Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Kurs] Objective C/Cocoa - 03. Obiekty. Składnia. Typy zmiennych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
111 odpowiedzi w tym temacie

#26 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 06 grudnia 2008 - 17:47

niee no jest ok... subiektywne (oczywiscie) rady: - jezyk polski w nazewnictwie... brrrr przypomina mi czasy pana bieleckiego i jego "dwumlaski" - mysle ze warto ruszyc asap z przykladem "z zycia" ... czyli hallo world z interface builderem. Uczenie sie "z gory na dol" jest przyjemniejsze. Tak ucza sie dzieci i przy okazji sie dobrze bawia... najpierw uzywa duzych drewnianych klockow, a po roku dostaje lego technics :P

#27 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 06 grudnia 2008 - 21:15

@Tojot No tak masz racje. Ale jak się rozejdziemy aż do takich tłumaczeń, to możemy od razu będziemy tłumaczyć co robi kompliator i linker i jak wygląda kod maszynowy :) A tak na poważnie, to zawsze warto wybierać kompromis pomiędzy rzeczami które mamy tłumaczyć dogłębnie a które nie i kiedy to zrobić. @giku :) (Jak najbedziej będzie po angielsku -0 już to pisałem wiele razy. Tylko to było na cele 1części o programowaniu aby zrozumieć niektóre rzeczy). Proponuję przeczekać, aż do końca kursu :) Potem oceniać. Bo całość lepiej się widzi niż tylko jego część, którą nie stanowi całości. Pozdrawiam.

#28 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 06 grudnia 2008 - 21:55

Założenie było takie, że znamy podstawy C. W takim przypadku mnie ten kurs w 100 procentach satysfakcjonuje. Dzięki!

#29 Brazol

Brazol
  • 174 postów
  • SkądStolica

Napisano 07 grudnia 2008 - 21:22

a twierdzenie że sqrt(-1)=i jest bardzo poważnym uproszczeniem.

poważnym uproszczeniem? why?

#30 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 08 grudnia 2008 - 00:08

@Brazol: np. dlatego że "i" nie jest jedynym możliwym wynikiem ale żeby to właściwie wytłumaczyć to musiałbym wejść w teorię grup, oraz w teorię rozszerzeń algebraicznych ... a to jest materiał na pół semestru ... a że jest to materiał na pół semestru to upraszcza się to do do stwierdzenia sqrt(-1)=i :-)

#31 normanek

normanek
  • 10 postów
  • SkądTychy, Krakow

Napisano 09 grudnia 2008 - 00:45

Tojot, mialem teorie grup i nie o to w tym chodzilo. Najlepiej napisac, ze sqrt(-1)=i wynika z przyjetych aksjomatow ;] Smuggi, napisalem, co napisalem, z przekora. Chodzilo o to, ze nie "musisz" (jak napisales), ale "powinienes" - teraz ja sie czepiam ;P

#32 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 09 grudnia 2008 - 01:33

jeśli chodzi o grupy to pojawiają się tu przy okazji (pierwiastek liczby (rzeczywistej lub zespolonej) jest warstwą grupy cyklicznej (gdzie działaniem grupy jest mnożenie) dowolnego pierwiastka maksymalnego rzędu spośród pierwiastków jedynki) a po raz kolejny powtarzam: przejęcie aksjomatu że sqrt(-1)=i jest (często wygodnym) uproszczeniem

#33 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 09 grudnia 2008 - 11:38

A ja dodam od siebie jedną tylko rzecz. Skoro sqrt(-1)=i jest aksjomatem, to nie mamy o czym dyskutować, ponieważ równie dobrze możemy się cofnąć do pierwszego roku studiów na matematyce i udowadniać, że 1 > 0 i 1 != 0. Skoro to są aksjomaty, to po co się męczyć :) No chyba, że ktoś ma przeczucie i udowodni, że któryś z aksjomatów już nie jest aksjomatem, bo ... . W historii już nie raz były takie rzeczy :) Pozdrawiam.

#34 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 09 grudnia 2008 - 13:30

Smuggi, napisalem, co napisalem, z przekora. Chodzilo o to, ze nie "musisz" (jak napisales), ale "powinienes" - teraz ja sie czepiam ;P


Napisalem "musisz"? Jestes pewien? ;-)

#35 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 10 grudnia 2008 - 15:48

Hej. fajnie ze taki kurs postanowiles zrobic. chwala Ci za to ... bla bla bla ;) a malkontentami sie nie przejmuj, bo narzekac to kazdy potrafi, szkoda ze sami za taki kurs sie nie zabrali. lepiej ponarzekac. ale, do rzeczy... byc moze to za wczesnie, ale moze przy okazji klas i metod, wyjasnilbys czym sie je i jaka jest roznica miedzy metodami statycznymi i instancjami (static & instance methods - dla purystow jezykowych :P ) kiedy i jak sie stosuje statyczne (+) i instancje (-) metody/klasy.

#36 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 10 grudnia 2008 - 18:48

Jak już wspomniałem o tych metodach klasy (nie obiektu), będą one dopiero w następnej części, ponieważ nie było to tutaj potrzebne jeszcze. A na początek nie było potrzebne. Na pewno będzie w następnej. Pozdrawiam.

#37 Strzałek

Strzałek
  • 25 postów

Napisano 12 grudnia 2008 - 15:05

Ja od siebie powiem tylko o warningach jakimi sypie XCode podczas kompilowania:
http://a2.s3.p.quick...razek29197c.png

XCode 3.1

#38 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 12 grudnia 2008 - 15:10

Ja od siebie powiem tylko o warningach jakimi sypie XCode podczas kompilowania:
http://a2.s3.p.quick...razek29197c.png

XCode 3.1


deprecated :)

swoja droga, nie widzialem zeby ktos uzywal core c i np. printfa w projektach cocoa.

Autor przygotowal kurs czystego obiective-c w oderwaniu od Cocoa, jedynego srodowiska w ktorym sam jezyk ma racje bytu. Ideologicznie jest to sluszne, ale praktycznie bezsensowne.

#39 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 12 grudnia 2008 - 17:23

@giku
Uwierz mi. Dużo osób pisze jeszcze z printf. Dużo jest rzeczy stricte konsolowych i które potrzebują "boosta".
A co do cString, to jak już pisałem było prościej chociaż jednak zamiast tego mogłęm użyć UTF8String, ale musiał bym wtedy użyć NSAutoReleasePool, a to nie był jeszce moment na zarządzanie pamięcią.


Pozdrawiam.

---- Dodano 12-12-2008 o godzinie 17:26 ----
BTW. Kolejna cześć kursu dopiero w poniedziałek.
Miałem trochę roboty i nie miałem jak zmieścić się z napisaniem (trochę czasochłonne)

Pozdrawiam.

#40 normanek

normanek
  • 10 postów
  • SkądTychy, Krakow

Napisano 15 grudnia 2008 - 01:39

Smuggi, w wiadomosci z "05-12-2008, 15:22" (jeszcze na pierwszej stronie tego watku) napisales:

BTW w Objective C 2.0 gettery i settery nie tworza sie z automatu Musisz zadeklarowac "property".

Ale to detal, ktory po pozniejszym wyjasnieniu naprawde staje sie nieistotny ;]

#41 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 15 grudnia 2008 - 08:49

A ja dodam od siebie jedną tylko rzecz.
Skoro sqrt(-1)=i jest aksjomatem, to nie mamy o czym dyskutować, ponieważ równie dobrze możemy się cofnąć do pierwszego roku studiów na matematyce i udowadniać, że 1 > 0 i 1 != 0. Skoro to są aksjomaty, to po co się męczyć :)
No chyba, że ktoś ma przeczucie i udowodni, że któryś z aksjomatów już nie jest aksjomatem, bo ... .
W historii już nie raz były takie rzeczy :)


Pozdrawiam.


Współczesną matematykę uprawia się głównie w systemie ZFC, gdzie "sqrt(-1)=i" żadnym aksjomatem nie jest.

Jako aksjomat możemy przyjąć coś czego w danej teorii nie da się zdefiniować na bazie tej teorii i co nie jest sprzeczne z tą teorią. "sqrt(-1)=i" da się zdefiniować w ZFC, więc nie nadaje się na aksjomat

#42 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 16 grudnia 2008 - 03:50

JA tylko odniosłem się do wypowiedzi poprzednika, który ujął, że jest to aksjomat. A żeby skończyć o tym gadać, to napisałem co napisałem :) Pozdrawiam.

#43 evo_23

evo_23
  • 217 postów
  • SkądBytom

Napisano 22 grudnia 2008 - 21:18

Co dalej z kursem bo coś zamarł w miejscu a byłem nim bardzo zaciekawiony, gdyż chciałem się w końcu nauczyć programować w cocoa???

#44 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 22 grudnia 2008 - 23:41

Witam Kursik będzie kontynuowany. Tylko, ze ostatnio trochę zalatany jestem, a pisanie trochę zajmuje czasu (pisownia, spójność, poprawność kodu itp itd). Mam już gotowe następne 2 części. Napiszę jeszcze 2 ostanie z Objective C i wszystkie razem umieszczę przed końcem roku - po świętach. (na święta będą miał wolny czas :] ). Pozdrawiam.

#45 evo_23

evo_23
  • 217 postów
  • SkądBytom

Napisano 23 grudnia 2008 - 09:03

To fajnie. Oby tak dalej.

#46 AxelVax

AxelVax
  • 354 postów

Napisano 24 grudnia 2008 - 04:14

Rozsądniej chyba wrzucać je np dzień po dniu.. więcej radości i mniej zaległości dla tych, którzy czytają ;)

#47 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 22 stycznia 2009 - 12:05

Czyzby kurs "zdechl"?

#48 mysilverR1

mysilverR1
  • 73 postów

Napisano 24 stycznia 2009 - 22:56

no i no i no i ??? czekamy !!!!! Sannindan dzieki za poswiecony czas i checi!

#49 nitr0

nitr0
  • 850 postów
  • SkądGryfino, Poland

Napisano 24 stycznia 2009 - 23:12

coś się Sannindan leni.. :P a ja nawet apelowałem o osobny dział na ten kurs.. no cóż - szkoda ;)

#50 genshi.wa

genshi.wa
  • 67 postów

Napisano 25 stycznia 2009 - 21:42

Witam i przepraszam za zbyt długi czas oczekiwania. Ostatnio czas nagli, a mam go bardzo mało, nawet nie miałem zbytnio czasu na zaglądania na internet. Kurs będzie kontynuowany, ale z "lekkim poślizgiem". Obiecuję, że ujżycie dokończnie kursu. Potrzebuję jescze coś z góra 2 tygodnie na poukładanie spraw prywatnych. Pozdrawiam. PS. W tych czasach czas to bardzo cenny rarytas. czasami trudno znaleźć go więcej. A jak już się znajdzie trochę, to zawsze coś wyskoczy i ehh...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych