Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Recenzja MacBook'a Alu 2GHz


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
58 odpowiedzi w tym temacie

#1 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 21 stycznia 2009 - 19:29

[newshuge]http://farm4.static.flickr.com/3521/3226475171_c048244d29_o.jpg[/newshuge]

Recenzja laptopa: MacBook Alu 
2 GHz, 2 GB RAM, 160 GB dysk

Dołączona grafika

Dołączona grafika


1. Specyfikacja techniczna

Dołączona grafika


Laptopa kupiłem we wrocławskim oddziale firmy Cortland. Recenzowany przeze mnie egzemplarz to tańsza wersja najnowszego aluminiowego MacBooka. Jego specyfikację techniczną zamieszczoną przez producenta na pudełku pokazuje zdjęcie.

Dołączona grafika


2. W zestawie

Dołączona grafika


Wróciwszy do domu odpakowałem duże kartonowe pudełko. Zdziwiłem się gdy zobaczyłem kolejne, tym razem małe, białe, stylowe opakowanie MacBooka. Producent chwali się “ekologicznością” której wynikiem jest redukcja rozmiarów opakowań. W ostatecznym rozrachunku otrzymujemy opakowanie niewiele większe od zeszytu A4. Jednak najciekawsza była jego zawartość. Znajdował się tam przepięknie wykonany komputer, zasilacz z dwoma końcówkami(długa oraz bezpośredni wtyk), ściereczka do pucowania nowego nabytku, komplet przewodników (także w języku polskim) oraz płyty z systemem operacyjnym i dodatkowymi programami. Byłem pod wrażeniem jakości wykonania każdej części tego zestawu. Nawet ściereczka posiadała firmowe logo i była starannie zapakowana w foliową kopertę. Zasilacz i kable delikatnie spięte folią ochronną. Mimo wszystko nawet części bliskie ideału nie przyćmią braku dodatków takich jak chociażby pilot multimedialny. Jest to alternatywa oferowana przez Apple w swoim sklepie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika


3. Obudowa, klawiatura oraz touchpad

Obudowa była jednym z elementów, które skłoniły mnie do zakupu tego urządzenia. Unibody - tak Apple nazwało swoje nowe dzieło - osłona dla laptopa wycięta z jednego bloku aluminium. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to dzieło sztuki. Zachwyca precyzją i przemyślanym układem. Żaden element w obudowie nie trzeszczy, wszystko stanowi jedną, integralną część. Brakuje słów aby dokładnie opisać ten majstersztyk. Metal jest bardzo przyjemny w dotyku, nie zostają na nim ślady palców (może czasami smugi przy większych zabrudzeniach)

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Wszystkie złącza znajdują się po lewej stronie komputera. Apple uraczyło nas: gniazdem Ethernet, dwoma portami USB 2.0, nowym MiniDisplay Port, wejściami optycznymi oraz magnetycznym złączem zasilacza i blokadą Kensington Lock. Dodatkowo umieszczono wskaźnik baterii. Po naciśnięciu przycisku zapali się liczba diod odpowiadająca stanowi naładowania naszego akumulatora. Pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy to dosyć mała liczba portów USB. Wydaje mi się, że powinno być 50% więcej :) aczkolwiek przy codziennej pracy nie stwierdzam ogromnego zapotrzebowania tak więc to jest raczej kwestia gustu. Frontalnie przed użytkownikiem znajduje się wyżłobienie, które umożliwi nam otworzenie pokrywy komputera a po prawej stronie mamy szczelinową nagrywarkę DVD. Mankamentem wydaje się być Minidisplay Port. Obecnie bardzo znikoma ilość monitorów dysponuje takim złączem, użytkownik musi się zaopatrzyć w przejściówkę na bardziej rozpowszechnione standardy. Cena takiego udogodnienia (minidisplay port -> DVI) do 131 zł. Tyle samo zapłacimy za przejściówkę na VGA. W styczniu miała być dostępna także na HDMI. Do złączek nie pasują przejściówki DVI na VGA tak więc jeśli chcemy korzystać z obu standardów musimy wydać 262 zł na oryginalne adaptery. Udało mi się jedynie znaleźć działającą przejściówkę DVI na HDMI. Wiele osób będzie doskwierał brak portu FireWire. Osobiście nie korzystam z takiego rozwiązania i nie jestem w stanie potwierdzić słuszności zarzutu. Apple jako sugeruje w takim wypadku zakup droższego i większego MacBooka Pro zawierającego to złącze.

http://farm4.static.flickr.com/3369/3222749563_bb66aa83fc.jpg

http://farm4.static...._f7d0acec12.jpg

http://farm4.static...._4c2edde07b.jpg


Apple postanowiło ułatwić dostęp do części nowego laptopa. W spodniej części obudowy znajduje się specjalna wajcha, która umożliwia nam zdjęcie panelu maskującego baterię oraz dysk twardy. Dostęp do procesora i pamięci RAM jest nieco bardziej skomplikowany, ale wszystkie czynności, które musimy wykonać alby zmodyfikować konkretny element opisuje bardzo dokładnie instrukcja. Nawet na panelu maskującym jest obrazkowy tutorial dotyczący wykręcenia dysku.

http://farm4.static.flickr.com/3260/3222753135_6f677b5097.jpg


Klawiatura MacBooka jest osadzona w wgłębieniu, tak że klawisze są na równym poziomie z resztą obudowy. Przyciski są koloru czarnego, charakteryzują się wyraźnym skokiem. Między nimi znajdują się przerwy. Jedyną wadą klawiatury jest podatność na uwidacznianie pozostawionych na klawiszach odcisków palców. Warto zauważyć, że nie jest to znany układ klawiszy, nie jest znany użytkownikom Windowsa rzecz jasna. Zamiast logo najpopularniejszego systemu mamy przycisk cmd, specyficzne są też małe/połówkowe “strzałki”. Na klawiszach F1-12 znajdują się obrazki odpowiadające konkretnym działaniom systemowym (rozjaśnianie, widgety, zmiany utworów iTunes, kontrola głośności) Zdziwić może brak przycisku delete. Po dłuższych poszukiwaniach odkryłem że takie same działanie ma przycisk backspace z klawiszem fn. Droższa wersja MacBooka ma czujniki zbliżeniowe, które po przyłożeniu rąk do klawiatury włączają jej podświetlanie. W prawym górnym rogu mamy klawisz odpowiedzialny za wysuwanie płytki z szczelinowego napędu.


http://farm4.static.flickr.com/3409/3222754557_03f2371377.jpg


Kolejnym elementem, który przemawia na korzyść nowego działa Apple jest touchpad. Bardzo duży touchpad. Jest największym gładzikiem jaki kiedykolwiek widziałem w przenośnym komputerze. Nie posiada wyodrębnionych przycisków. Można klikać większością jego dolnej powierzchni roboczej. Twórcy umieścili go centralnie w delikatnym wgłębieniu. Jego wierzchnia warstwa jest pokryta szkłem. Element ten jest bardzo przyjemny w dotyku i obsługuje funkcję multitouch znaną użytkownikom iPhone. Przykładowe zastosowanie nowej technologii to obsługa gestów np: pociągnięcie czterech palców w dół włącza expose, w górę minimalizuje wszystkie otwarte okna, możemy także obracać zdjęcia przykładając dwa palce i wykonując okrężny ruch. Jest wiele zdefiniowanych przez firmę gestów, które można w niewielkim stopniu dostosować w ustawieniach systemowych w zakładce trackpad.

http://farm4.static.flickr.com/3439/3223606984_114cbb05e1.jpg

http://farm4.static...._03e9fc566c.jpg


4. Ekran

Następny duży plus dla Apple. Nowy panoramiczny (13,3”) ekran MacBook’a jest wspaniały. Ośmielę się*powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych ekranów jakie widziałem. Led’owe podświetlania, bardzo żywe kolory i duży kontrast to tylko słowa opisujące ten wspaniały wyświetlacz. Będąc w większym sklepie komputerowym warto samemu się przekonać. Mamy ogromną możliwość regulacji podświetlenia. Monitor reaguje też sam w niewielkim stopniu na zmianę natężenia zewnętrznego światła. Cała matryca jest otoczona gumowym paskiem, który zapobiega stykowi szkła i aluminiom obudowy po zamknięciu. Ekran jest sztywny i nie kołysze się przy zmianie kąta nachylenia. Najwyższą oferowaną rozdzielczością jest 1280x800. Szklana matryca wzbudza wiele kontrowersji wśród użytkowników, jednak jest to kwestia gustu i pozostawię ten podpunkt bez komentarza.

http://farm4.static.flickr.com/3265/3223608944_22136864e6.jpg


5. Osiągi i system operacyjny

Nowy Mac OS X Leopard w wersji 10.5.6 jest bardzo szybkim systemem. Czas jaki mija od wciśnięcia przycisku power do pełnej gotowości systemu to ułamek czasu oczekiwania na logo Visty. Byłem zaskoczony sprawnością działania całej konstrukcji. Spotkałem się wcześniej z opiniami sugerującymi, że Leopard jest ociężały. Z racji tego, że jest to mój pierwszy system z logo nadgryzionego jabłka nie mogę sprawdzić tej tezy. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że jest wydajniejszy od Windowsa Xp. Karta graficzna to GeForce 9400, który dysponuje wystarczającą mocą dla większości użytkowników. Jedyną grą, którą posiadam jest Age of Empires 3. Uruchomiłem ją na wysokich detalach i z włączonymi wszystkimi funkcjami poza antyaliasingiem w najwyższej możliwej rozdzielczości. Wszystko działa płynnie a laptop nadal pozostaje cichy. Nie posiadam innych tytułów na Maca i nie jestem w stanie przetestować wydajności tej platformy w inny sposób.

Chciałbym teraz krótko opisać sztandarowy system operacyjny Apple. Nie mam zamiaru rozstrzygać odwiecznego sporu - wyższości tego rozwiązania nad alternatywnymi ponieważ wszystkie topowe systemy operacyjne są bardzo zbliżone liczbą wad i zalet do siebie. Leopard na pewno urzekł mnie stabilnością pracy. Nawet przy zawieszeniu się pojedynczej aplikacji nie ma miejsce resetowanie się pulpitu (jak to robi microsoftowy explorer.exe). Specyficzny, metalowy wygląd okien i brak możliwości jego zmiany nie wszystkim przypadnie do gustu. Przesiadając się na ten system powinniśmy najpierw sprawdzić czy znajdziemy wszystkie niezbędne do pracy programy. Warto wspomnieć, że Microsoft zrobił wersję swojego Office specjalnie dla Maca. Apple udostępniło odpowiednik dla tego rozwiązania - iWork. Zdziwić może fakt, że aplikacja ta nie posiada edytora równań, który trzeba zainstalować jako zewnętrzne aplikacje. Wygodnym rozwiązaniem jest systemowy Dock będący paskiem na którym są umieszczone ikony programów i folderów. Leopard zawiera dodatkowo funkcję wachlarzy i siatek. System jest bardzo intuicyjny oraz przyjazny dla użytkownika. Bardzo zdziwiła mnie dokładność/dopracowanie ostrzeżeń systemowych takich jak chociażby potwierdzenie usuwania plików z kosza albo konieczności podłączenia zasilania przy wyładowanej baterii. “Lepszość” tego systemu zostawiam ocenie użytkownika. Sądzę, że jest po prostu inny, ma wiele elementów, które zasługują na uwagę jednak jest zbyt mało rozpowszechniony, żeby był odpowiedni dla każdego. Chociażby ze względu na konieczność posiadania umiejętności dociekliwego odnajdowania odpowiedzi na rodzące się*podczas obsługi pytania (np: poszukiwanie alternatywnego oprogramowania, kodeków, itp)

http://farm4.static.flickr.com/3428/3223631354_e7a262954b.jpg

http://farm4.static...._4e953da84b.jpg

http://farm4.static...._b0ae5831fd.jpg


Przykładowe zastosowanie Expose
- podgląd aplikacji na jednym pulpicie

http://farm4.static.flickr.com/3259/3222764185_ec247c050a.jpg


Przykładowe zastosowanie Spaces
- aplikacje rozrzucone na czterech pulpitach.

http://farm4.static.flickr.com/3331/3223634406_54592e814b.jpg


Panel sterowania funkcjami systemu

http://farm4.static.flickr.com/3354/3222758959_707ca94b90.jpg


Ekran ustawień Time Machine - wbudowanego programu do wygodnego robienia backupów danych

http://farm4.static.flickr.com/3351/3223614754_8daf8d6c6f.jpg


Wynik testu wydajności wykonany programem Geekbench:

http://farm4.static.flickr.com/3456/3222778283_5e1c7c422d.jpg


6. Wpływ na otoczenie

http://farm4.static.flickr.com/3390/3222755207_0d03fbb81e.jpg


Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie praca wentylatorów laptopa. Są praktycznie bezgłośne. Wielokrotnie wieczorem podchodziłem do komputera i sprawdzałem czy działa czy się wyłączył. Nawet przy pracy z wieloma aplikacjami MacBook pozostaje cichy. Przy dosyć wymagającej grze (Age of Empires 3 na pełnych detalach) wiatrak pracował na wyższych obrotach, ale nadal był zaskakująco cichy! Jeszcze nie spotkałem się z takim systemem chłodzenia w żadnym innym laptopie. Zdecydowanie polecam go osobom lubiącym bezgłośny sprzęt. Zapewniam, że nie będą zawiedzione. Po dłuższej pracy możemy odczuć nagrzany spód komputera. Jest on ciepły ,ale nie gorący. Nie ulegniemy oparzeniu chwytając nawet za najbardziej rozgrzany prawy bok.

Głośników MacBooka nie widać, przynajmniej ja nie zauważyłem. Włączając dowolny utwór z biblioteki muzycznej zaskakiwała mnie za to ich moc i czyste brzmienie. To z pewnością kolejny duży plus dla Apple. Wiele osób z pewnością zrezygnuje z zakupu dodatkowego sprzętu grającego.

Trzynasto-calowy ekran sprawia, że komputer przypadnie do gustu osobom ceniącym możliwość komfortowego przenoszenia laptopa. Piórkowa waga - około 2 kg jest dodatkowym atutem. Bardzo solidna obudowa z pewnością nie ulegnie szybko zarysowaniu.

7. Wydajność baterii

http://farm4.static.flickr.com/3501/3222753705_62eae6095b.jpg


Recenzja ta opisuje produkt Apple praktycznie w samych superlatywach, ale ten laptop po prostu na to zasługuje. Nie sposób nie pochwalić czasu pracy na baterii. Przy podświetlaniu ustawionym na 2/3 możliwości i normalnej pracy z edytorem tekstowym, przeglądarką laptop wytrzymuje niewiele ponad cztery godziny. Pisząc tą recenzję (wieczorem) ustawiłem podświetlanie na 1/5 (aby nie raziło mnie - nie dla oszczędności :))
Przy 92% naładowania laptop pokazuje, że zostało mi jeszcze 5 godzin i 18 minut. Warto podkreślić, że sam komputer jest bardzo oszczędny. Przejawia się to w prostych rzeczach takich jak ściemnianie ekranu monitora gdy nie pracujemy na nim. Domyślne profile oszczędzania energii pozwolą nam zaoszczędzić parę złotych w ciągu roku na energii elektrycznej.

8. Podsumowanie

http://farm4.static.flickr.com/3134/3223611238_cbf5b12eed.jpg


Aluminiowy Macbook to bardzo dobry zakup dla każdego kto ceni innowacyjność, wysoką jakość wykonania, ciekawe rozwiązania techniczne i niebagatelny wygląd. Połączenie tych wszystkich cech daje nam bardzo atrakcyjny, ale przez co dosyć drogi produkt. Mocna karta graficzna, 2 GB RAM’u i wydajny procesor to komponenty, które zapewnią nam długą młodość urządzenia i wystarczającą wydajność na parę lat. Długa praca na baterii pozwoli nam na zapomnienie o konieczności ciągłego doładowywania naszego laptopa. MacBook alu to przemyślana i udana konstrukcja. Przy zakupie producent zapewnia jeden rok gwarancji, który możemy odpłatnie rozszerzyć do trzech lat. Gdybym miał stanąć jeszcze raz przed wyborem laptopa bez wahania powtórzyłbym zakup. To godne polecenia urządzenie.

9. Przestroga dla kupujących

Chciałbym ostrzec potencjalnych kupców przed zakupem w firmie Cortland. Muszę się przyznać, uległem czarowi wielkiej promocji świątecznej. Teraz bardzo żałuję. Po pewnym czasie zauważyłem, że mój laptop ma pewną fabryczną wadę obudowy. Gdy powiadomiłem o tym sprzedawcę i poprosiłem o wymianę na nowy wolny od wad model zostałem poinformowany, że sam uszkodziłem komputer i wymiana mi nie przysługuje. Czuję się oszukany, nigdy więcej nie odwiedzę tego sklepu. Jak mówi przysłowie mówi: „Mądry Polak po szkodzie”. Oglądajcie kupowane towary, takie czasy teraz mamy. Trzeba być naprawdę namolnym i uciążliwym przy zakupie, aby nie zostać oszukanym przez nieuczciwą firmę.

Więcej na ten temat w wątku: http://www.myapple.p...cortlandem.html

http://farm4.static.flickr.com/3264/3222778401_4477fca157.jpg


10. Prawa Autorskie
Wszystkie zdjęcia, screeny oraz teksty zamieszczone w recenzji są mojego autorstwa i zabraniam ich modyfikowania i zamieszczania na innych forach/stronach poza
- NotebookCheck: Forum Notebookcheck.pl
- MyApple.pl: MyApple.pl Portal i Forum Apple
bez mojej zgody.

Kontakt: jakubat@gmail.com

Linki do pliku PDF:
Rapidshare: Recenzja MacBooka PDF
Mediafire: Recenzja MacBooka PDF

[newsindexhuge]http://farm4.static.flickr.com/3392/3226476025_99bd5e7971_o.jpg[/newsindexhuge]
[newsindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3415/3226476293_ef1b6763fb_o.jpg[/newsindexsmall]
[articleindexsmall]http://farm4.static.flickr.com/3120/3226476565_be6199082a_o.jpg[/articleindexsmall]

#2 iPestek

iPestek
 • 564 postów
 • SkądKópertino

Napisano 26 stycznia 2009 - 08:05

Milo sie czyta :) Jest to moj pierwszy Mac i na pewno nie ostatni. Byl to moj najlepszy zakup minionego roku. W Call of Duty 4 mozna nawet pograc :)...

#3 rybek

rybek
 • 186 postów

Napisano 26 stycznia 2009 - 08:23

Bardzo fajnie napisane:) Ja nie mogłem sobie odpuścić podświetlanej klawiatury i teraz wszyscy w pubie wybałuszają na mnie oczy, bo wygląda ona bosko:D a Call Of Duty fakt, śmiga pięknie:) Mnie się udało spokojnie odpaliś Warcraft : Dawn of War na Crossover. Na full detalach nic nie ścina!!!

#4 bezybezy

bezybezy
 • 603 postów

Napisano 26 stycznia 2009 - 09:43

jak na mój gust, to przesadziłeś z tą pieśnią pochwalną na temat matrycy, która jest porażką... ale gratki za recenzje

#5 nitr0

nitr0
 • 850 postów
 • SkądGryfino, Poland

Napisano 26 stycznia 2009 - 10:59

a btw to moim zdaniem recenzja jest znośna a nawet przyjemnie się ją czytało :) bardzo poprawna składnia więc najwyraźniej już kiedyś recenzje pisałeś :) no i dobrze że popierałeś co piszesz zdjęciami bo to robi ją bardziej przejrzystą. w zasadzie opisałeś większość niezbędnych kwestii w recenzji tego modelu. lecz niby jest to recenzja MacBooka a opisujesz także wygląd systemu, piszesz o docku - system nie jest ściśle związany z tym MacBookiem a dock nie jest innowacyjnością :P zatem tą recenzję można zadedykować osobie która zamierza kupić MB a nigdy wcześniej nie miała stycznością z żadnym z rodziny elektronicznych jabłek, włącznie z systemem :) ps. imho przesadziłeś z tą matrycą.. ;)

#6 niedzwiedz_2

niedzwiedz_2
 • 186 postów
 • SkądWrocław

Napisano 26 stycznia 2009 - 23:06

Recenzję czyta się bardzo przyjemnie ;) A co do Cortlandu - jeszcze nie słyszałem o tej firmie pozytywnego komentarza. Wszyscy przestrzegają żeby tam nie kupować bo generalnie mają klienta głęboko w pewnym miejscu jak już kasę da :)

#7 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 27 stycznia 2009 - 09:02

Recenzja napisała była dla osób które nie miały większej styczności ze światem Apple. Jak pisałem już kiedyś jest to mój pierwszy komputer z logo nadgryzionego jabłka więc z takiej perspektywy go też opisałem. Większość recenzji tego rodzaju sprzętu skupia się tylko na hardware i design'ie, mało kto wspomina o systemie. Wydaje mi się, że aby zachęcić*kogoś do takiego zakupu powinno mu się pokazać zalety tego systemu. Dużo osób traktuje to jako "oczywistą*oczywistość" i nie zdaje sobie sprawy, że nie wszyscy mają możliwość bliższego przyjrzenia się Mac OS X.

Co do Cortlandu:
Powiedzcie jak się czuliście kupując pierwszego Maca? Ja byłem zdenerwowany i jednocześnie ucieszony. Taki zakup wzbudza wiele emocji ale komputer dokładnie oglądałem, sprawdziłem matryce, przy sprzedawcy zrobiliśmy "hardware test". Jednak cały czas laptop był otwarty! Obejrzałem go ze wszystkich stron jednak nie sposób zauważyć tego wgniecenia podczas pracy. Jak mówiłem dopiero po kilku zamknięciach ekranu zauważyłem ślady pozostawiane przez uszczelkę. Dopiero później zaobserwowałem to dziwne wgniecenie. Sam sprzedawca zachowywał się nienagannie. To dział reklamacji odpowiedział, że sam uszkodziłem laptopa ("po analizie zdjęć przez autoryzowany serwis Apple") Dodam że podczas zakupu odmówiłem przyjęcia pierwszego oferowanego egzemplarza ponieważ zauważyłem wady matrycy. Dzisiaj bądź jutro dostanę informację w sprawie mojej reklamacji. Na pewno Was poinformuję.

Załączam dokładniejszy opis wgniecenia, który wysłałem w odwołaniu do działu reklamacji:
DRUGIE PISMO DO CORTLANDU.PDF - ODSiebie.com

Przepraszam, że mało dokładnie opisałem sprawę, ale chciałem się skupić na samym laptopie a nie na jego uszkodzeniu. Sprawę Cortlandu opisałem w innym wątku na forum.


Dołączona grafika
Tak szczerze - ilu z Was by zauważyło to wgniecenie z takiej perspektywy?

#8 Krzychowaty

Krzychowaty
 • 45 postów

Napisano 27 stycznia 2009 - 19:21

Napisane przez jakubat: "Droższa wersja MacBooka ma czujniki zbliżeniowe, które po przyłożeniu rąk do klawiatury włączają jej podświetlanie." Czujniki zbliżeniowe jak narazie są stosowane tylko w iPhonie, a o podświetleniu klawiatury decyduje czujnik oświetlenia (znajdujący się przy iSight)

#9 Teo

Teo
 • 20 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 14:52

Czy przy oglądaniu filmów z Youtube.com albo filmów w 720p/1080p też wiatraczki są ciche? Wiatraki w Moim MB 2GHz (model 2,1 z 2006) wkręcają się na maksymalne obroty i jest nieznośnie głośno przy oglądaniu ww..

#10 robalcfg

robalcfg
 • 495 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 15:03

Czy przy oglądaniu filmów z Youtube.com albo filmów w 720p/1080p też wiatraczki są ciche?
Wiatraki w Moim MB 2GHz (model 2,1 z 2006) wkręcają się na maksymalne obroty i jest nieznośnie głośno przy oglądaniu ww..

Nie wiem jak wygląda sprawa z filmami 720p/1080p, ale u mnie przy odpalonych kilku programach i windzie na wirtualnej maszynie nadal pozostaje cichy. Nie mówiąc już o youtube;] Wiatraki wchodzą mi na wyższe obroty, tylko przy gierkach 3D. Podejrzewam że przy filmach w 1080p też może być głośny;] Co nie zmienia faktu, że gdy mój mb alu wchodzi na najwyższe obroty to i tak głośność wiatraków jest na poziomie mojego służbowego dell'a d830 na najniższych obrotach;]

#11 wojciech23

wojciech23
 • 2 020 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 16:38

Też mam takiego MacBooka jak ty i jest to normalne. Aczkolwiek nie wiem po co oglądać filmy HD na MacBooku? Przecież i tak nie ma takiej rozdzielczości... Czasem na YT powieje, ale to przy dłuższym czasie. Nie wiem jak u ciebie. Możesz o tym napisać na forum

#12 Teo

Teo
 • 20 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 20:22

Też mam takiego MacBooka jak ty i jest to normalne. Aczkolwiek nie wiem po co oglądać filmy HD na MacBooku? Przecież i tak nie ma takiej rozdzielczości... Czasem na YT powieje, ale to przy dłuższym czasie. Nie wiem jak u ciebie. Możesz o tym napisać na forum


Matryca w MB nie ma full HD, ale mój TV ma: minidvi -> dvi -> hdmi.

#13 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 20:54

Często pracuję z wieloma aplikacjami odpalonymi na raz (przegląradka internetowa, mail, komunikator, program graficzny i w tle filmiki na youtube). Wentylator działa cały czas na niskich obrotach i jest praktycznie niesłyszalny. Zauważyłem że videokonferencja na skype potrafi zwiększyć jego głośność. Nie mam filmów HD i nie mogę sprawdzić działania komputera przy ich oglądaniu.


Dołączona grafika
A co do reklamacji to postanowiłem załączyć plik "ekspertyzy" (to jest samo pismo ich rzeczoznawcy, dołączyli jeszcze drugie(podpisane przez panią prowadzącą tą sprawę w którym prawnie udowadniają*mi że nie działa na nich kodeks cywilny - kwestia prawna(prawnik rozstrzygnie)) . Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Nikt się pod nim nie podpisuje (kiepsko jak na decyzję autoryzowanego serwisu), nikt mi nie wytłumaczył dla czego tak a nie inaczej. Każde działanie pozostawia jakieś ślady. Skoro stwierdzają na podstawie moich zdjęć że to uszkodzenie mechaniczne to czemu mi tego nie zaznaczą??? Chcę cały opis uszkodzenia z ich punktu widzenia. Bo na razie to udało mi się chyba oszukać trzecią zasadę dynamiki Newtona...

A tutaj zdjęcia jakie otrzymali między innymi: Picasa Web Albums - Jakubat - Wada Mac'a

#14 virgin71

virgin71 • 12 562 postów
 • SkądWrocław

Napisano 28 stycznia 2009 - 23:34

To jak Cortland postąpił, jest winą polityki Apple. Ciężko, żeby przyjęli sprzęt użytkowany dwa tygodnie... "no bez jaj". Pomimo, że znam we Wro lepszy sklep;) to droga załogo MyApple, uważam, że recenzja służy tylko i wyłącznie ukazaniu światu, sprawy z MB i osobiście uważam, że w takiej formie nie powinna być prezentowana - szczególnie, że jest odnośnik na stronie głównej. Sam test nie byłby zły, ba, byłby całkiem niezły, gdyby nie: 1. Subiektywna opinia o sklepie. 2. Screeny z systemu, jakby to system był opisywany - my naprawdę wiemy jak wygląda menu TimeMachine... 3. Logo Apple i Mac, są zastrzeżone. Zakaz ich używania został złamany trzykrotnie. 4. Za dużo obrazków, na początku. 5. Już na początku jest niepotrzebny wstęp o sklepie - niczemu nie służący, a sprawiający wrażenie, że autor do "czegoś" dąży.

#15 Suave

Suave

 • 2 204 postów

Napisano 29 stycznia 2009 - 07:57

Dyskusja dotycząca obsługi przez Cortland przeniesiona do http://www.myapple.p...cortlandem.html
Wszystkie nowe posty nie związane z samą recenzją będą kasowane


#16 wojciech23

wojciech23
 • 2 020 postów

Napisano 29 stycznia 2009 - 13:26

Recenzja bardzo fajna. Szybko i przyjemnie mi się czytało. Nie za długo i zwięźle. Na prawdę super. Tak BTW, to mam strrraaaszną chrapkę na takiego MacBooka :) Może jak pozbieram...... :D

#17 Juno

Juno
 • 261 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 29 stycznia 2009 - 17:40

Lepiej pracowac na tym modelu na baterii czy byc wpietym do sieci?

#18 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 29 stycznia 2009 - 18:58

Z pewnością wydajniejszy jest podczas pracy na zasilaniu sieciowym. Osobiście gdy tylko mam możliwość staram się nie eksploatować baterii.

1. Subiektywna opinia o sklepie.
2. Screeny z systemu, jakby to system był opisywany - my naprawdę wiemy jak wygląda menu TimeMachine...
3. Logo Apple i Mac, są zastrzeżone. Zakaz ich używania został złamany trzykrotnie.
4. Za dużo obrazków, na początku.
5. Już na początku jest niepotrzebny wstęp o sklepie - niczemu nie służący, a sprawiający wrażenie, że autor do "czegoś" dąży.


AD 1 - a jaka miała być?
AD 2 - to recenzja skierowana przede wszystkim do osób pracujących na innych systemach. Naprawdę nie wszyscy wiedzą jak to wygląda...
AD 3 - wszystkie znaczki apple to zdjęcia zrobione przeze mnie, to na czarnym tle to świecące jabłko uchwycone w nocy. Wszystkie zdjęcia przedstawiają laptopa albo jego opakowanie. Nie moja wina że jest na nim jabłko :)
AD 4 - Recenzje robiłem według określonego schematu, jeden z punktów mówi że należy podać gdzie się kupiło produkt co też uczyniłem. Jeśli poszukasz w necie to znajdziesz inną recenzję wykonaną przeze mnie dużo wcześniej i według podobnego schematu.

#19 Teo

Teo
 • 20 postów

Napisano 29 stycznia 2009 - 20:22

To jak Cortland postąpił, jest winą polityki Apple. Ciężko, żeby przyjęli sprzęt użytkowany dwa tygodnie... "no bez jaj". Pomimo, że znam we Wro lepszy sklep;) to droga załogo MyApple, uważam, że recenzja służy tylko i wyłącznie ukazaniu światu, sprawy z MB i osobiście uważam, że w takiej formie nie powinna być prezentowana - szczególnie, że jest odnośnik na stronie głównej.


Moim zdaniem bardzo dobrze stało się, iż autor wyraził swoją opinię o sklepie w którym zakupił sprzęt. Bardzo jestem rad z tego, że napisał prawdę. Jest to bardzo ważna informacja. Jeśli sklep nie potrafi zadbać o klienta powinno się o tym głośno mówić! Chciałbym podkreślić, że "zadbanie o klienta" w tym przypadku, to nie wymiana Maka na nowy.

Racja jest po stronie właściciela Maka (zakładając, iż to wgniecenie istotnie nie powstało po zakupie). Niestety zaistniała sytuacja wynika z błędnych decyzji właściciela Maka. Natomiast nie odpowiada mi styl w jakim Cortland poprowadził tę sprawę - nieelegancko, bezwzględnie wykorzystuje potknięcia klienta na swoją korzyść.

Patrząc na to co wyrabia iSource, iSpot i Cortland odechciewa się kupowania sprzętu i softu Apple w Polsce.

#20 lashred

lashred
 • 254 postów
 • SkądWrocław, Poland

Napisano 30 stycznia 2009 - 17:53

Gdzieś w recenzji bylo wspomniane o rzekomej wadze piórkowej... 2kg.. nie przesadzajmy ze stwierdzeniem, że to super niska waga... ale nie zapominajmy ze Toshiba protego R500 waży ok. 800g ;) fakt... Toshiba ma matrycę 12,1"

#21 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 31 stycznia 2009 - 00:21

Gdzieś w recenzji bylo wspomniane o rzekomej wadze piórkowej... 2kg.. nie przesadzajmy ze stwierdzeniem, że to super niska waga... ale nie zapominajmy ze Toshiba protego R500 waży ok. 800g ;) fakt... Toshiba ma matrycę 12,1"


Wcześniej miałem laptopa z matrycą 16,4" :) 2 kg MacBooka to w naprawdę waga piórkowa porównaniu do wagi wcześniejszego kompa. To jest subiektywna ocena, nie było mi dane pracować z Toshibą protego R500 :)

#22 lashred

lashred
 • 254 postów
 • SkądWrocław, Poland

Napisano 31 stycznia 2009 - 00:40

Wcześniej miałem laptopa z matrycą 16,4" :) 2 kg MacBooka to w naprawdę waga piórkowa porównaniu do wagi wcześniejszego kompa. To jest subiektywna ocena, nie było mi dane pracować z Toshibą protego R500 :)


A to teraz rozumiem dlaczego waga piórkowa :P... moj wazy prawie tyle co MBP... ale i tak nastepnego kompa jakiego kupie to będzie MB :D jak na razie nie narzekam na niego...

#23 virgin71

virgin71 • 12 562 postów
 • SkądWrocław

Napisano 31 stycznia 2009 - 13:15

Dla mnie to jest oczywiste, że waga jest piórkowa - miałem poprzednie laptopy 14,1 i 15,1 cali i oba miały generealnie mniejszy ekran, bo nie panoramiczny i ważyły po 2,7 i 2,8 kg - i jest to przeciętna waga laptopa, także MB white już jest wagi piórkowej, ze swoim 2,2kg Zdjęcia na których występuje logo muszą oddawać większą część elementów, na których się znajdują. Opis komputera, oraz opis samego systemu wg. mnie to dwie różne rzeczy, bo i tak nie napisałeś wielu ciekawych informacji nt. OSX

#24 jakubat

jakubat
 • 200 postów

Napisano 31 stycznia 2009 - 13:49

Opis komputera, oraz opis samego systemu wg. mnie to dwie różne rzeczy, bo i tak nie napisałeś wielu ciekawych informacji nt. OSX


Każdy z nas ma po części rację. Dopiero od niedawna mam Maca więc opisałem wszystko co było dla mnie ciekawe i warte uwagi - sam komputer oraz system, który jest jego częścią. Nie da się kupić MacBooka bez systemu. Dokładny opis Mac OS X wymagał by osobnej recenzji a ja starałem się uchwycić tylko najciekawsze rzeczy, które dla użytkownika innego systemu były by prawdopodobnie ciekawe.

#25 wojciech23

wojciech23
 • 2 020 postów

Napisano 31 stycznia 2009 - 16:32

Moim zdaniem to dobrze, że jakubat opisał system, bo wiele ludzi, którzy chcą kupić jakiś komputer i czytając recenzje chce się dowiedzieć jakie są jego wady i zalety, a jedną z zalet każdego Maka jest właśnie system :)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości, 0 anonimowych