Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kto wymyślił "Dock" ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
66 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 18:09

Dołączona grafika

Wiele ludzi myśli że Apple wymyśliło to czy tamto. Niestety prawie zawsze się myli. Tak samo Apple nie wymyśliło interfejsu graficznego a tym bardziej "Docka" który znano już w 1981 roku czyli dwa lata przed Lisą. A to dzięki firmie Xerox która jest jedynym wynalazcą GUI.
Poniżej wersja z 1981 roku. Zawierała także "Docka" z tym że na tym screanie go nie widać bo nie udało mi się takiego znaleźć. Widzimy go na górze postu w wersji z 1986 roku.

Dołączona grafika

Pierwsza konsumencka wersja GUI pochodzi z 1973 roku

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Piszę to dlatego że wkurzają mnie hektolitry orgazmów ;) wylewane na forum przez fanatycznych klakierów Apple. Więc jak znowu ktoś zacznie robić z Apple wynalazcę interfejsu graficznego niech pierw zapozna się z historią GUI
Historia Graficznych Systemów Operacyjnych
Firma Apple nie tyle jest innowacyjna co kreatywna. To wielka różnica. I za tą kreatywność uwielbiam Apple ale za całą resztę nie cierpię. Jak ktoś znowu by wypalił że nie można jednocześnie czegoś lubić i nie lubić i sugerował w związku z tym chorobę psychiczną to zaproponuję mu żeby wrócił do szkoły i się trochę douczył. Przypominam że nie trzeba być chorym psychicznie żeby mieć odczucia ambiwalentne !

Apple to normalna firma. Taka sama jak IBM, Microsoft czy Coca-Cola. Ma tylko bardziej kreatywnych pracowników :D

#2 Slawus

Slawus
  • 525 postów
  • SkądCzłuchów

Napisano 22 października 2008 - 18:13

Fajnie, że zarówno mi jak i innym użyszkodnikom to uświadomiłeś ;p Byłem pewny, że to Apple wymyśliło docka ;p

#3 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 18:21

Fajnie, że zarówno mi jak i innym użyszkodnikom to uświadomiłeś ;p
Byłem pewny, że to Apple wymyśliło docka ;p


Nie mówiłem do Ciebie. To że Ty wiesz nie oznacza że wiedzą to którzy się ze mną spierają. Po to dodałem screany które są dowodem. Samo Apple szczyci się że to oni wymyślili docka i potrafią nawet o niego się sądzić.
Nie wiem czy dobrze odebrałem Twoje intencje. Ale emoticony wskazują na ironiczny wydźwięk Twojego postu.

#4 rafal_k

rafal_k
  • 227 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 października 2008 - 18:32

Jak to mówi ludowe przysłowie - nie ta matka, co urodzi, lecz ta, co wychowa :)

#5 Slawus

Slawus
  • 525 postów
  • SkądCzłuchów

Napisano 22 października 2008 - 18:33

Nie mówiłem do Ciebie. To że Ty wiesz nie oznacza że wiedzą to którzy się ze mną spierają. Po to dodałem screany które są dowodem. Samo Apple szczyci się że to oni wymyślili docka i potrafią nawet o niego się sądzić.
Nie wiem czy dobrze odebrałem Twoje intencje. Ale emoticony wskazują na ironiczny wydźwięk Twojego postu.


Przepraszam.
Nie miało tak zabrzmieć ;p Trochę przesadziłem z emotikonami ;)

#6 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 18:36

Przepraszam.
Nie miało tak zabrzmieć ;p Trochę przesadziłem z emotikonami ;)


To wszystko gra :)

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 17:40 ----

Apple sam dock?? Nieee bylem pewny, ze apple wymyslilo komputer i jablko a i oczywiscie qwerty :lol::lol::lol: Apple twierdzi ze wynalazlo Dock? Gdzie?


Nie znajdę teraz konkretnego dokumentu z podpisem Apple to my tak twierdzimy. Ale gdybyś słuchał wiele wypowiedzi Stefana ludzi z Apple i czytał ich blogi zrozumiał byś o co chodzi.
Poza tym wyraźnie napisałem że Apple się szczyci tym że ono wymyśliło Docka a nie twierdzi. Apple jest mistrzem wybiegów marketingowych :)

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 17:48 ----

Jak to mówi ludowe przysłowie - nie ta matka, co urodzi, lecz ta, co wychowa :)


Bywa że matka morduje swoje dziecko. Tak było z IBM i jego systemem OS/2 za ukatrupienie którego microsoft zapłacił IBM 800 000 000$. Co niedawno wyszło na jaw :D

#7 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 22 października 2008 - 18:51

fanatycznych klakierów Apple


Czyżby nawiązanie do tatuażu Klakiera :D

#8 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 18:58

Czyżby nawiązanie do tatuażu Klakiera :D


Nie. Chodziło mi o czyste fakty o których wielu zapomniało :)

Słownik języka polskiego

;)

#9 ksx4system

ksx4system

    :(){ :|:& };:

  • 593 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 października 2008 - 19:06

Czyżby nawiązanie do tatuażu Klakiera :D


nawet napewno ;)

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 20:07 ----

Nie. Chodziło mi o czyste fakty o których wielu zapomniało :)

Słownik języka polskiego

;)


a jednak nie... ;)

w każdym razie zabrzmiało jak nawiązanie do tamtego tatuażu :P

#10 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2008 - 19:08

nawet w "Piratach z Doliny Krzemowej" było pokazane jak to Jobs "wyczaił" GUI w Xeroxie

#11 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 19:10

nawet napewno ;)

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 20:07 ----


a jednak nie... ;)

w każdym razie zabrzmiało jak nawiązanie do tamtego tatuażu :P



Jasnowidz się znalazł ;) Wie coś o czym ja nie wiem :D

---- Dodano 22-10-2008 o godzinie 18:11 ----

nawet w "Piratach z Doliny Krzemowej" było pokazane jak to Jobs "wyczaił" GUI w Xeroxie


Ale te film to nie jest dokument. Tylko Stefan wie jak było naprawdę :D

#12 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2008 - 19:15

no tak ale w pewnym stopniu pokazuje jak to było :)

#13 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 października 2008 - 19:20

MarcinWitek, bez urazy, ale jednakowo nudni i fanatyczni są wyznawcy apple, co osoby próbujące ich nawrócić.

#14 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 22 października 2008 - 19:21

Ja mam za to fajny dokument o powstawaniu iPodów i o ich kultowości (jeżeli można to tak nazwać). Mam go zgranego na tunerze z C+ - jeżeli ktoś wie jak zgrywać takie filmy to mogę go wrzucić na forum i jeżeli to nie łamie żadnych praw rzecz jasna. Co do tematu to chyba jednak po prostu Klakier ma trafny nick:)

#15 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 19:24

MarcinWitek, bez urazy, ale jednakowo nudni i fanatyczni są wyznawcy apple, co osoby próbujące ich nawrócić.


No ja nie widzę żeby ktoś próbował ich nawracać. Na co ? :D :D :D

#16 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 22 października 2008 - 19:26

Ja mam za to fajny dokument o powstawaniu iPodów i o ich kultowości (jeżeli można to tak nazwać). Mam go zgranego na tunerze z C+ - jeżeli ktoś wie jak zgrywać takie filmy to mogę go wrzucić na forum i jeżeli to nie łamie żadnych praw rzecz jasna. Co do tematu to chyba jednak po prostu Klakier ma trafny nick:)


jest też na YouTube i pewnie chodzi o ten z Discovery Channel

#17 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 22 października 2008 - 19:29

jest też na YouTube i pewnie chodzi o ten z Discovery Channel


Dokładnie o ten z Discovery. Oglądam ten kanał codziennie, jak leci coś fajnego to programuję nagrywanie lub nagrywam w trakcie trwania programu i tak też było z tym dokumentem. Nie za bardzo wiem tylko czy jest możliwość przegrania go z dysku dekodera.

#18 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 22 października 2008 - 19:52

naprawde nie rozumiem czemu historie komputerow osobistych sprowadza sie po raz kolejny do jakiejs infantylnej wojenki "kto lepszy". apple wiele razy przecieralo szlak calej branzy - ponosilo ryzyko, spektakularne porazki (chocby newton) ale tez i niezaprzeczalne sukcesy.

ad rem - firmy niczego nie wymyslaja. za kazdym wynalazkiem zawsze stoi czlowiek (jeden albo kilku to w tym kontekscie bez znaczenia). firma moze co najwyzej wdrozyc taki wynalazek lub go zignorowac. tak sie sklada ze xerox nie widzial w star niczego atrakcyjnego ale jobs juz zobaczyl - i dlatego wlasnie przyslowiowy john doe mogl miec kilka lat pozniej w domu lub w pracy okienka. apple wykorzystalo wiele roznych przelomowych pomyslow i wprowadzilo je na rynek. czesto wbrew wbrew zdrowemu rozsadkowi, obowiazujacym trendom i pukajacej sie w czolo konkurencji. to sa fakty i nie sposob z nimi dyskutowac.

a zwiazek apple z PARC nie jest przeciez zadna tajemnica. mowi o tym kazda publikacja dotyczaca historii apple np. blog.fotogenia.info Historia Apple, opisano to w setkach ksiazek a nawet pokazano w kinie. nie rozumiem wiec skad ten sensacyjny i demaskatorski ton?

#19 KuboX

KuboX
  • 2 119 postów
  • SkądPolandia

Napisano 22 października 2008 - 19:52

Philips PVR HD.

#20 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 20:22


a zwiazek apple z PARC nie jest przeciez zadna tajemnica. mowi o tym kazda publikacja dotyczaca historii apple np. blog.fotogenia.info Historia Apple, opisano to w setkach ksiazek a nawet pokazano w kinie. nie rozumiem wiec skad ten sensacyjny i demaskatorski ton?


Skąd ??? Z Twojego postu :D :D :D

Ja tylko wyszukałem ciekawostkę której nikt jeszcze nie zauważył ;)
Dziwię się że właśnie Ty widzisz jakąś wojenkę w moim poście. Przepraszam czy tylko Ty masz prawo do wytykania nieciekawych zjawisk ???

#21 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 22 października 2008 - 20:45

Ponieważ xerox sprzedał wszystko, z wiadomego powodu przypisuje się to Apple ale ciekawosta stara jak świat, ale dobrze, że przypominasz, bo nie wszyscy wiedzą:)

#22 sylweczek

sylweczek
  • 431 postów

Napisano 22 października 2008 - 20:49

gwoli ścisłości apple wymyśliło docka takiego jakim go znamy - ruchomego, animowanego i potem powszechnie kopiowanego, a od niedawna opatentowanego

#23 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 października 2008 - 20:51

Śmiech na sali. Kłócicie się o takie pierdoły w poście, który w zasadzie od podstaw jest błędny. Informacja w serwisach brzmi " Apple opatentował dock " a nie wymyślił :D Poza tym opatentował dock w obecnym jego stadium i kształcie. Czy jest to dock Xerox'a ? pytanie retoryczne, jakby ktoś chciał odpowiadać.

#24 bartosz

bartosz

  • 1 644 postów

Napisano 22 października 2008 - 21:02

Ja tylko wyszukałem ciekawostkę której nikt jeszcze nie zauważył ;)
Dziwię się że właśnie Ty widzisz jakąś wojenkę w moim poście. Przepraszam czy tylko Ty masz prawo do wytykania nieciekawych zjawisk ???


nikt jeszcze? chyba w ciagu ostatnich parunastu tygodni na myapple. przeciez o to wlasnie chodzi ze wiedza o tym wszyscy ci ktorzy zadali sobie odrobine trudu i przyswoili nieco historii informatyki a nie wiedza bojowkarze spod znaku "kupilem wiec to jest najlepsze a fakty mnie nie interesuja".

o docku sporo sie mowilo ostatnio z okazji premiery leoparda chocby dlatego ze owo pseudo 3D przypomina inne rozwiazanie ze stajni sun - looking glass. http://blog.fotogeni...opard_sun-1.jpg
looking glass sun - Google Image Search

ja nie mam zadnego prawa do wytykania nieciekawych zjawisk - ale po prostu nie wiem jakie zjawisko wytykasz uzytkownikom? mlodosc, entuzjazm czy pstro w glowie? a moze przewrotnie chodzi ci o swieza mode na zohydzanie appla?

jak juz ostatnio pisal raptou - http://www.myapple.p...html#post749935 - jestem w stanie zrozumiec ze ktos uzywa i tak bardzo jest z tego zadowolony ze kocha (a nawet niekiedy przesadza z tym uwielbieniem ) ale nie potrafie zrozumiec postawy typu pies ogrodnika - nie uzywam i nienawidze. a sporo takich postow ostatnio na MA sie pojawia. rozumiem ze ktos sie rozczarowal ale skad sie bierze ta agresja?

swoja droga pamietam jak kiedys rzucales o jakis niepochlebny tekst o apple w idg - http://www.myapple.p...lata-bledy.html - wiec wyglada mi na to ze jeszcze do niedawna sam byles takim entuzjasta z jakich sie dzis wysmiewasz a teraz z kolei jestes rownie zaangazowanym sceptykiem. wszystko to w mysl zasady ze cecha kazdego neofity jest nadgorliwosc. wyluzuj. przeciez to do niczego nie prowadzi.

tak czy siak dla mnie ten watek to zwykly flejm. a MA jest jak sama nazwa wskazuje forum o apple wiec nie wiem skad ten imperatyw na nawaracanie? jak nazwalbys czlowieka ktory wejdzie na grupe o rowerach i bedzie tam wszystkich przekonywal ze motocykl jest lepszy?

#25 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 22 października 2008 - 21:05

Śmiech na sali.
Kłócicie się o takie pierdoły w poście, który w zasadzie od podstaw jest błędny.
Informacja w serwisach brzmi " Apple opatentował dock " a nie wymyślił :D
Poza tym opatentował dock w obecnym jego stadium i kształcie. Czy jest to dock Xerox'a ? pytanie retoryczne, jakby ktoś chciał odpowiadać.


Nikt się nie kłóci. Znalazłem screana z pierwowzorem Docka. Jasne że jest inny. Ja sensacji nie robię. O i tu wychodzi to co mówię potem. Niech nikt się nie waży skrytykować Apple i jego fanów bo pożałuję.
I tak się stało. Właśnie wmówiono mi że robię sensację, czepianie się, błędne myślenie itd. itd.

To dopiero śmiech na sali :D :D :D

Czy ktoś postawił taką tezę: jest Xerox Dock ??? Czy pokazanie kto wpadł pierwszy raz na Docka usprawiedliwia Ciebie do stawiania takich ironicznych pytań ???
Ja nikogo nie atakowałem poza rozhisteryzowanymi fanatykami a tu proszę. Zmasowany atak na moją osobę :D :D :D

No dobra spokój :D Przeczytajcie jeszcze raz pierwszy post :D




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych