Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kto wymyślił "Dock" ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#26 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:05

Bartosz, zapomniałeś podać adresata tej odpowiedzi.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 22:08 ----
MarcinWitek, gdybyś tylko wskrzesił historię, nie byłoby chyba sprawy. Jednak napisałeś, że: "Wiele ludzi myśli że Apple wymyśliło to czy tamto. Niestety prawie zawsze się myli".No i poszło.

#27 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:13

Bartosz, zapomniałeś podać adresata tej odpowiedzi.


racja. poprawilem.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 22:16 ----

Ja nikogo nie atakowałem poza rozhisteryzowanymi fanatykami


uzywasz takiego jezyka a potem sie dziwisz ze ludzie odpowiadaja ci w podobny sposob.
poza tym to niegrzeczne. wiec nie dziw sie jak kolejnym razem zamiast odpowiedzi przeczytasz "uprasza sie nie karmic"

#28 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:16


ja nie mam zadnego prawa do wytykania nieciekawych zjawisk - ale po prostu nie wiem jakie zjawisko wytykasz uzytkownikom? mlodosc, entuzjazm czy pstro w glowie? a moze przewrotnie chodzi ci o swieza mode na zohydzanie appla?


O jakie a o takie na przykład cytat nie pamiętam skąd ;) : "nigdy się nie prześpię z użytkownikiem windowsa". Ale często cytowane.
Czy to uważasz za młodość, entuzjazm ??? Ja nie :(

Co do tamtej sprawy to wyrywasz sens s kontekstu. Człowiek z IDG kilkakrotnie zmieniał tekst newsa na tym portalu nie odnotowując tego faktu. W sumie wyszedł niezły kociokwik z którego wynikało że się czepiam. Pierwotna forma tamtego tekstu miała postać paszkwilu. Ostateczna forma (3 razy zmieniana) miała rzeczywiście neutralny wydźwięk. I tyle.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 20:19 ----

racja. poprawilem.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 22:16 ----


uzywasz takiego jezyka a potem sie dziwisz ze ludzie odpowiadaja ci w podobny sposob.
poza tym to niegrzeczne. wiec nie dziw sie jak kolejnym razem zamiast odpowiedzi przeczytasz "uprasza sie nie karmic"


Obrażą się tylko rozhisteryzowani fanatycy. Czy Ty też się za takiego uważasz jeśli to Ciebie tak dotknęło. :D Cała reszta to zwykli trzeźwi macuserzy ...

#29 nicomsw

nicomsw
  • 728 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, Polska

Napisano 22 października 2008 - 21:19

A to nie było tak, że Apple kupiło ludzi Xeroxa, którzy byli odpowiedzialni za GUI i oni zaczęli pracować dla Apple? (tak gdybam - nie wiem jak było)

#30 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:20

A ja właśnie Ciebie za takiego uważałem :) Bartoszu

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 20:22 ----

A to nie było tak, że Apple kupiło ludzi Xeroxa, którzy byli odpowiedzialni za GUI i oni zaczęli pracować dla Apple?

(tak gdybam - nie wiem jak było)


No ludzie ja nie dociekam kto jak komu i co.
Tylko pokazałem. Popatrzcie to był rok 1981 :)

#31 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:28

O jakie a o takie na przykład cytat nie pamiętam skąd ;) : "nigdy się nie prześpię z użytkownikiem windowsa". Ale często cytowane.
Czy to uważasz za młodość, entuzjazm ??? Ja nie :(


przeciez to mowi jakas facetka w smiesznym kapeluszu z wloczki meszkajaca w autobusie na pustyni! to zreszta wyrwany z trailera filmu fragment - celowo wyjaskrawiony bo taka jest rola zwiastunow. ma przykuc uwage i pociagnac ludzi do kina. projektowanie tego na polskie realia albo na uzytkownkow forum to kompletne nieporozumienie.

zreszta w kazdym srodowisku sa ekscentrycy - co z tego? nie mozna tak generalizowac. a tymczasem ty wrzucasz wszystkich do jednego worka i to jeszcze z jakas pogardliwa etykietka. do tego jeszcze piszesz coraz bardziej agresywnie... szczerze - kiepsko sie to czyta.

#32 nicomsw

nicomsw
  • 728 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa, Polska

Napisano 22 października 2008 - 21:31

No ludzie ja nie dociekam kto jak komu i co.
Tylko pokazałem. Popatrzcie to był rok 1981 :)


No owszem, pokazałeś, ale jeśli to było tak jak napisałem, to do masowego użytku wprowadziło to Apple. Skoro Xerox tego nie chciał i rozwinął*to Apple, to brawa dla Apple.

#33 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:33

zreszta w kazdym srodowisku sa ekscentrycy - co z tego?

To prawda, w świecie windy jest taki Bill Gates, który ma inteligentny dom sterowany komputerem firmy Apple ;)

#34 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:39

Co do tamtej sprawy to wyrywasz sens s kontekstu.


jak moge cos wyrwac z kontekstu skoro linkuje caly watek wraz z twoimi sprostowaniami?

Obrażą się tylko rozhisteryzowani fanatycy. Czy Ty też się za takiego uważasz jeśli to Ciebie tak dotknęło. :D Cała reszta to zwykli trzeźwi macuserzy ...


ja sie nie obrazam. po mnie to splywa. ja ci tylko pisze ze takie traktowanie innych ludzi jest niegrzeczne oraz ze takie zachowanie nosi w sieci miano trollowania. Trollowanie - Wikipedia, wolna encyklopedia

#35 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:40

przeciez to mowi jakas facetka w smiesznym kapeluszu z wloczki meszkajaca w autobusie na pustyni! to zreszta wyrwany z trailera filmu fragment - celowo wyjaskrawiony bo taka jest rola zwiastunow. ma przykuc uwage i pociagnac ludzi do kina. projektowanie tego na polskie realia albo na uzytkownkow forum to kompletne nieporozumienie.

zreszta w kazdym srodowisku sa ekscentrycy - co z tego? nie mozna tak generalizowac. a tymczasem ty wrzucasz wszystkich do jednego worka i to jeszcze z jakas pogardliwa etykietka. do tego jeszcze piszesz coraz bardziej agresywnie... szczerze - kiepsko sie to czyta.


Jasne że wyjaskrawione i w sumie kto wie mogło paść w zupełnie innym kontekście.

Dla Ciebie agresywne. Widziałem tutaj teksty naprawdę agresywne i napastliwe ale pisane w duchu jakiegoś wydumanego marketingu pseudoApplowskiego. Jakoś nie były tak atakowane.
Odpieraniu ataku zawsze można przypisać agresywność.

Miałem nadzieję że ktoś podyskutuje na temat interfejsu Xeroxa. Chciałem tylko pokazać interfejs nie skażony żadnymi wpływami. No jasne ... wpływy mogą być ale jedynie ze świata rzeczywistego.

#36 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:44

Ja mogę o tym interface'ie podyskutować. Osobiście bardzo mi się podoba, bo prosty jest. Tak jak UNIX, też ma bardzo prosty interface. Nota bene, windows 3.1 miało interface bardzo podobny do UNIX'owego. Także chyba OS 2 b. podobny miał, ale tylko raz ten system widziałem na oczy, więc nie pamiętam. Osobiście, gdy kupiłem maćka żałowałem, że odeszli od GUI systemów 9 w dół. Jednak po czasie się przyzwyczaiłem. Teraz nie podchodzi mi 10.5. Jest za bardzo rozwinięty. Lubię prostotę.

#37 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:45

jak moge cos wyrwac z kontekstu skoro linkuje caly watek wraz z twoimi sprostowaniami?


Przecież powiedziałem. Człowiek kilka razy zmienił tekst w miarę pojawiania się komentarzy na MyApple i zrobił ze mnie w ten sposób idiotę. Zrobił to w to w ten sposób że artykuł sprawiał wrażenie że nie był poprawiany. IDG tak robi. Dopiero potem dotarłem do oryginalnych wersji ale nie mam ochoty więcej dyskutować na temat tamtej sprawy. Było ...

#38 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:46

Gadaj zdrów ... niech skończą najpierw ;)

#39 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:58

Tak jak UNIX, też ma bardzo prosty interface.


No tak ale w interfejsie Xeroxa chodziło o to żeby komputer mógł obsłużyć ktoś kto nie potrafi setek komend UNIXA :D Zależy jak to ująć ... nie znam prostszego interfejsu niż tekstowy czyli taki jak ma UNIX ;)

Ja mogę o tym interface'ie podyskutować. Osobiście bardzo mi się podoba, bo prosty jest.


Ja kiedyś miałem okazję na nim poklikać. Był zainstalowany pod windowsem 95. Tak była taka wersja. Jeśli ktoś sobie zda sprawę kiedy to powstało dopiero potrafi to docenić.

Osobiście, gdy kupiłem maćka żałowałem, że odeszli od GUI systemów 9 w dół. Jednak po czasie się przyzwyczaiłem. Teraz nie podchodzi mi 10.5. Jest za bardzo rozwinięty. Lubię prostotę.


A ja byłem obłudny. Narzekałem że to że tamto a w głębi duszy strasznie mi się podobał interfejs MacOSX. W końcu przełamałem mój fanatyzm do 9-tki :D :D :D Najzabawniejsze jest to że wielu nowych macuserów nie wie nawet jak wyglądał Classic 9.. 8 ... ...

#40 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:07

No nic, można tylko pomarzyć. Mamy już tylko nowe. Póki co 10.4 jest dla mnie kompromisem. Ale i tak w przyszłości przyjdzie się przesiąść nieuchronnie na 10.6.

#41 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 22:10

No nic, można tylko pomarzyć. Mamy już tylko nowe. Póki co 10.4 jest dla mnie kompromisem. Ale i tak w przyszłości przyjdzie się przesiąść nieuchronnie na 10.6.


Podobno w 10.6 jeśli chodzi o interfejs nie będzie żadnych zmian.

#42 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:13

Hmm... przyglądam się tej dyskusji na temat Docka i racji nie ma nikt, ponieważ autor wątku pomylił pojęcie GUI (środowisko graficzne) z jego elementem (czyli Dockiem właśnie). O ile niewątpliwie autorem prototypu GUI jest Xerox to sam dock pojawił się w 1987 roku. Dla dociekliwych: http://en.wikipedia.org/wiki/Dockling.

#43 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:19

No, faktycznie. Tak to jest, że wymyśla jeden a opatentowuje drugi. Swoją drogą patent można obejść dodając nowe elementy, funcjonalność. Zależy jeszcze jakie obwarowania ma patent Apple'a. Swego czasu M$ czepiał się Linux'a o fragment kodu, który był przez M$ opatentowany a zdaje się pochodził wprost z Linux'a ;) Nie pamiętam dokładnie szczegółów, ale był to niezły absurd.

#44 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:20

... a tak wyglądał pierwszy Dock - zastosowany w systemie operacyjnym "Arthur"

#45 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 22:23

Hmm... przyglądam się tej dyskusji na temat Docka i racji nie ma nikt, ponieważ autor wątku pomylił pojęcie GUI (środowisko graficzne) z jego elementem (czyli Dockiem właśnie). O ile niewątpliwie autorem prototypu GUI jest Xerox to sam dock pojawił się w 1987 roku. Dla dociekliwych: Dock (computing) - Wikipedia, the free encyclopedia.


Niestety ale Ty nie zrozumiałeś. Mowa jest o jednym i o drugim. W jasny i zrozumiały sposób. Raz mówię o GUI a potem o docku.
Zacytuję siebie z pierwszego postu:
"Tak samo Apple nie wymyśliło interfejsu graficznego a tym bardziej "Docka" który znano już w 1981 roku czyli dwa lata przed Lisą. A to dzięki firmie Xerox która jest jedynym wynalazcą GUI.
Poniżej wersja z 1981 roku. Zawierała także "Docka" z tym że na tym screanie go nie widać bo nie udało mi się takiego znaleźć. Widzimy go na górze postu w wersji z 1986 roku."
Napisałem że Apple nie wymyśliło GUI a tym bardziej Docka który jest elementem GUI ale to już wynika z kontekstu ...no nie. Tym bardziej że potem pokazuję screan GUI i opisuję go że też zawiera Docka.

#46 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:33

No, faktycznie. Tak to jest, że wymyśla jeden a opatentowuje drugi. Swoją drogą patent można obejść dodając nowe elementy, funcjonalność. Zależy jeszcze jakie obwarowania ma patent Apple'a. Swego czasu M$ czepiał się Linux'a o fragment kodu, który był przez M$ opatentowany a zdaje się pochodził wprost z Linux'a ;) Nie pamiętam dokładnie szczegółów, ale był to niezły absurd.


O ile wiem - ani Alto ani Star (GUI) nie zyskały dużej popularności - traktowano go w Xeroxie jako dziwaczny pomysł który nie ma szans na powodzenie. Dopiero Steve Jobs dostrzegł potencjał idei GUI. Zawarł z Xeroxem umowę (szczegółów nie znam), a niedługo potem zatrudnił połowę jego personelu. Efekty można było obejrzeć pod postacią komputera Lisa. "Obejrzał" naturalnie także niejaki B.Gates i - efekt znamy chyba wszyscy.

#47 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 22:33

... a tak wyglądał pierwszy Dock - zastosowany w systemie operacyjnym "Arthur"


Problem w tym że interfejs które przedstawiłem na pierwszym screanie pochodzi z wersji GlobalView 2.1 którą wydano w 1986 roku. A od wersji 1 ów Dock był obecny czyli kilka lat wcześniej. Więc Arthur nie był pierwszy.

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 21:38 ----

O ile wiem - ani Alto ani Star (GUI) nie zyskały dużej popularności - traktowano go w Xeroxie jako dziwaczny pomysł który nie ma szans na powodzenie. Dopiero Steve Jobs dostrzegł potencjał idei GUI. Zawarł z Xeroxem umowę (szczegółów nie znam), a niedługo potem zatrudnił połowę jego personelu. Efekty można było obejrzeć pod postacią komputera Lisa. "Obejrzał" naturalnie także niejaki B.Gates i - efekt znamy chyba wszyscy.


Nie zdobył popularności bo był za drogi. Tak jak Lisa :D ;D :D
Ja wiem czy traktowali go tam jak dziwaczny pomysł. Na dziwaczne pomysły nie wydaje się tylu pieniędzy na chociażby na promocję. Zdjęcie z lat 70-tych
Dołączona grafika

#48 fraDiavolo

fraDiavolo
  • 528 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 października 2008 - 22:44

tak sie sklada ze xerox nie widzial w star niczego atrakcyjnego ale jobs juz zobaczyl - i dlatego wlasnie przyslowiowy john doe mogl miec kilka lat pozniej w domu lub w pracy okienka. apple wykorzystalo wiele roznych przelomowych pomyslow i wprowadzilo je na rynek. czesto wbrew wbrew zdrowemu rozsadkowi, obowiazujacym trendom i pukajacej sie w czolo konkurencji.


A więc: "Cupertino, start your photocopiers" ?

Niby wszystko w porządku. Ktoś coś wymyśla, ktoś inny usprawnia, zmienia konstrukcję, wyposaża w nowe funkcje. Tym sposobem od drewnianego koła w rydwanie ludzkość doszła do alufelgi. :)

Śmieszne tylko, że firma, która szczyci się swoją kreatywnością, stale oskarża innych o naśladownictwo (by nie powiedzieć kradzież) pomysłów i zawzięcie patentuje, co się tylko da, sama chętnie zagląda innym przez ramię. (Świetny ten przykład z Looking Glass). Dotyczy to nawet głównego stylisty Apple Jonathana Ive'a, który odświeża pomysły Dietera Ramsa.

I nie chodzi wcale o to, żeby Apple piętnować. Ale warto czasem przypomnieć, jak to naprawdę było, żeby ludzie nie dawali się łatwo złapać na marketingowe bajeczki.

#49 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 22:45

Niemniej jednak to w Arthurze Dock nabrał takiej funkcjonalności jak dzisiejsze Docki ;) Dock Xeroxowy był zbiorem przycisków które się pojawiały lub znikały :)

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 21:48 ----

A więc: "Cupertino, start your photocopiers" ?

Niby wszystko w porządku. Ktoś coś wymyśla, ktoś inny usprawnia, zmienia konstrukcję, wyposaża w nowe funkcje. Tym sposobem od drewnianego koła w rydwanie ludzkość doszła do alufelgi. :)

Śmieszne tylko, że firma, która szczyci się swoją kreatywnością, stale oskarża innych o naśladownictwo (by nie powiedzieć kradzież) pomysłów i zawzięcie patentuje, co się tylko da, sama chętnie zagląda innym przez ramię. (Świetny ten przykład z Looking Glass). Dotyczy to nawet głównego stylisty Apple Jonathana Ive'a, który odświeża pomysły Dietera Ramsa.

I nie chodzi wcale o to, żeby Apple piętnować. Ale warto czasem przypomnieć, jak to naprawdę było, żeby ludzie nie dawali się łatwo złapać na marketingowe bajeczki.


Chyba się tak nie da bo to oznacza że agresywnie atakujemy Apple ... :D

#50 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 22 października 2008 - 22:50

>Marcin Witek< 1.Tytuł wątku niby jest o Docku (element GUI), a jednocześnie mowa jest o jednym i drugim (czyli też GUI) - więc sorry - rzeczywiście nie rozumiem o co już chodzi. 2. Nigdzie nie napisałem że Apple wymyśliło GUI - firma Steve'a tylko odkupiła i rozwinęła ten pomysł. 3. Jeżeli znano Docka w 1981 roku - pokaż jakieś dowody w postaci zrzutu a nie pisz tylko że znano. Jak czegoś w świecie komputerów nie ma - to wtedy to "coś" nie istnieje. Czyż nie ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych