Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

problem z ustawieniem zegara i daty!!!!


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 janko602

janko602
  • 3 postów

Napisano 11 lipca 2006 - 21:52

jestem zupełnie zielonym applem,ale ten sprzęt zawsze mi sie podobał wiec sobie nabyłem.wreszcie. iMacka, z zainstalowanym tez WinXP. Noo ii mam problem ::: nie moge za cholere ustawić zegara ani w MacOsie ani w XPeku, Prosze o pomoc , poradę. :sad: :sad: :x :x

#2 Diodak

Diodak
  • 301 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 lipca 2006 - 01:27

Czy chodzi Ci o to że ustawiając dobrą godzinę pod XP po wejściu do OSX godzina jest jest inna ? ;). Niestety OSX jakoś dzwinie zarzadza czasem. XP odczytuje godzinę z RTC płyty głównej i przypisuje go do danej strefy, a OSX bodajże uznaje zegar systemowy jak GMT i na podstawie ustawionej strefy koryguje TYLKO wyświetlanie godziny. Jeśli pod OSX przestawisz godzinę na prawidłową i ustawisz strefe czasową dla Polski to OSX odejmie różnicę godzin od czasu w Londynie i przestawi zegar na płycie głównej o 2 godziny do tyłu co objawi się pod XP spóźnianiem zegara o 2 godziny. Ja sobie zrobiłem tak, że pod XP mam ustawiony czas prawidłowy + synchronizacje czasu z serwerem oraz prawidłową strefe czasową a pod OSX odznaczyłem "Set date & time automatically" i ustawiłem strefę czasową o 2 godziny do tyłu w stosunku do Londynu czyli strefę AZOST i miasto "Ponta Delgada - Portugal" ;). Być może jest jakiś inny sposób żeby pogodzić synchronizację czasu pod OSX i zachować ustawienia zegara czasu rzeczywistego na czas lokalny a nie GMT ale jak do tej pory takiego nie znalazłem.

#3 janko602

janko602
  • 3 postów

Napisano 12 lipca 2006 - 22:00

kłopocik z ...iMakiem mam dwa systemy na `imaku: mac-os i xp, i kłopocik maly z ustawieniem poprawnego czasu na xp, po ustawieniu i synchronizacji przez internet jest ok, ale po wylogowaniu sie i powrocie na xp znow jest bzdurna godzinka, nadmienie ze w mac-os byl problem ze dwa dni ale od wczoraj jest ok,,, czy imak ma wewnetrzna baterie, bo ktos mi sugerowal to sprawdzic? prosze o helppp:lol:

#4 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 12 lipca 2006 - 23:57

Mac OS X standardowo ustawia czas przez NTP (Network Time Protocol)
Prawidłowa godzina zatem zależy od poprawnej konfiguracji strefy czasowej w której się znajdujesz.
Windows XP zapewne podobnie ustawia datę i czas.

po wylogowaniu sie i powrocie na xp znow jest bzdurna godzinka

Może określ co oznacza "bzdurna godzinka"

#5 Diodak

Diodak
  • 301 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 lipca 2006 - 00:47

mam dwa systemy na `imaku: mac-os i xp, i kłopocik maly z
ustawieniem poprawnego czasu na xp, po ustawieniu i synchronizacji przez internet jest ok, ale po wylogowaniu sie i powrocie na xp znow jest bzdurna godzinka, nadmienie ze w mac-os byl problem ze dwa dni ale od wczoraj jest ok,,, czy imak ma wewnetrzna baterie, bo ktos mi sugerowal to sprawdzic?
prosze o helppp:lol:

No to wyjaśniłem ci ten problem dosyć dokładnie dwa posty wyżej ;). Przeczytaj dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić.

#6 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 13 lipca 2006 - 00:56

podaj serwer czasu: ntp.task.gda.pl i po klopocie

#7 Diodak

Diodak
  • 301 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 lipca 2006 - 06:10

podaj serwer czasu: ntp.task.gda.pl
i po klopocie

Po jakim kłopocie, chyba nie przeczytałeś mojego postu ;). Nie ważne czy podasz euro.time.apple.com czy ntp.task.gda.pl ... oba serwery mają wzorce czasu Greenwich (UTC) i do takiego czasu OSX synchronizuje zegar czasu rzeczywistego (RTC) w komputerze. Jeśli u nas jest godzina 4:00 to w Londynie jest 2:00 (czas letni) i serwery ze służbą czasu też podają 2:00.

OSX będzie podawał 4:00 o ile ustawi się naszą strefę czasową (UTC+2h) ale tak naprawde zegar w komputerze będzie miał godzinę 2:00, a my chcemy mieć w komputerze (zegar RTC) czas lokalny czyli godzinę 4:00. Windows odczytuje godzinę bezpośredno z RTC i podaje wtedy czas o 2 godziny do tyłu niż jest faktycznie w Polsce. Windows po zsynchronizowaniu z serwerem koryguje zegar o strefę czasową czyli dodaje 2 godziny i poprawia czas zegara RTC w komputerze aby podawał czas lokalny.

Dwa różne sposoby odczytywania godziny i przez to kłopoty. Najlepiej jest wyłączyć synchronizację czasu w OSX i od czasu do czasu wchodzić pod XP ;). Zegar w kompie też jest trochę dokładny a jeśli w ciągu miesiąca zacznie spieszyć kilka sekund to wielkiego halo nie będzie ;)

#8 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 05 maja 2007 - 19:54

Problemem jest to, że Windows traktuje godzinę z zegara systemowego jako czas lokalny, z kolei systemy uniksowe - czyli również Mac OS X ustawiają zegar sprzętowy na czas uniwersalny (ten z Greenwich). Ja proponuję zmusić Windows, by zachowywał się jak porządny system operacyjny ;-) i zrobić mały wpis do rejestru: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation] "RealTimeIsUniversal"=dword:00000001 Problem w tym, że czasem to przestaje działać. Polecam generalnie gógle w tym temacie.

#9 XNR

XNR
  • 35 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2015 - 12:50

witam, mam podobny problem,

po updacie nie moge zmienic daty z 1995

preferencje czasu wisza,

moze ktos wie jak zmienic date bezposrednio z terminala?

b0f40b30ccf545bem.png

82eed6e12d3d27f4m.png

wersja 10.9.5



#10 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 stycznia 2015 - 17:37

wersja 10.9.5

 

To czemu piszesz o w tym w dziale 10.0 - 10.4?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych