a jeżeli chciałbyś nauczyć się odtwarzać utwory ze słuchu wówczas nie obejdzie się bez poznania podstawowych zasad rytmiki, harmoniii i kontrapunktu. Przyzwoitej gry na instrumentach klawiszowych możesz nauczyć się w 2 - 3 lata, ale najlepsze wyniki uzyskuje się ćwicząc na instrumentach "naturalnych" - fortepian, pianino, ostatecznie porządny instrument elektroniczny ale z (uwaga) dynamiczną, ważoną klawiaturą pełnowymiarową (pianino chyba tańsze :-) )
Na szkołę muzyczną to już rzeczywiście trochę za późno - żadna średnia szkoła muzyczna (wyższa tym bardziej) nie przyjmie nikogo bez znajomości teorii muzyki i podstawowych umiejętności wykonawczo-interpretacyjnych (wyjątek: kierunki wokalne), natomiast istnieją jeszcze tzw. ogniska muzyczne (przeważnie przy różnych domach kultury) gdzie również można sie sporo nauczyć - ale to już należy od nauczyciela :-)
Jednym słowem, o karierze wirtuoza raczej zapomnij, natomiast pograć sobie czy koleżankom jeszcze się może udać. Chociaż mogę się mylić (co do wirtuoza) - we współczesnej muzyce umiejętność gry jest tylko niewielkim elementem marketingowego sukcesu :-)

Z poważaniem,
mgr sztuki, Wydz. I Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki
Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie

#22 catseye

catseye
  • 215 postów
  • SkądKrakow/Żory

Napisano 09 września 2006 - 22:06

Jeśli chodzi o elementarne zagadnienia związane z teoretycznymi podstawami muzyki - polecam ksiązke "Teoria muzyki" Liliany Zganiacz - Mazur; Wyd. Muzyczne CONTRA www.contra.waw.pl - napisane wszystko od zupełnych podstaw, a obejmuje właściwie materiał szkół muzycznych I stopnia
Z tego co pamiętam mają też sporo ćwiczeń z kształcenia słuchu (dyktaty muzyczne na cd i nutach itp.)

Generalnie nie jest to trudne, z resztą wszystko już chyba forumowicze powiedzieli....

Pamiętaj jednak, teoria - teorią, najwięcej frajdy daje właśnie "garażowe", a także (a może przede wszystkim) wspólne granie!!

Życzę wytrwałości i efektów!!!!

#23 Mepps

Mepps
  • 43 postów
  • SkądJarocin

Napisano 09 września 2006 - 22:10

... fakt wiek nie gra roli ... czas gra :) Na studiach miałem współlokatora - akordeonistę i gitarzystę w jednym :) Skończył muzyczną drugiego stopnia ... czyli ok. 10 lat nauki. Mówił, że dziennie ćwiczył po 5h, wakacje 8h :) Wtedy już studiował filologię ... ale jak brał intrument do ręki słyszało się te godziny ćwiczeń. Przy okazji fan jazzu ... dużo się od niego nauczyłem ... pamiętam, że godzinami mógł opowiadać "jazzowej teorii grania" i demonstrował to :) ...słowem maniak :) ... dziasiaj wątpię, że ma coś do czynienia z muzyką ... pewnie i tak sprzedał gitarę :(

#24 Daniel

Daniel
  • 925 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 09 września 2006 - 22:34

Na początku chcę Wam bardzo podziękować za wszystkie odpowiedzi. Nie nadążam tego czytać:) Makjuzerzy to zdolni ludzie i bardzo pomocni.

Po napisaniu tego posta przyznam każdemu po punkcie na reputację. A teraz do rzeczy...

Troche w tym racji:cool: :cool: Wprawdzie nie gram skomplikowanych melodyjek, jedynie Beatlesi, czy Rodowicz, ale musze przyznac, ze do takich piosenek nie trzeba miec krzty talentu:D Ja zaczalem rok temu, przejrzalem sobie xiazeczke, okazalo sie ze to czysta przyjemnosc. Nie gram regularnie no chyba, ze we wakacje. Poznalem okolo 30 akordow, myle sie-nie ukrywam tego. Nade wszytsko czerpie z gry nieklamana satysfakcje. Aha! na dobry poczatek odpowiednia muza jest disco polo-latwe, krotkie i przyjemne.POWODZENIA:wink:


Wole jednak nieco ambitniejszą muzykę, ot chociażby melodie z piosenek Katie Melua, Celine Dion czy Bryana Adamsa.

Z jakiej książeczki się uczyłeś? Najlepiej to bym od razu o link do księgarni prosił:)


To prawda, że wiek nie gra roli. Nauka zapisu nutowego nie jest trudna - można to opanować w pół roku (oczywiście zapis w notacji podstawowej) ale nie w tym problem. Jażeli chcesz naprawdę nauczyć się grać, przede wszystkim trzeba dużo ćwiczyć, a jeżeli chciałbyś nauczyć się odtwarzać utwory ze słuchu wówczas nie obejdzie się bez poznania podstawowych zasad rytmiki, harmoniii i kontrapunktu. Przyzwoitej gry na instrumentach klawiszowych możesz nauczyć się w 2 - 3 lata, ale najlepsze wyniki uzyskuje się ćwicząc na instrumentach "naturalnych" - fortepian, pianino, ostatecznie porządny instrument elektroniczny ale z (uwaga) dynamiczną, ważoną klawiaturą pełnowymiarową (pianino chyba tańsze :-) )
Na szkołę muzyczną to już rzeczywiście trochę za późno - żadna średnia szkoła muzyczna (wyższa tym bardziej) nie przyjmie nikogo bez znajomości teorii muzyki i podstawowych umiejętności wykonawczo-interpretacyjnych (wyjątek: kierunki wokalne), natomiast istnieją jeszcze tzw. ogniska muzyczne (przeważnie przy różnych domach kultury) gdzie również można sie sporo nauczyć - ale to już należy od nauczyciela :-)
Jednym słowem, o karierze wirtuoza raczej zapomnij, natomiast pograć sobie czy koleżankom jeszcze się może udać. Chociaż mogę się mylić (co do wirtuoza) - we współczesnej muzyce umiejętność gry jest tylko niewielkim elementem marketingowego sukcesu :-)


Pocieszyłeś mnie, że nauka nut nie jest trudna. Na ćwiczenia czas jakoś*znajdę. Instrument naturalny? Aktualnie nie mam miejsca na pianino w mieszkaniu. Może za rok, o ile rodzice postawią domek... Ja jestem jak najbardziej za:)

Wirtuozeria to raczej nie dla mnie. Ale granie dla siebie i dla innych jak najbardziej mnie pociąga. Od lat... Keyboard już sobie wypatrzyłem:
http://midi.pl/p1233...a6f61eda69cf9f9

Pozostało tylko zamówić:)

Jeśli chodzi o elementarne zagadnienia związane z teoretycznymi podstawami muzyki - polecam ksiązke "Teoria muzyki" Liliany Zganiacz - Mazur; Wyd. Muzyczne CONTRA www.contra.waw.pl - napisane wszystko od zupełnych podstaw, a obejmuje właściwie materiał szkół muzycznych I stopnia


Mógłbyś konkretny link do pozycji podać? Sporo tego, tytuły podobne. Z góry wielkie dzięki!

... fakt wiek nie gra roli ... czas gra :)
Na studiach miałem współlokatora - akordeonistę i gitarzystę w jednym :)
Skończył muzyczną drugiego stopnia ... czyli ok. 10 lat nauki.
Mówił, że dziennie ćwiczył po 5h, wakacje 8h :)
Wtedy już studiował filologię ... ale jak brał intrument do ręki słyszało się te godziny ćwiczeń. Przy okazji fan jazzu ... dużo się od niego nauczyłem ... pamiętam, że godzinami mógł opowiadać "jazzowej teorii grania" i demonstrował to :) ...słowem maniak :) ... dziasiaj wątpię, że ma coś do czynienia z muzyką ... pewnie i tak sprzedał gitarę :(


Mój kumpel jeszcze dwa lata temu szukał instrumentu dla siebie. W końcu wybrał gitare elektryczną. Wiosną tego roku już grał w zespole z innymi kumplami z klasy.

Na szkołę muzyczną nie mam czasu. Muszę koniecznie się za naukę głównie matmy wziąć żeby się na informatykę dostać.

Dziękuje za wszystkie życzenia. Proszę też o linki do księgarni z książkami do nauki. A tymczasem życzę miłej nocy!


#25 catseye

catseye
  • 215 postów
  • SkądKrakow/Żory

Napisano 09 września 2006 - 22:56

http://www.contra.wa...m#TEORIA MUZYKI - to do "Teorii Muzyki"
http://www.contra.waw.pl/edukacja.htm - a to do kształcenia




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych