Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

ogolenie programowanie !projekt!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

#1 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 15:05

przyczytalem wiekszosc tematow w tym dziale i tak sie zastanawiam czy dla kogos kto chce zaczac swoja przygode z programowaniem jest instotne czy bedzie znal skaldnie jezyka czy tez potrafil zaplanowac program, chodzi mi o to czy dla was liczy sie perfekcyjna znajomac czy to c++ czy javy czy tez umiejestnosc tworzenia programow. programowaniem zaczelem interesowac sie juz w pierwszej klasie gimnazjum ale tak naprawde dopiero w piersze klasie liceum zrozumialem dzieki mojemu profesorowi oco tak naprawde w tym chodzi. kiedys zaczynale programowac "na zywca" bez zadnego projektu co konczylo sie fiaskiem jednak w liceum nauczylem sie projektowa poznalem tego zalety no i wady bo projektowanie tez je posiada ale do rzeczy podczas lekcji informatyki nie uczylismy sie skladni jakiegos jezyka tylko planu programowania. profesor stedy mowi ze niewarto sie uczyc jezykow programowania bo tez sa takie dobre ksiazki i fora internetowe gdzie bez obaw mozna znalesc potrzebene informacje i nauczyc sie jakiegos w ciagu 2 tygdni. czyli na przykladzie: mamy gosci i chcemy im zrobic herbaty 1 co bedziemy robic: herbate gosciowi/gosciam 2 co nam bedzie potrzebne : -gosci lub goscie (zmnienne 1) -czajnik, szklanki, lyzeczki do herbaty (zmienne 2) -woda, herbata, cukier, cytryna i mleko (zmienne 3) (wypisujac w ten sposob wiemy co moze na sie przydac i mozemy przemyslec wszystko doklanie aby pozniej niemiec problemow gdzy jeden z gosi bedzie chcial cytryny czy tez moze cukru) 3. sposob wykonania poszczeglonych czynnosci 1.ilosc gosci (co laczy sie z ilosciom niektorych zmnienych 2 i 3 ) 2.przygotowac poszczegolne ilosc zmniennych 2 polaczonych z zmiennymi 3 (bo przeciez niebedziemy wstawiac 10 litrow wody dla 2 gosci cz tego kupowac 2 kg czytryn skoro tylko 2 hrebaty beda z cytryna) 3.ustawic odpowiednie polecenia czyli (4 gosci) 3.1 wlac do czajnika (4 x 250ml )+250ml (bo my tez bedziemy pili herbatke) 3.2 zagotowac dogladajac czy woda sie juz nie gotuje 3.3 przygotowac 4 + 1 szklanke tak samo postopic z lyzeczkami i herbata 3.4 herbate wrzucic po jedniej do kazdej szklanki i zalac 250ml zagotowanej i dopiero co wrzacej wody (bo inaczej na sie nie uda:) ) 3.5 przygotowac odpowiednia ilosc cukru , cytryny oraz mleka zakladajac ze wszyscy beda chcieli ich uzyc (kieruje sie tu zasada najwyzej zostanie) -3.6 no i podac gosciam na stol. po takim przygotowaniu doklanie wiemy co ile i w jaki sposob bedzie nam potrzebne i przez to mozemy uniknac wielu niepotrzebnych bledow i straconych wlosow w klawiaturze podczas ich rwania kiedy ujzymy komunikat " program can't be compilet! ":) wedlug mnie prawda jest ze dobrze wykonany projekt to 90% sukcesu pozatym projekt taki mozemy wykonac w kazdym niemal jezyku bez koniecznosci jego zmieniania a dodatkowo mozemy dodawac poszczegolnie elementy jak na przyklad medzy elementem 3.5 a 3.6; - przygotowac odpowiednia ilosc ciast tak aby kazdy gosc mial mozliwosc zjedenia po odpowiednia ilosc kawalkow (laczy sie to z dodaniem zmniennej jak ilosc przydzielonych kawalkow ciasta do zmiennych 1 oraz ilosci ciasta do zmnienych 3) teraz ladwo mozemy dostosowac zmienie i unikamy zbednego klopotu czy tez niedaj boze zaczynania wszystkiego od poczatku. ale wozne jest tez odpowiedni sposob pisania kodu ktory powinnen byc kontynuowany przez caly projek chodzi mi o odpowiednie nazywnictwo zmniennych stalych czy funkji oraz trzynamia sie scislych regul "grupowania" zmniennych i funkcji oraz calego programu to takgze powinnysmy umiescic w projekcie to na poczatek jezeli chodzi o jezyk jaki powinnysmy wybrac to tez powninnysmy to uwzglednic w projekcie jezeli program pracuje przez siec to czy nielepiej uzyc jezyka odpowiedniego i umozliwiajacego proste i zrozumiale jego pisanie bo przeciesz kto bedzie pisac zaawansowana aplikacej biurowa dziajajaca przez siec internetowa w asm, mysle ze chyba nikt (niemowie ze nie mozna ale poto sie meczyc) ja bym wybra jave poniewaz jest prosta w pisaniu i ma mozliwosci "sieciowe" (czy php +html:) ) to jest juz kwestia wyboru i upodoba (ale i rozsadku) no i wrescie zaplanowac przebie programy czyli algorytm najlepiej rozrysowac go na duzej kardce i zaplanowac odpowiednio gdzie powinny byc intukcje gdzie funkcje wyboru a gdzie petle no i zaplanowac odpowiedni interfejs do naszego projektu ale zostaje szczecze cos takiego projekt niegwaratuje 100% pewnosci ze program sie zawiesi czy nie skompiluje powiewaz w interfejsie jak i w programem moze wystapic nieprzewidziany blad ludzki chodzi mi o to ze np: zrobilismy program dzielocy w wynik dzielenia zapisujemy w postaci zmiennej o typie int wykonyjemy dzielenia 4/2 16/8 i tak dalej az do momentu kiedy pomylimy sie i podzielimy 11/3 co wtedy program na dwa wyjscia albo podac wynik 3 lub popelnic harakiri i zawiesci sie a wiec bardzo wazne jest przewidywanie co uzytkownikowi strzeli do glowy kiedy pracuje w programie przez nas wykonanym podczas tworzenie bardziej rozbudowanych programow dobrze jest poswiecic troche czasu na stworzenie pomocy lub intrukcji obslugi ktora tez powinnysmy umiescic w projekcie. no i to tak na poczatek co mi przyslo do glowy z wlasnego doswiadczenia jezeli ktos sie z tym niezgadza to niech pisze lub widzi jakisc bledy to mi to zgosi bo bede nadtym pracowac moze komus to pomoze

#2 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 17 sierpnia 2006 - 15:20

necon prosba. zagleb sie w manuale dolaczone do xcode. odpowiesz sobie na wiele pytan.
co do projektu - bardzo chetnie sie dolacze. roznie to u mnie bywa z czasem (szczegolnie ostatnio), ale pare minut dziennie na pewno znajde...

#3 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 17 sierpnia 2006 - 18:24

chodzi mi oto to aby kazdy kto chce cos zaprogramowa zaczynal od projektu aby w przyslosci niemial klopotow z powodu bledu nie mialem na mysli jakiegos konkretnego projetku ale mam kilka pomyslow :)

#4 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 18:52

zgadzam się z neconem, sam tak zaczynałem. Na początku kodowałem liniowo, aż pewnego dnia stwierdziłem, że skoro i tak wiele czynności powtarzam, to przydały by się klasy i obiekty. Potem zacząłem zabawe z mysql/psql. I tutaj tak naprawdę nauczyłem się logicznie i optymalnie myśleć. Polecam do nauki w konsekwentnym kodowaniu (przemyślanym i starannym) język LOGO. Wystarczy zacząc pisać rysowanie drzewa. Potem odpowiednio dokładać gałęzie, a potem ulepszać kod tak, aby odpowiednią pętlą załatwić gałęzie (uwzględnić ich ilość co może być zmienne) itp A co do projektu, za Obj-c dopiero się zabiorę, ale może właśnie jakiś wspólny projekt będzie tym, co przyspieszy mój proces edukacji w tym języku :) w razie czego też w wolnych chwilach się piszę na to.

#5 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 17 sierpnia 2006 - 21:00

nie no nie przesadzajmy. zebyscie widzieli jak system informatyczny trzymajacy w pieczy wszystkie multimedia (dzwonki, tapety, wygaszacze, video, muzyke) dla firm: vodafone, t-mobile, orange i o2 jest napisany to byscie sie za glowe zlapali ;) nigdy nie bylo zadnego projektu - jest tworzony przez dwoch hackerow - opera sie o swietnie napisany (powtarzam - nie projektowany) system w perlu i kilka baz danych mysql (siedzacych notabene na klastrze zlozonym z 5 delli z pentiumami (nie xeonami) dual core 3ghz)... czasami programowanie XP (extreme programming) nie jest zle - trzeba tylko miec pojecie o sztuce programowania. a dokladniej - trzeba miec swoj styl - trzymac sie go, pilnowac nazw zmiennych, unikac zmiennych globalnych itp...

#6 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 sierpnia 2006 - 23:28

Na nieszczęście żadko kiedy (poza własnymi podejściami do programowania) piszę się dla siebie samego. Już nie wgłębiając się w same języki proramowania, to czego na prawdę*mi brak... to schludne programowanie, które będzie mogło być później podjęte przez kogoś innego :lol:

#7 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 17 sierpnia 2006 - 23:35

Marzenia ściętej głowy :)

#8 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 07:52

a jak ktos chce dopiero zaczac programowac, to jaki jezyk proponujecie i co na poczatek?? PS. Programowanie na mac os x rzecz jasna

#9 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 18 sierpnia 2006 - 08:35

naucz sie c. znajac je nauka jakiegokolwiek logicznego jezyka programowania (kazdego za wyjatkiem pascalopodobnych i basicopodobnych) to godzina na przeczytanie manuala.

#10 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 08:42

ale ja dopiero zaczynam i to bedzie moj peirwszy jezyk programowy jaki bede sie uczyl i chce jak najproscie zeby zalamac podstaw troche.

#11 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 10:59

wedlug mnie to odrazu uczyc sie c++ ale to zalezy co chcesz programowac w przyszlosci chodzi mi o programy sieciowe czy systemowe. a najlepiej poczytaj troche o wszystkich c++, java, xml, php, sql, asm, lisp, czy delphi i sam zadecyduj co ci najbardziej odpowiada ja zaczynalem od delphi pozniej przesiadlem sie na php zkolej pozniej C++ i nastepnie asm nastepnie lisp a potem powrocilem do C++ i teraz odczasu do czasu troche jave:). a pozatym niewielka znajomosc tych podstawowych jezykow jak C++ java php asm czy nawet delphi zaowocuje napewno w dalszym programowaniu. :) pozatym wyrobisz sobie jakas opinie na ich temat:)

#12 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:11

a to zes i powiedzial. a programy to na poczatku np. sieciwe do jakis stron przekierowywania z programu do np. safari czy gdzies. najprostszy do domowego uzytku. bo narazie to chodze do 2 gima i chce troche umiec na infe i dla siebie bo w przyszlosci nie wiadomo co bedzie. bym zapomnial, jakie sa programy do wspomagania pisania stron w XHTML na mac lub do tych jezykow co sa nad moim postem wypisane, bo wszystkie w gazetkach o PHP np. mam to na winszita sa.

#13 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:33

2 klasa gimanzjum to propomuje tobie zaczac od php troche sie podstkolic w html i nauczyc sie podstaw php to bedziesz mogl robic sobie gry na przegladarke rownolegle z php uczy sie C++ to bedzie fajnie te dwa jezyki sa podobne w skladni (troche ich znienne sie rozniom ale szybko mozna to opanowa :) ) na xhtml i php proponuje sciagnac trial dreamweaver w pisz w google to cos ci wyskoczy :)

#14 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:40

wyskoczylo odrazu porac tylko na wina, a ja mam mac os x tiger to na to jest??? o to dobrze sie sklada php akorat jakos ksiazeczke ma "programowanie w PHP" lub cos takiego.

#15 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:51

no jezyk do programowania stron w html kozysta z znacznikow html

ale laczy sie to z zaistalochanie apache do php no i odrazu do mysql
proponuje webserverxkit

#16 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:53

oki dzieki popatrze poczytam i moze sie cos naucze.

#17 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 11:58

rob sobie notatki z tego co przeczytales pozniej podczas programowania moga sie przydac :)

#18 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 12:59

oglonie z opisow mi pasowal ten webserver...... ale mi trzeba cos a intela i teraz niechcacy tamtego zainstalowalem a jak go usunac doszczetnie bo nie ma przy nim nic dolonczonego (chyba)?

#19 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 13:02

ze strony producenta jest unistaller to jest chyba to http://www.rbsoftwar...ection=download a jak nie zadziala to na stronie producenta http://www.rbsoftware.net

#20 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 18 sierpnia 2006 - 13:04

ale na intela nie ma tego?

#21 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 13:16

niewiem trzeba byloby poszukac a w tigerze twoim niema czegos takiego jak rosseta (bo ja mam pathere i niezabardzo sie orietuje na intela), bo to jest jakies program do pracy na programach z ppc kiedy masz intela.

#22 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 18 sierpnia 2006 - 19:56

necon? zapomniales o c? czy naprawde uwazasz, ze nie warto sie go uczyc. jesli tak uwazasz to nie bedziesz nigdy programista. masz to jak w banku.

#23 necon

necon
  • 30 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 21:19

z wlasnego doswiadczenia wiem ze C++ umozliwia latwiejsza nauke bez niepotrzebnych obejsc jezykowy a pozatym udostepnia owiele wygodniejsze w urzytkowaniu biblioteki niechce tutaj nikogo urazic ale uwarzam ze; - C jest bardziej surowa i okrojana wersja C++ - w C zeby operowac napisami trzeba tworzyc tablice znakow w C++ wystarczy typ string - C korzysta jedynie z tablic ma malo wydajne "zbiorniki" danych - C generyzuje uniwersalny wskaznik pamieci i preprocesora w C++ jest w dyspozyji programowanie obiektowe i wzorcowe(ktore jest mniej narazone na bledy) - C++ umozliwia bezpieczniejsze programowanie poprzez narzucami systemu typow (bardziej formalne programowanie) C jest niebezpiecznie podtym wzgledem - C++ umiemozliwia przypadkowe "lamanie" kodu C++ nakierowuje system plikow tak jak tego chcem a C glownie rzutuje na void. - C++ mozliwosc tworzenie wygodnych i bezpiecznych interfejsow - C++ jest czytelniejszy i wygodniejszy do C - C++ jest i bedzie mniej skomplikowanym jezykiem wyzszegi rzedy nawet od dynamicznie rozwijajacej sie javy (chyba ze chodzi o stopien skompliowania to naprawde java przegania C++) - C do operowamia technikami wyjscia i wejscia (napisami) potrzebujemy zdolnosci poprawnego poslugiwania sie wskaznikami oraz obiektami dynamicznymi po co ... - C++ to lepsza wersja c :) kiedys spodkalem sie z opiniom ze C++ jest bardziej obciazony przez co programy sa wolniejsze - Udogodnienia składniowe typu brak konieczności pisania struct przed nazwą typu, czy możliwość deklaracji zmiennej w dowolnym miejscu - Klasy monomorficzne. Są definicyjnie identyczne ze strukturami. - Metody to po prostu najzwyklejsze funkcje, takie same jakie są w C. Różnica jest tylko w składni wywołania. W szczególności, wywołanie metody na rzecz obiektu nie różni się od wywołania funkcji. - Przeciążanie funkcji i operatorów. - Konstruktor i destruktor. Takoż są to najzwyklejsze funkcje. Ich szczególność polega tylko na kwestiach składniowych: konstruktor jest wywoływany w momencie deklaracji, a destruktor na zakończenie obiektu nadrzędnego. Destruktory mogą powodować obciążenie tylko jeśli używa się ich razem z wyjątkami. - Klasy polimorficzne i metody wirtualne, owszem, stanowią drobne obciążenie. Z tym tylko, że ich stosowanie nie jest do niczego konieczne. Dostarczają one swoje właściwości, które mogą być zaimplementowane w inny sposób, np. przez popularną w C technikę switch/case. Która z kolei jest często wolniejsza od polimorfizmu. Ewentualnie zdarza się stosować w C dokładnie tą samą technikę, którą stosuje polimorfizm w C++ - Wzorce. Ich obciążenie można porównać z używaniem preprocesora w C. Funkcje inline, tak, powodują obciążenie objawiające się tym, że powiększa się segment kodu, bo te funkcje zamiast być wywoływane, jak na funkcje przystało, są wklejane w miejscach, w których się je powinno wywołać. - Wyjątki. Podobnie jak polimorfizm, należą do grupy "opcjonalnych obciążeń". Tzn. powodują obciążenia tylko, jeśli się ich używa, przy czym można używać innych technik i osiągnąć mniej więcej to samo (z obciążeniem włącznie). to klika spostrzezen jakie zapanietalem z moim lekcji informatyki :) a pozatym ja niepowiedzialem ze zamiezam zostac programista ja tylko programuje sobie dla zabawy jako HOBBY :)

#24 Krzysztof-n

Krzysztof-n
  • 109 postów

Napisano 18 sierpnia 2006 - 21:40

Zawsze można być programistą z przykładów .... Twój nauczyciel od informatyki nauczył cię planowania aplikacji, co potrzeba ile tego potrzeba, jakie zmienne ile zmiennych bla bla bla Mogę cię uświadomić, że każdy język programowania jest inny. To że masz projekt jak taki program powinien wyglądać, nie znaczy że napiszesz go w każdym języku. Owszem są pewne standardy, które mają wspólny 'mianownik' ale pisanie programu to nie tylko klepanie kawałków kodu z tutoriali czy przykładów, jeśli znasz język to napiszesz dobry program. Jeśli tylko masz projekt i , nazwijmy to, ogólną wiedzę o programowaniu bez podziału na języki, to będziesz pisał programy typu kalkulator ... Nawet najlepszy projekt, brutalnie mówiąc jest gówno wart jeśli wiedza owego właściciela kodu ogranicza się tylko do napisania projektu. Każdy kto zetknął się z np. Basic i c++ wie jak kolosalna jest między tymi językami różnica i bez znajomości, któregoś z nich można pisać np. kalkulatory i przeliczniki euro, i prosiłbym tutaj aby nie szufladkować ludzi, bo ładowanie programistów basic i c++ do jednego wora to tak jakbyś ładował win i OSX do tego samego wora, wkońcu i to i to to system operacyjny tak jak Basic i C++ to język programowania a jedyna rzecz wspólna to twój wspomniany projekt nic poza tym.... Dla jednych ziemia dla innych niebo, projekt jest potrzebny ale bez podstaw masz ( jak już wspomniałem ) kalkulator ....

#25 k.

k.
  • 74 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 18 sierpnia 2006 - 21:59

napisz dobry driver w C++ albo zaprogramuj ATMEGE lub inny uProcesor;) wszystko wyglada fajnie jesli bawisz sie okienkami i wypiesywaniem na ekranie "hello world" - ale kiedy musisz polaczyc hardware z software bez C trudno sobie z tym porodzic. Dla mnie C jest czyms posrednim pomiedzy jezykiem wysokiego poziomu - a asemblerem. Totalna bzudura jest dla mnie porownywanie C i C++ - bo wszystko wlasciwie zalezy od potrzeb realizowanego projektu. Tak btw. srodowisko GNOME z tego co pamietam tworzone jest tylko w C i mimo "malo wydajne "zbiorniki" danych" calkiem przyzwoicie dziala, choc samo programowanie z wykorzystaniem GTK API bywa dosc uciazliwe. pozdro!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych